Produkcja Opla ma już 125 lat. 21 stycznia 1899 roku Wilhelm Opel, syn założyciela firmy Adama Opla, podpisał umowę z kowalem Friedrichem Lutzmannem na zakup jego fabryki samochodów (Motorwagenfabrik). Był to sygnał do rozpoczęcia produkcji samochodów w firmie Opel. Wyznaczyło to początek nowej ery, która zapisała się w historii daleko poza samym Rüsselsheim. Opel, wcześniej znany jako producent udanych maszyn do szycia i rowerów, 125 lat temu wszedł w dziedzinę wówczas nieznaną dla firmy.

Produkcja Opla ma 125 lat

Dotychczas w czasie 125 lat działalności firmy, z fabryk Opla wyjechało ponad 75 milionów pojazdów. Także z Rüsselsheim pochodzi najnowszy bestseller, czyli najnowsza generacja modelu Opel Astra.

Produkcja Opla ma 125 lat

Opel, czyli od maszyn do szycia i rowerów do samochodów

Historia sukcesu Opla rozpoczęła się w 1862 roku. Adam Opel wyprodukował swoją pierwszą maszynę do szycia w Rüsselsheim. Opel szybko rozwinął się w jednego z największych producentów maszyn do szycia w Niemczech, eksportując swoje produkty na całą Europę.

Ze swoim pierwszym rowerem Opel zdobył kolejny segment rynku. Pierwszy rower z dużym kołem został zbudowany w Rüsselsheim w 1886 roku, czyniąc Opla jednym z pierwszych producentów rowerów w Niemczech. W latach 20. – równolegle do biznesu motoryzacyjnego – Opel stał się największym na świecie producentem rowerów. Za ten sukces odpowiadali synowie zmarłego wcześniej założyciela firmy.

To oni również dokonali fundamentalnej zmiany w kierunku transportu mechanicznego. Ze względu na spadek w biznesie rowerowym w latach 90. XIX wieku, bracia Opel poszukiwali nowych produktów i natrafili na samochód. Fritz i Wilhelm Opel odwiedzili pierwszą niemiecką wystawę motoryzacyjną w Berlinie w 1897 roku i tam spotkali Friedricha Lutzmanna.

Produkcja Opla ma 125 lat

Przejęcie zakładów Lutzmanna

Mistrz ślusarski produkował samochody od 1894 roku i miał doświadczenie, którego bracia Opel szukali. Zaprosił ich do swojej fabryki w Dessau, gdzie Fritz i Wilhelm rozpoznali potencjał nowego produkcji samochodów, który Lutzmann im oferował.

Mimo że wszyscy pierwotnie myśleli o współpracy, bracia Opel zaoferowali Lutzmannowi atrakcyjną ofertę zakupu całego zakładu. Obejmowała na także ziemię, budynek i wyposażenie warsztatu. 21 stycznia 1899 roku Wilhelm Opel i Friedrich Lutzmann podpisali umowę na kwotę 116,887 marek, a fabryka stała się własnością Opla.

Cała firma, wraz z pracownikami i maszynami, została przeniesiona z Dessau do siedziby w Rüsselsheim. Sam Lutzmann został mianowany dyrektorem sprzedaży w firmie Adam Opel Motorfahrzeug-Fabrik.

Przejęcie produkcji i patentów oznaczało, że Opel przejął wieloletnie know-how w produkcji pojazdów silnikowych. Pierwsze reklamy nowych modeli pojawiły się już wiosną 1899 roku i ogłaszały: „Samochody Opel są najlepsze”.

Nowy Opel Astra Sports Tourer Electric

Podczas gdy 125 lat temu Opel-Patentmotorwagen System Lutzmann był pionierskim modelem, będąc pierwszym samochodem z Rüsselsheim, dzisiaj nowym bestsellerem Opla jest nowy model Astry. Silnik elektryczny generuje 156 KM i moment obrotowy wynoszący 270 Nm. Nowy Opel Astra Sports Tourer Electric może rozwinąć prędkość maksymalną 170 km/h. Zasięg auta to do 413 km (WLTP).

Produkcja Opla ma 125 lat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię