Fabryka Stellantis w Tychach świętuje swój jubileusz. Z linii montażowych fabryki zjechał w ubiegłym tygodniu 12 500 000-ny pojazd. Jubileuszowy samochód to dwukolorowy Fiat 500 Dolcevita, wyposażony w nowoczesny napęd hybrydowy, który trafi do klienta w Belgii.

  • Fabryka w Tychach wyprodukowała 12,5 mln samochodów
  • W Tychach będzie produkowany elektryczny model Jeepa Avengera
  • Auto ma pojawić się na rynku w 2023 roku

Fabryka w Tychach — 12,5 mln wyprodukowanych samochodów

Tradycyjnie pracownicy tyskiego zakładu świętują i wyróżniają przy takich okazjach samochody wyprodukowane bezpośrednio przed i po samochodzie jubileuszowym. Pojazdem o numerze 12 499 999 była Lancia Ypsilon Hybrid, która trafi na rynek włoski, natomiast model +1, z numerem 12 500 001, to sportowy Abarth 695 Tributo 131 Rally, który pojedzie do Niemiec.

– Bijemy nowe rekordy i to wszystko dzięki naszemu ukochanemu Fiatowi 500, bo to właśnie dzięki produkcji tego modelu nasz zakład osiągnął tak imponującą liczbę 12,5 mln. Fiat 500 od lat pozostaje jednym z najbardziej ulubionych pojazdów Europejczyków w segmencie małych samochodów miejskich. Cieszymy się, że również w Polsce nasz Fiat 500 dominuje w rankingach sprzedaży w swoim segmencie – podsumował uroczystość Tomasz Gębka, kierownik zakładu Stellantis w Tychach.

Fabryka Stellantis w Tychach świętuje swój jubileusz. Z linii montażowych fabryki zjechał w ubiegłym tygodniu 12 500 000-ny pojazd
Fabryka Stellantis w Tychach świętuje swój jubileusz. Z linii montażowych fabryki zjechał w ubiegłym tygodniu 12 500 000-ny pojazd

Fabryka w Tychach — produkcja elektrycznego Jeepa Avengera

Fabryka w Tychach wkrótce rozpocznie produkcję całkowicie nowego Jeepa Avengera — pierwszego w historii w pełni elektrycznego SUV-a marki Jeep — pierwszego produkowanego w Polsce pojazdu elektrycznego przeznaczonego na rynek mainstream. Auto pojawi się na rynku europejskim w początku 2023 roku.

Jeep w swoim planie zakłada wprowadzenie czterech całkowicie elektrycznych SUV-ów w Ameryce Północnej i Europie do końca 2025 roku. 50 proc. sprzedaży marki Jeep w USA będzie w pełni elektryczne do 2030 roku, natomiast 100 proc. sprzedaży w Europie będzie do tego czasu już całkowicie elektryczne. 

Jeep Avenger
Jeep Avenger

Fabryka w Tychach — jeden z największych pracodawców w regionie

Fabryka w Tychach jest jednym z największych zakładów produkcyjnych. Zajmuje powierzchnię 2,4 mln m², z czego na hale produkcyjne i budynki usługowe przypada 0,5 mln m². W Tychach pracuje ok. 2,5 tys. osób, a na jego terenie znajdują się 42 firmy świadczące usługi na rzecz fabryki. Z linii montażowych fabryki w Tychach co około minuty zjeżdża nowy samochód. W 2019 roku zakład FCA w Tychach wyprodukował łącznie 263 176 samochodów marek Fiat, Abarth i Lancia, w tym: 179 689 szt. Fiata 500, 21 015 szt. Abartha 595 oraz 62 472 szt. Lancii Ypsilon.

Fabryka w Tychach działa zgodnie z World Class Manufacturing — zintegrowaną metodologią zarządzania przedsiębiorstwem według najwyższych światowych standardów. Zakład był jednym z pierwszych w Grupie, który osiągnął poziom „Gold” WCM, a także jest jednym z największych pracodawców w regionie – na koniec ubiegłego roku zatrudniał blisko 2 500 osób. Nieustannie poszukuje innowacyjnych rozwiązań oraz udoskonaleń organizacji pracy. Jednym z elementów wpływających na rozwój jest Plant Academy – projekt, który ma na celu rozwój umiejętności technicznych oraz przywódczych pracowników. 99 proc. wyprodukowanych w 2019 roku samochodów marek: Fiat, Abarth i Lancia (tj. 260 842 sztuki) wyeksportowano na 58 rynków świata.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię