76 autobusów elektrycznych MAN trafi do stolicy Norwegii. Unibuss, jeden z największych norweskich przewoźników, złożył zamówienie na autobusy Lion’s City E. Dla firmy MAN jest to pierwsze zamówienie na autobusy na prąd w Norwegii.

  • MAN dostarczy 76 autobusów elektrycznych do Oslo
  • Autobusy są produkowane w Starachowicach
  • Wcześniej MAN dostarczył już swoje autobusy do innych krajów skandynawskich

MAN dostarczy autobusy elektryczne do Oslo

Zamówienie złożone przez norweski Unibuss obejmuje 59 autobusów solo i 17 wersji autobusów przegubowych. Będą one dostarczane do Oslo od 2023 roku. Warto podkreślić, że autobus elektryczny Lion’s City 12 E w wersji solo jest obecnie produkowany w fabryce MAN w Starachowicach w Polsce. Jego produkcja ruszyła tam w październiku 2020 roku. Wersja przegubowa produkowana jest z kolei od kwietnia 2021 roku. 

– Bardzo cieszymy się z pierwszego zamówienia na autobusy elektryczne w Norwegii, które wpisuje się w serię zamówień z krajów skandynawskich – to wielki sukces! – mówi Rudi Kuchta, Head of Business Unit Bus w MAN Truck & Bus.

Jednym z powodów, dla których Unibuss zdecydował się na MAN Lion’s City E, była chęć poprawy bilansu CO2 w transporcie publicznym, ale ważną rolę odegrała również kwestia elastyczności. Autobusy solo są wyposażone w 5 zamiast 6 (standardowych) pakietów baterii, a autobusy przegubowe w 7 zamiast 8 (standardowych) pakietów baterii

– Od tej jesieni nasi klienci mogą sami decydować o liczbie pakietów baterii. W ten sposób nasz całkowicie elektryczny autobus miejski może być jeszcze lepiej dostosowany do indywidualnych potrzeb i wymagań klientów w zakresie zasięgu i pojemności – podkreślał Kuchta. 

Dostawa 76 MAN Lion’s City E jest zaplanowana na koniec 2023 roku. Będą one rozmieszczone w północno-wschodniej i wschodniej części Oslo – a więc w modnych dzielnicach miasta, w których znajduje się wiele parków, muzea i urocze drewniane domy, które są sporą atrakcją turystyczną.

Autobus elektryczny MAN Lion's City 18E
Autobus elektryczny MAN Lion's City 18E

Elektryczne MAN-y w Skandynawi

22 MAN-y Lion’s City E jeżdżą już po drogach Malmö. W ubiegłym roku KEOLIS zamówił również dla Szwecji 75 egzemplarzy autobusów Lion’s City 18 E, z czego 60 przegubowych e-busów trafi do Göteborga, a 15 do Sztokholmu. Ponadto 10 Lion’s City 12 E ma być także wykorzystywanych w stolicy Szwecji. Kolejne zamówienie na 12 przegubowych autobusów MAN-a pochodzi z Uppsali. Umowa ramowa z Gamla Uppsala Buss obejmuje także opcję na zakup kolejnych 65 autobusów elektrycznych. Również Dania realizowała zakupy na autobusy elektryczne w firmie MAN. Mieszkańcy Kopenhagi są wożeni 26 autobusami MAN Lion’s City 12 E. Po duńskich drogach jeździ łącznie już 38 autobusów elektrycznych.

Autobus elektryczny MAN Lion's City 18E
Autobus elektryczny MAN Lion's City 18E

Zobacz też: Studyjny model autonomicznego Volkswagena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię