Volkswagen Poznań blisko współpracuje z dwoma szkołami branżowymi: z Zespołem Szkół Nr 1 w Swarzędzu oraz z Zespołem Szkół Politechnicznych we Wrześni. W roku szkolnym 2021/2022 naukę w klasach patronackich Volkswagen Poznań w tych placówkach ukończyło 59 uczniów. 44 osoby otrzymały zatrudnione w Volkswagen Poznań.

  • Volkswagen Poznań zatrudnił 44 uczniów szkół klas patronackich
  • Volkswagen Poznań zatrudnia 10 000 osób
  • Volkswagen Poznań ma dwie klasy patronackie: w Swarzędz i we Wrześni

Volkswagen Poznań zatrudnił 44 absolwentów szkół patronackich

W klasach patronackich Volkswagen Poznań, w szkołach w Swarzędzu i we Wrześni, młodzież pozyskuje odpowiednie kwalifikacje w takich zawodach jak: mechanik precyzyjny, elektromechanik pojazdów samochodowych, automatyk z elementami mechatroniki oraz od roku szkolnego 2022/2023 – mechatronik z elementami odlewnictwa. Edukacja w nich jest powiązana z praktyczną nauką zawodu w zakładach Volkswagen Poznań. W czerwcu tego roku trzyletnią edukację w klasach patronackich zakończyło 59 uczniów. 44 z nich, po zakończeniu edukacji podpisało umowy o pracę z Volkswagen Poznań.

W tym roku szkolnym, w obu placówkach, w klasach pierwszych naukę rozpoczęło kolejnych 47 uczniów, z czego 12 uczniów w Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni i 35 uczniów w Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu. Za trzy lata ukończą edukację na tym poziomie z kompetencjami znajomości budowy i funkcjonalności maszyn, programowania sterowników logicznych, budowy oraz diagnostyki szaf elektrycznych, robotyki oraz z doświadczeniem w serwisach samochodowych marek koncernu w dziedzinie diagnostyki komputerowej. 

– Nasza wieloletnia współpraca z Zespołem Szkół Nr 1 w Swarzędzu oraz z Zespołem Szkół Politechnicznych we Wrześni przynosi bardzo dobre efekty, w postaci wykwalifikowanych pracowników. Wręczyliśmy umowy o pracę kolejnym 44 absolwentom, a przypomnę, że od początku kształcenia w modelu klas patronackich, obie placówki opuściło już blisko 700 absolwentów, z których 90 proc. znalazło pracę w Volkswagen Poznań, w działach odpowiadających ich kwalifikacjom, m.in. w dziale montażu, w lakierni, w zakładzie zabudów specjalnych, czy w Odlewni – mówi Jolanta Musielak, członek zarządu Volkswagen Poznań ds. personalnych i organizacji.

44 uczniów klas patronackich odebrało umowy o prace w Volkswagen Poznań

Klasy patronackie Volkswagen Poznań

Nauka w klasach patronackich, połączona z praktyczną nauką zawodu w Volkswagen Poznań, jest na bieżąco dostosowywana do zapotrzebowania na rynku pracy w przemyśle motoryzacyjnym. Najlepszym tego przykładem jest nowy, uruchomiony w tym roku szkolnym kierunek – mechatronik z elementami odlewnictwa. W jego ramach nauka teoretyczna i część praktyk odbywać się będzie w Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu, a druga część praktyk w Odlewni Volkswagen Poznań, w warsztacie Szkoły Odlewniczej oraz w dziale utrzymania ruchu. Uczniowie w trakcie trzech lat nauki na tym kierunku będą uczyć się montażu elementów, podzespołów i zespołów mechanicznych, pneumatycznych i hydraulicznych a także elektrycznych i elektronicznych. Nauczą się też czynności związanych z rozruchem i konserwacją urządzeń i systemów mechatronicznych w utrzymaniu ruchu w odlewni. W pierwszej klasie poznają również podstawowe czynności związane z technologią odlewania.

Elektromobilność w klasach patronackich Volkswagen Poznań

Ostatnie lata przyniosły rewolucyjne zmiany w produkcji i eksploatacji samochodów, z ogromnym naciskiem na elektromobilność. Volkswagen Poznań, produkujący w zakładzie we Wrześni w pełni elektryczne modele e-Crafter i MAN eTGE oraz przygotowujący się do rozpoczęcia produkcji w zakładzie w Poznaniu modelu Caddy Hybrid, wdraża zarówno osoby już zatrudnione, jak i uczniów do pracy w zupełnie nowym środowisku komponentów wysokonapięciowych. Stąd uczniowie klas patronackich, już od początku nauki biorą udział w szkoleniach z zasad bezpieczeństwa obowiązujących przy produkcji samochodów elektrycznych.

Volkswagen Caddy na gaz CNG w Poznaniu

W lipcu w Poznaniu ruszyła produkcja Volkswagena Caddy 5 – czyli nowej wersji popularnego dostawczaka, wyposażonego jest w biwalentny, czyli pracujący zarówno na benzynę, jak i na gaz ziemny silnik TGI – jednostkę napędową o mocy 96 kW z manualną skrzynią biegów. W samochodzie montowanych jest aż pięć zbiorników gazu o łącznej pojemności wodnej 139 l. Mieści się w nich ok. 35 m3 gazu pod ciśnieniem 180-200 bar.

Z kolei zbiornik benzyny ma natomiast pojemność 11,5 l. W napęd CNG wyposażana jest dłuższa wersja modelu – Volkswagen Caddy 5 Maxi, z rozstawem osi wynoszącym 2970 mm, zarówno w wersji Cargo, jak i w wersji osobowej: Kombi, Life oraz Style, w tym również w wersji 7-miejscowej.

Volkswagen Caddy z napędem CNG standardowo wyposażony jest m.in. w Digital Cockpit (pozwala to np. na wyświetlanie równolegle dodatkowych paramentów jazdy dla gazu CNG oraz dla benzyny) oraz w centralny zamek z systemem Keyless Start.

Spawalnia zakładów Volkswagen Poznań
zdjęcie: Volkswagen

Volkswagen w Poznaniu

Volkswagen Poznań to fabryka samochodów użytkowych i komponentów. Od ponad 15 lat w Poznaniu produkowany jest model VW Caddy 5 i VW Transporter. Stąd samochody te trafiają na rynki całego świata.

Volkswagen Poznań to obecnie największy pracodawca w Wielkopolsce i jeden z największych w kraju. Firma zatrudnia 10.000 pracowników. W październiku 2016 otwarto nową fabrykę modelu Crafter w Białężycach k. Wrześni. Na poznańskiej Wildzie działa odlewnia, która dostarcza wysokiej jakości komponenty aluminiowe do wielu fabryk koncernu Volkswagen AG na całym świecie. W latach 2019-2020 spółka była liderem w Polsce pod względem liczby wyprodukowanych samochodów.

Volkswagen Poznań - spawalnia
zdjęcie: Volkswagen

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię