Volkswagen o kilka miesięcy opóźni decyzję ws. lokalizacji nowej fabryki w Europie Środkowo-wschodniej. Agencja Reuters podaje, że na potencjalnej liście znajdują się przede wszystkim Czechy, Polska, Węgry i Słowacja. Powodem opóźnienia podjęcia decyzji jest niepewna sytuacja ekonomiczna.
- Agencja Reuters podaje, że Volkswagen opóźni decyzję ws. lokalizacji fabryki akumulatorów w Europie Środkowo-Wschodniej
- Fabryka ma ruszyć do 2027 roku
- Volkswagen chce uruchomić sześć gigafabryk do końca dekady
Fabryka akumulatorów Volkswagena w Europie Środkowo-Wschodniej
Agencja Reuters podaje, że Volkswagen AG i jej spółka zajmująca się częścią akumulatorową – PowerCo – wciąż są na etapie prowadzenia odpowiedniej oceny miejsc, które są rozpatrywane pod budowę gigafabryki. Decyzja będzie podjęta po zakończeniu 2022 roku.
– Jak dotąd nie podjęto żadnych decyzji, proces oceny trwa – podała spółka.
Powodem przesunięcia decyzji jest niepewna sytuacja ekonomiczna w Europie. Reuters podaje, powołując się na agencję CTK, że ogłoszenie decyzji będzie przesunięte o kilka miesięcy. Sama fabryka ma ruszyć w 2027 roku. Byłaby to czwarta już fabryka ogniw akumulatorowych Volkswagena, z sześciu planowanych.
Wśród wiodących lokalizacji są Czechy. Agencja pisze, że rozpatrywane są także Węgry, Polska i Słowacja. Przewaga Czech polega na tym, że należąca do Grupy Volkswagen Skoda, już dziś produkuje akumulatory w swoim zakładzie w Mlada Boleslav.
Gigafactory Volkswagena w Czechach
Proponowany pod budowę gigafactory Volkswagena projekt inwestycyjny, stanowiłby największą prywatną inwestycję w historii Czech i radykalnie przekształciłby przemysł motoryzacyjny w Czechach i poza nimi. Czeski rząd jednoznacznie zadeklarował wsparcie dla Grupy Volkswagen w zakresie budowy jednej z sześciu planowanych fabryk ogniw akumulatorowych w Czechach.
Przemysł motoryzacyjny w Czechach odpowiada za 10 proc. PKB i 25 proc. czeskiego eksportu, a setki innych firm i dziesiątki tysięcy pracowników są związane z producentami samochodów.
Zdaniem Klausa Zellmera szefa Skody, gigafabryka miałaby kluczowe znaczenie dla przekształcenia czeskiego przemysłu motoryzacyjnego i stworzyłaby do 4 000 przyszłościowych miejsc pracy. Sprowadziła ona także do regionu wysoko wykwalifikowanych ekspertów i zabezpieczyła potencjał do wprowadzenia kursów w szkołach średnich i uniwersytetach, aby wspierać absolwentów i lokalną siłę roboczą w zdobywaniu kwalifikacji.
Volkswagen przyspiesza transformację fabryki w Wolfsburgu
Volkswagen przyspiesza transformację fabryki w Wolfsburgu. Do początku 2025 roku marka dokona wstępnej inwestycji o wartości około 460 milionów euro. Informację podał prezes zarządu Thomas Schäfer podczas spotkania ze związkowcami w Wolfsburgu.
Inwestycja jest przeznaczona przede wszystkim na przygotowania do produkcji nowego modelu auta elektrycznego ID.3. Kompaktowy samochód elektryczny będzie zjeżdżał z linii montażowej w Wolfsburgu już od 2023 roku – początkowo w produkcji częściowej, a od 2024 roku na pełną skalę. Rozbudowa zakładu ma się zakończyć do końca 2025 roku.
Obecnie przygotowywane są programy szkoleń dla pracowników. Po uruchomieniu produkcji ID.3 kolejnym całkowicie elektrycznym modelem będzie nowy SUV. Podstawą nowego modelu jest modułowy system napędu elektrycznego (MEB). Platforma e-samochodów Volkswagena ma przejść dalszy rozwój jako MEB+, dzięki czemu stanie się jeszcze bardziej wydajna. Później Volkswagen przejdzie do kolejnego filara zakładu w Wolfsburgu – projektu pojazdu Trinity. Będzie on bazował na przyszłej Scalable Systems Platform (SSP), która będzie obejmować cały koncern. Najpóźniej do końca 2033 roku marka Volkswagen będzie budować samochody elektryczne wyłącznie w Wolfsburgu – podobnie jak we wszystkich swoich pozostałych fabrykach w Europie.