Chiński producent samochodów Geely przejął 7,6 proc. akcji w Aston Martinie. Nie podano wartości transakcji, ale w komunikacie czytamy, że brytyjska marka zakończyła proces pozyskiwania kapitału w wysokości 654 milionów funtów.

  • Chińskie Geely przejęło 7,6 proc. udziałów w Aston Martin
  • Aston Martin zakończył proces pozyskiwania kapitały w wysokości 654 mln funtów
  • Nie podano konkretnych informacji odnośnie do wartości transakcji

Geely udziałowcem w Aston Martin

Chińskie Geely dołącza w Aston Martinie do grona takich inwestorów, jak chociażby Mercedes-Benz. Brytyjska marka zmagała się wcześniej z problemami finansowymi. Konsorcjum inwestorów pod przewodnictwem Lawrence’a Strolla przejęło 16,7 proc. udziałów w Aston Martin na początku 2020 roku, tuż przed pandemią, która zamknęła większość świata. Zwiększyło ono swoją inwestycję do 25 proc. udziałów w firmie w marcu 2021 roku, zasilając firmę kolejnymi 25 milionami dolarów.

W lutym 2022 roku Lawrence Stroll zabrał głos w sprawie ograniczenia zadłużenia firmy oraz poprawy pozycji finansowej firmy. Miało to miejsce w czasie konferencji zorganizowanej przy okazji Formuły 1. Stroll wskazał, że poprzez podejmowanie odpowiednich kroków, odsetki zostaną obniżone w kolejnych latach.

Szef Aston Martina powiedział, że chce poddać renegocjacji warunki obligacji, a także spłacić część długu. Aston Martin ma osiągnąć dodatnie przepływy pieniężnej już w 2023 roku.

Zdjęcie samochodu Aston Martin
Aston Martin podbił sprzedaż w trzecim kwartale zdjęcie: Aston Martin

Aston Martin i auta elektryczne

Pierwszy auto elektryczne Aston Martina ma zostać wprowadzone na rynek w 2025 r., a do 2026 r. wszystkie nowe linie produktów Aston Martin będą miały opcję zelektryfikowanego układu napędowego. Brytyjska marka planuje, aby do 2030 r. całe swoje podstawowe portfolio samochodów sportowych i SUV-ów GT zostało w pełni zelektryfikowane

Firma nadała swojej strategii zrównoważonego rozwoju nazwę „Zielony Wyścig”. Pierwszą hybrydą typu plug-in będzie supersamochód Valhalla. Pojawi się on na rynku w 2024 roku.

Ekspansja Geely

Chińska firma Geely należąca do miliardera Li Shufu przez ostatnią dekadę gromadziła udziały w zagranicznych markach samochodowych: począwszy od szwedzkiego Volvo, poprzez brytyjskiego Lotusa i London Taxi. Geely posiada także ok. 10 proc. udziałów w Mercedes-Benz Group AG, zaś w maju Geely objął 34 proc. udziałów w koreańskiej jednostce Renault.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię