Tesla oficjalnie otworzy dziś swoją fabrykę w Berlinie. Zakład ma produkować do 500 000 samochodów elektrycznych rocznie. Fabryka w Grünheide zatrudni ok. 12 000 osób i będzie to największy pracodawca w całym landzie Brandenburgia.

  • 22 marca Tesla oficjalnie otworzy swoją fabrykę w Berlinie
  • Na uroczystości otwarcia obecny będzie Elon Musk i kanclerz Niemiec Olaf Scholz
  • Fabryka Tesli ma produkować 500 000 samochodów elektrycznych rocznie
  • Tesla w swojej fabryce da pracę dla 12 000 osób

Tesla otworzy fabrykę w Berlinie

Tesla na początku marca otrzymała zgodę na uruchomienie swojej fabryki. Tesla chce w Grünheide produkować Model Y.

Firma Elona Muska czekała od kilku miesięcy na wydanie potrzebnych zezwoleń. Firma zapowiedziała budowę fabryki już jesienią 2019 roku. Od tego czasu, mimo braku potrzebnych zezwoleń Tesla budowała swój zakład. Pierwotnie produkcja miała ruszyć już w lipcu 2021 roku.

Przeczytaj też: Tesla chce zbudować drugą fabrykę w Szanghaju

Tesla ma w pierwszym dniu otwarcia dostarczyć klientom pierwsze modele samochodu Model Y. Ich wartość ma sięgnąć ok. 5 mld euro. Na otwarciu pierwszego zakłady w Europie ma być obecny sam Elon Musk oraz kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Samochód Tesla Model Y
Tesla Model Y zdjęcie: Tesla
Samochód Tesla zdjęcie
źródło: Tesla

Fabryka Tesli w Niemczech jest pierwszą fabryką w Europie. Stanowi ona przyczółek dla podboju rynku europejskiego, który coraz mocniej zmierza w kierunku elektromobilności. Obecnie udział Tesli w Europie wynosi ok. 13 proc. Tesla zagraża dominującej pozycji Grupy Volkswagen, która sprzedaje co czwarty samochód elektryczny w Europie.

Agencja Reuters pisze, że analitycy banku inwestycyjnego JP Morgan wyliczają, że w bieżącym roku berlińską fabryka Tesli wyprodukuje ok. 54 tys. samochodów. Osiągnięcie pełnej mocy produkcyjnej ma nastąpić dopiero w 2025 roku.

Tesla Model 3 - zdjęcie samochodu
Tesla Model 3 zdjęcie: Tesla
Samochód Tesla Model 3
zdjęcie: Tesla

Problemy Muska i Tesli w Niemczech

Z powodu licznych protestów ekologów, wskazujących na zbyt duże zużycie wody oraz także z faktu, że Tesla zdecydowała o budowie fabryki akumulatorów tuż obok fabryki samochodów, termin ten przesuwał się.

W kwietniu 2021 roku producent poinformował, że produkcja jest na dobrej drodze do ruszenia jeszcze do końca 2021 roku.

Grupy ekologów wyraziły obawy dotyczące wpływu fabryki na lokalną przyrodę i zaopatrzenie regionu w wodę pitną.

Rząd landu Brandenburgii poinformował pod koniec grudnia, że ​​Tesla przedłożyła wszystkie dokumenty niezbędne do ostatecznego procesu zatwierdzania inwestycji. Premier Brandenburgii Dietmar Woidke powiedział, że decyzja może zapaść na początku tego roku.

Samochód Tesla Model 3
zdjęcie: Tesla
Samochód Tesli Model S
zdjęcie: Tesla

Tesla i testy przedprodukcyjne

Na początku stycznia Tesla otrzymała pozwolenie na rozszerzenie testów przedprodukcyjnych w swojej nowej fabryce pod Berlinem, mimo że zakład nie otrzymał jeszcze ostatecznej zgody. Automotive News pisał, że niemieckie ministerstwo środowiska landu Bradenburg w rozmowie z niemiecką agencją prasową DPA powiedziało, że dopuszczenie udzielone w październiku na testy funkcjonalne 250 pojazdów zostało przedłużone.

Tesla X - zdjęcie samochodu

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię