Volkswagen przyspiesza transformację fabryki w Wolfsburgu. Do początku 2025 roku marka dokona wstępnej inwestycji o wartości około 460 milionów euro. Informację podał prezes zarządu Thomas Schäfer podczas spotkania ze związkowcami w Wolfsburgu. 

  • Volkswagen przyspiesza transformację swojego głównego zakładu w Wolfsburgu
  • W 2023 roku ruszy produkcja Volkswagena ID.3
  • W Wolfsburgu będzie także produkowany elektryczny SUV

Volkswagen przyspiesza prace nad transformacją fabryki w Wolfsburgu

Inwestycja jest przeznaczona przede wszystkim na przygotowania do produkcji nowego modelu auta elektrycznego ID.3. Kompaktowy samochód elektryczny będzie zjeżdżał z linii montażowej w Wolfsburgu już od 2023 roku – początkowo w produkcji częściowej, a od 2024 roku na pełną skalę. Rozbudowa zakładu ma się zakończyć do końca 2025 roku. 

Obecnie przygotowywane są programy szkoleń dla pracowników. Po uruchomieniu produkcji ID.3 kolejnym całkowicie elektrycznym modelem będzie nowy SUV. Podstawą nowego modelu jest modułowy system napędu elektrycznego (MEB). Platforma e-samochodów Volkswagena ma przejść dalszy rozwój jako MEB+, dzięki czemu stanie się jeszcze bardziej wydajna. Później Volkswagen przejdzie do kolejnego filara zakładu w Wolfsburgu – projektu pojazdu Trinity. Będzie on bazował na przyszłej Scalable Systems Platform (SSP), która będzie obejmować cały koncern. Najpóźniej do końca 2033 roku marka Volkswagen będzie budować samochody elektryczne wyłącznie w Wolfsburgu – podobnie jak we wszystkich swoich pozostałych fabrykach w Europie.

– Volkswagen opowiada się za elektromobilnością dla wszystkich. Wolfsburg będzie częścią tej historii sukcesu. Tylko w naszym głównym zakładzie zainwestujemy do początku 2025 roku około 460 milionów euro, przygotowując fabrykę do MEB. Rozruch produkcji ID.3 to pierwszy ważny krok w kierunku elektryfikacji naszego głównego zakładu. Jednocześnie ściśle współpracujemy z radą zakładową, aby wprowadzić do Wolfsburga kolejny model elektryczny oparty na MEB+ – będzie to wysokonakładowy model dla dynamicznie rozwijającego się segmentu SUV. Dzięki tym decyzjom i inwestycjom zamierzamy jeszcze bardziej wzmocnić konkurencyjność fabryki i dać pracownikom konkretną, długoterminową perspektywę – powiedział w rozmowie z pracownikami Thomas Schäfer, prezes zarządu marki Volkswagen.

Modele elektrycznych aut produkowane w Wolfsburgu

Pierwszy krok w kierunku elektrycznej przyszłości fabryki wiąże się z ponownym wyposażeniem zakładu w sprzęt potrzebny do produkcji modelu ID.3. Będzie to pierwszy całkowicie elektryczny samochód oparty na MEB, który będzie produkowany w Wolfsburgu.

– Wolfsburg oznacza przyszłość. Rada Zakładowa ma jasne ambicje dla przyszłości fabryki w Wolfsburgu: najnowocześniejsza produkcja, najlepsi pracownicy i pionierski duch. Oznacza to, że Wolfsburg pozostanie potęgą marki – i Grupy – w nadchodzących latach dzięki transformacji w kierunku produkcji elektrycznej, nowemu modelowi auta elektrycznego do 2026 roku, projektowi Trinity i SSP. Szczegółowy harmonogram opracujemy wspólnie. W ten sposób tworzymy bezpieczne miejsca pracy – powiedziała przewodnicząca Rady Zakładowej Daniela Cavallo. 

Platforma MEB+ umożliwi szybsze ładowanie i jeszcze większe zasięgi. Volkswagen planuje wykorzystać w systemie zunifikowane ogniwo produkowane we własnej fabryce ogniw w Salzgitter (początek produkcji w 2025 roku).

Zobacz też: Studyjny model autonomicznego Volkswagena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię