Bielsk Podlaski kupił dwa autobusy elektryczne. Do tego miasto chce mieć własną infrastrukturę do ich ładowania i parking P+R. Umowę na dostawę dwóch egzemplarzy Yutong E8 podpisali burmistrz Bielska Podlaskiego, Jarosław Borowski oraz Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland. Pierwszy autobus wyjedzie na ulice miasta jeszcze w tym roku. 

  • Bielsk Podlaski kupił dwa elektryczne autobusy Yutong E8
  • Pierwszy autobus wyjedzie na ulice Bielska jeszcze w tym roku
  • Bielsk Podlaski będzie miał także własną infrastrukturę ładowania

Autobusy elektryczne w Bielsku Podlaskim

– Zakup autobusów elektrycznych to kolejny krok w realizowanej przez nas strategii poprawy jakości życia naszych mieszkańców. Wśród licznych inwestycji realizowanych w naszym mieście, dużą grupę stanowią te ukierunkowane na ekologię, rozwój terenów zielonych i strategie niskoemisyjne. Przeprowadziliśmy szereg termomodernizacji obiektów publicznych, wdrożyliśmy system monitorujący zanieczyszczenie powietrza – mówił Burmistrz Bielska Podlaskiego, Jarosław Borowski.

Burmistrz dodał, że miasto modernizuje także indywidualne źródła ciepła, instaluje efektywne energetycznie oświetlenie dróg publicznych, rozwija parki i tereny cenne przyrodniczo, a równolegle realizuje duży projekt uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej.

Podpisanie umowy zakupu dwóch autobusów Yutong E8

– Teraz unowocześniamy flotę pojazdów naszej komunikacji miejskiej, która już od jakiegoś czasu jest usługą bezpłatną na terenie naszego miasta. Jest to realizacja zadania, uwzględnionego przez nas przed pięcioma laty w Planie Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Bielsk Podlaski. W ten sposób aktywnie wpisujemy się w proekologiczną ideę województwa podlaskiego – Zielonych Płuc Polski – mówi.

Bielsk Podlaski postawił nie tylko na zeroemisyjną komunikację publiczną, ale również na wspierającą ją infrastrukturę. Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego w wysokości niemal 6 mln zł, samorząd wybuduje parking przesiadkowy P+R i stacje do ładowania „elektryków” oraz zmodernizuje ulicę Słowackiego. Wszystko po to, aby rozwijać zielony transport publiczny i zachęcić mieszkańców do korzystania z niego.

– Nakłady finansowe na miejską komunikację niskoemisyjną są znaczące, ale to bardzo dobrze wydane pieniądze. Koszty zwracają się w dłuższej perspektywie, nie mówiąc o wartościach dodanych, takich jak: czyste powietrze i komfort mieszkańców. Pasażerowie podróżujący autobusami elektrycznymi mogą cieszyć się takimi udogodnieniami jak: cicha i płynna jazda – podkreślił Marek Malinowski, członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

Podpisanie umowy zakupu dwóch autobusów Yutong E8
Podpisanie umowy zakupu dwóch autobusów Yutong E8

Autobus elektryczny Yutong E8

Komunikację miejską w Bielsku Podlaskim zasilą dwa egzemplarze Yutong E8. Ten niemal 9-metrowy autobus posiada akumulatory generujące ponad 250 kWh, dzięki czemu może pokonać na jednym ładowaniu nawet 350 kilometrów. Jest z powodzeniem wykorzystywany przez Lidzbark Warmiński do obsługi komunikacji publicznej, jak również przez gminę Bobowa jako autobus szkolny. Kolejnymi samorządami, które wybrały model E8, są miasto Iława i gmina Giżycko.

– Osiągający 350 kilometrów na jednym ładowaniu model E8 jest coraz częściej wybierany do obsługi komunikacji miejskiej, a także szkolnej. To budujące, że kolejny samorząd postawił na markę Yutong – tym bardziej, iż w kryteriach wyboru liczy się nie tylko cena, ale również parametry eksploatacyjne i gwarancyjne – podsumował Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland, która jest oficjalnym przedstawicielem Yutong Bus.

Autobus elektryczny Yutong E8
Autobus elektryczny Yutong E8

Yutong Bus to największy globalny dostawca autobusów i autokarów. Grupa Yutong posiada cztery zakłady, zapewniające imponującą maksymalną dzienną zdolność produkcyjną w postaci 445 autobusów, z których już niemal 400 zasilanych jest alternatywnymi źródłami energii. W 2020 r. Yutong Bus dostarczył łącznie ponad 41 tys. pojazdów na rynek Chin i 30 innych krajów, osiągając ponad 35 proc. udziału w rynku chińskim i 15% w rynku globalnym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię