Białystok będzie miał 20 autobusów elektrycznych. Flota elektrycznych Yutongów zasili komunikację miejską stolicy Podlasia. Umowę na zakup 12-metrowych, zeroemisyjnych pojazdów wraz z infrastrukturą do ładowania podpisali zastępca prezydenta Białegostoku, Zbigniew Nikitorowicz i prezes zarządu Busnex Poland, Marcin Kucharski.

  • Białystok podpisał umowę na dostawę 20 autobusów elektrycznych marki Yutong
  • Białystok zakupił 20 autobusów Yutong E12
  • Zasięg autobusu to 350-400 kilometrów

Białystok będzie miał 20 autobusów elektrycznych Yutong

Dostawa 20 autobusów elektrycznych Yutong to największy z dotychczasowych kontraktów na dostawę „elektryków” – zarówno jeśli chodzi o województwo podlaskie, jak i oficjalnego przedstawiciela Yutonga, firmę Busnex Poland.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni. Umowa z Białymstokiem pokazuje, że Yutong przebojem wjechał na ulice polskich miast i gmin. Liczba dostarczonych i zakontraktowanych w całej Polsce autobusów elektrycznych tej marki wynosi już 55 egzemplarzy. Kolejne samorządy, również w województwie podlaskim, doceniają ich zalety oraz parametry eksploatacyjne, w tym wysoki zasięg na jednym ładowaniu mówił Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland.

Podpisanie umowy pomiędzy firmą Yutong a Białymstokiem

Podpisanie umowy pomiędzy firmą Yutong a Białymstokiem
Podpisanie umowy pomiędzy firmą Yutong a Białymstokiem

Autobus elektryczny Yutong E12

Autobus elektryczny Yutong E12, którego 20 egzemplarzy w przyszłym roku posłuży mieszkańcom Białegostoku, ma ponad 12 metrów długości, a na jednym ładowaniu pokonuje nawet 350 – 400 kilometrów. Autobus posiada niskopodłogową konstrukcję oraz automatyczną klimatyzację. Yutong E12 posiada również rekuperator energii, umożliwiający odzyskiwanie jej podczas hamowania.

– Naszym celem jest sprawna i nowoczesna komunikacja miejska. Zakup zeroemisyjnych autobusów jest inwestycją w czystsze powietrze i odpowiednią jakość życia mieszkańców. To kolejny etap prowadzonych od kilku lat przez Miasto Białystok inwestycji, także tych drogowych, tworzących sprawny system komunikacji miejskiej i unowocześniania miejskiego taboru – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku, Zbigniew Nikitorowicz.

125 mln zł dotacji na zakup autobusów elektrycznych

Skala zamówienia to rekord jeśli chodzi o zakup elektrycznego taboru także dla całego województwa podlaskiego. Został on zrealizowany w ramach projektu „Rozwój infrastruktury transportu miejskiego w Białymstoku” – dofinansowanego kwotą blisko 125 mln zł z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Poza zakupem e-busów, obejmuje on także wytyczenie buspasów oraz budowę parkingu przesiadkowego P+R i infrastruktury dedykowanej komunikacji miejskiej.

– Elektromobilność jest sektorem, który w kolejnych latach w Województwie Podlaskim będzie się rozwijał coraz bardziej dynamicznie. Pojazdy elektryczne to nasza przyszłość i trzeba w nie inwestować. Jednym z trzech głównych filarów Polityki Energetycznej Polski na rok 2040 jest bowiem dobra jakość powietrza. Możemy to osiągnąć stawiając na rozwój transportu niskoemisyjnego oraz dążąc do zeroemisyjnej komunikacji publicznej. Samorząd województwa wspiera takie działania m.in. dofinansowując z programu regionalnego kupno zeroemisyjnych autobusów elektrycznych i niskoemisyjnych CNG. Dotację na takie działania otrzymały np. Suwałki i Łomża – mówił Marek Olbryś, wicemarszałek Województwa Podlaskiego odpowiedzialny w samorządzie województwa m.in. za sektor transportu drogowego.

Podpisanie umowy pomiędzy firmą Yutong a Białymstokiem
Podpisanie umowy pomiędzy firmą Yutong a Białymstokiem
Podpisanie umowy pomiędzy firmą Yutong a Białymstokiem

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię