Porsche w Zuffenhausen chce wzmocnić swoje wysiłki w kierunku produkcji aut elektrycznych. Niemiecki producent modernizuje zakład produkcyjny z myślą o przyszłości modelu Porsche 718. 

Inwestycje Porsche w Zuffenhausen

Porsche modernizuje swoją główną fabrykę w Stuttgarcie-Zuffenhausen z myślą o przyszłości. Firma chce przeprowadzić szeroko zakrojone prace modernizacyjne i rozbudowę zakładu. W przyszłości elektryczne samochody sportowe nowej generacji 718 będą produkowane na tradycyjnej linii montażowej dwudrzwiowych samochodów sportowych Porsche. Obydwa się to będzie tuż obok modeli z silnikiem typu bokser. Producent samochodów sportowych ze Stuttgartu inwestuje w prace budowlane około 250 milionów euro.

W trakcie prac zmodernizowanych zostanie wiele systemów produkcji samochodów sportowych. Podobnie jak w przypadku Porsche Taycana, również samochody dwudrzwiowe powstają przy użyciu najnowocześniejszych, automatycznych robotów. Celem takiego działania jest zwiększenie wydajności i elastyczności procesu produkcyjnego Porsche.

Produkcję poszerzono o dodatkowe stanowiska do badań jakości tuż przy stanowiskach montażu pojazdów. Montaż elektrycznego układu napędowego dla elektrycznego Macana również zintegrowano z istniejącą fabryką silników.

Porsche w Zuffenhausen

Automatyzacja

Aby zintegrować nowe etapy produkcji, Porsche w Zuffenhausen powiększyło obszar linii produkcyjnej swoich dwudrzwiowych samochodów sportowych w głównym zakładzie. Podobnie jak w przypadku elektrycznego Porsche Taycan, wdrożono już w tym przypadku pojazdy sterowane automatycznie (AGV). Pojazdy AGV najnowszej generacji zastąpią klasyczną linię montażową „Flexiline” i tym samym umożliwią jeszcze bardziej zmienny proces produkcyjny. Jest to korzystne z punktu widzenia przyszłej, mieszanej produkcji pojazdów z silnikami spalinowymi i elektrycznymi układami napędowymi na jednej linii.

Porsche w Zuffenhausen

Zaawansowany przepływ pracy

Produkcja Porsche w Zuffenhausen jeszcze bardziej udoskonaliła swój sposób zarządzania jakością w montażu samochodów sportowych. Działania obejmują teraz nowe procesy montażowe oraz nowo utworzone stacje kontroli jakości. Zgodnie z zasadami podejścia do jakości za pierwszym razem z małymi pętlami kontrolnymi, w procesie produkcyjnym zintegrowano znormalizowane punkty kontroli jakości i zatwierdzenia. 

Zarządzanie poszczególnymi punktami kontrolnymi wzdłuż linii montażowej rozpoczyna się na końcu procesu montażu. 

W wyniku niedawnych prac modernizacyjnych obszar wykańczania posiada obecnie znacznie ulepszoną organizację procesów i ulepszone procedury testowe. Wiązało się to z takimi działaniami, jak dostosowanie stanowisk do testów akustycznych dostosowanych do wymagań pojazdów elektrycznych. Ponadto całkowicie zmodernizowano także stanowiska badawcze do kontroli szczelności i powierzchni.

Porsche w Zuffenhausen

Więcej miejsca na produkcję

Od 2022 roku producent samochodów sportowych ze Stuttgartu powiększa także powierzchnię logistyczną w nadwoziowni, dodając nowy budynek na terenie dawnego Centrum Porsche przy Porscheplatz. Budynek będzie mieścił się naprzeciwko Muzeum Porsche. Po jego ukończeniu w 2025 r. regały wysokiego składowania rozciągające się na dwóch piętrach będą mogły zaopatrywać w części samochodowe warsztat blacharski produkujący samochody Taycan i samochody sportowe. 

Ponadto nowy regał wysokiego składowania otwarty we wrześniu 2023 roku zaopatruje już dziś całą montownię w różne komponenty pojazdów. Magazyn części jest obecnie w pełni zautomatyzowany i ma pojemność ok. 35 000 metrów sześciennych. Odpowiada to 40 650 miejsc magazynowych na palety i kontenery.

Montaż silników elektrycznych do Porsche Macan 

Od 2016 roku w zakładzie w Zuffenhausen działa nowy zakład montażowy silników spalinowych V8 do linii modeli Panamera i Cayenne. Obecnie w tymże centrum produkcji silników integrowany jest również montaż silników elektrycznych do elektrycznego Porsche Macan. Nowa generacja Porsche Macan ma zjechać z linii produkcyjnej fabryki w Lipsku w 2024 roku.

Porsche w Zuffenhausen
Porsche w Zuffenhausen

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię