Trzy „elektryki” Yutong E8 jeszcze w tym roku będą wozić pasażerów komunikacji publicznej w gminie Giżycko. Umowę na ich dostawę wraz z zapewnieniem infrastruktury do ładowania podpisali wójt Marek Jasudowicz i Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland. Zakup zeroemisyjnych autobusów jest możliwy dzięki pozyskaniu przez samorząd dofinansowania ze środków unijnych.

  • Yutong wyjdzie na ulice Giżycka
  • Miasto kupiło trzy elektryczne autobusy
  • Giżycko pozyskało 5,7 mln zł dotacji z Regionalnego Programu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Giżycko kupuje elektryczne autobusy – trzy Yutongi

Giżycko, położone wśród Wielkich Jezior Mazurskich, jest nazywane stolicą polskiego żeglarstwa. Przygotowując się do zakupu elektrycznych autobusów, w 2021 r. gmina Giżycko przeprowadziła testy autobusu Yutong. Inwestycja w zielony transport jest realizowana dzięki dotacji z Regionalnego Programu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w wysokości ponad 5,7 mln zł, przy współfinansowaniu przez gminę i miasto Giżycko.

Dbamy o nasze środowisko naturalne oraz robimy krok milowy w kierunku nowych technologii, które będą służyły mieszkańcom naszego regionu – mówił wójt gminy Giżycko, Marek Jasudowicz.

Elektryczne autobusy Yutong w Polsce

Wybrany przez gminę Giżycko Yutong E8 to w pełni elektryczny autobus. Jako pierwszy samorząd w Polsce, na ten model postawiła Bobowa oraz Lidzbark Warmiński. Yutong E8 ma niemal 9 metrów długości, niskopodłogową konstrukcję i system klimatyzacji. Dzięki baterii o pojemności ponad 250 kWh, może on pokonać na jednym ładowaniu nawet 350 kilometrów. Komunikację publiczną w gminie Giżycko obsłużą trzy takie pojazdy, które wraz z dwoma stacjami ładowania dostarczy firma Busnex Poland.

 Wszystko, co sprzyja naszemu unikatowemu środowisku, jest przez nas wspierane. Cieszę się, że możemy uczestniczyć w tym projekcie, zapewniając jednocześnie naszym mieszkańcom wygodny i nowoczesny transport. To ważny krok i bardzo dobry kierunek – podkreślił burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz. 

– Warmia i Mazury słyną ze wspaniałych krajobrazów i malowniczych jezior, ale coraz mocniej również z inwestycji w elektromobilność. Gmina Giżycko to kolejny samorząd z tego regionu, który postawił na zielony transport, wybierając elektryczne autobusy Yutong. Cieszy nas, iż model E8 jest coraz częściej wykorzystywany do obsługi komunikacji publicznej – dodał Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland, która jest oficjalnym przedstawicielem Yutong Bus.

Firma Yutong

Yutong Bus to największy globalny dostawca autobusów i autokarów. Grupa Yutong posiada cztery zakłady, zapewniające maksymalną dzienną zdolność produkcyjną w postaci 445 autobusów, z których już niemal 400 zasilanych jest alternatywnymi źródłami energii. W 2020 r. Yutong Bus dostarczył łącznie ponad 41 tys. pojazdów na rynek Chin i 30 innych krajów, osiągając ponad 35 proc. udziału w rynku chińskim i 15 proc. w rynku globalnym. 

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię