Nowy rekord aut elektrycznych w Chinach. China Passenger Car Association podaje, że sprzedaż samochodów zelektryfikowanych osiągnęła w listopadzie rekordowy poziom 732 000 samochodów. Sprzedaż samochodów ogółem spadła pierwszy raz od pół roku.

  • Sprzedaż samochodów w Chinach w listopadzie spadła pierwszy raz od sześciu miesięcy
  • O 8 proc. wzrosła sprzedaż samochodów elektrycznych
  • Łącznie w listopadzie 2022 roku sprzedano w Chinach 732 000 aut elektrycznych

Sprzedaż aut w Chinach w listopadzie 2022 r.

Sprzedaż pojazdów osobowych w Chinach spadła w listopadzie po raz pierwszy od sześciu miesięcy. Listopadowy wynik był o 9,5 proc. gorszy w stosunku do roku poprzedniego. Sprzedaż wszystkich aut sięgnęła poziomu 1,67 mln sztuk, co jest pierwszym spadkiem od maja. Gorszy wynik w listopadzie w dużej mierze jest spowodowany blokadami miast z powodu pandemii COVID-19. 

Blokady odbijają się na ograniczeniu możliwości sprzedaży, a także kolejnych utrudnieniach w organizowaniu dostaw komponentów. Dodatkowo jak pisze Reuters, po dwóch kolejnych latach zmagań z pandemią, osoby z klasy robotniczej w Chinach dostrzegły, że ich poziom bogactwa w dużej mierze kurczy się, a to odbija się na podejmowaniu decyzji zakupowych. 

Auta elektryczne w Chinach mają się dobrze

Tymczasem samochody elektryczne w Chinach w listopadzie miały się dobrze. Nowych aut sprzedano o 56 000 więcej niż w czasie poprzedniego rekordowego miesiąca, jakim był październik 2022 roku. Listopadowy wynik jest wzrostem na poziomie 8 proc. w ujęciu miesięcznym i o aż 71 proc. lepszym miesiącem w porównaniu z listopadem 2021 roku. Chińskie władze nie podały rozgraniczenia, jeśli chodzi o sprzedaż aut czysto bateryjnych i hybryd plug-in. Raport dotyczy tzw. „New Energy Vehicles”, do których zalicza się obie kategorie pojazdów. 

Rekord sprzedaży odnotował także chiński gigant – BYD – który sprzedał w listopadzie 230 000 aut zelektryfikowanych. Dobre wyniki zanotowała także Tesla, której sprzedaż sięgnęła ponad 100 000 aut elektrycznych, z czego prawie 38 000 zostało przeznaczonych na eksport. Listopadowy wynik firmy Elona Muska, był wzrostem na poziomie 89 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku. 

Zobacz też: Nowy bolid formuły E Porsche 99X Gen3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię