Iławy kupiła autobusy elektryczne. Samorząd jako dostawcę pojazdów wybrał firmę Busnex Poland – oficjalnego przedstawiciela marki Yutong w Polsce. Iława kupiła dwa autobusy Yutong E8, które będą pierwszymi „elektrykami”, które obsłużą komunikację miejską w mieście. Zakup elektrycznych autobusów będzie możliwa dzięki pozyskaniu dofinansowania ze środków unijnych.

  • Iława zakupiła dwa autobusy elektryczne formy Yutong
  • Iława pozyskała 4,26 mln zł dotacji z UE
  • Dwa autobusy Yutong E8 zostaną dostarczone w ciągu dziesięciu miesięcy

Autobusy elektryczne w Iławie

Iława otrzyma dwa autobusy elektryczne Yutong E8 w ciągu dziesięciu miesięcy. Yutong E8 to autobus, który ma długość 9 metrów. Pojazd dysponuje 24 miejscami siedzącymi, a także dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Komfort jazdy ma zapewnić niskopodłogowa konstrukcja, jak i system klimatyzacji. Pojazd jest wyposażony w akumulatory o pojemności przeszło 250 kWh, zapewniające zasięg ponad 350 kilometrów.

Umowę na dostarczenie autobusów elektrycznych podpisali burmistrz Iławy, Dawid Kopaczewski oraz Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland. 

Cieszę się, że dołączamy do samorządów, które postawiły na transport zeroemisyjny. Iławę otaczają jeziora i lasy, więc jest to dla nas bardzo istotne. Dostawcą autobusów jest firma o ugruntowanej pozycji w branży, przez co liczymy na owocną współpracę i terminową dostawę – mówił burmistrz Iławy, Dawid Kopaczewski.

Iława ma dotacje w wysokości 4,26 mln zł na autobusy elektryczne

Zakup został zrealizowany dzięki dotacji w wysokości ponad 4,26 mln zł, pozyskanej przez samorząd z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i pochodzącej ze środków unijnych. Zakres projektu „Rozwój niskoemisyjnego transportu miejskiego w Iławie” obejmuje nie tylko dostawę autobusów oraz infrastruktury do ich ładowania, ale również utworzenie nowych przystanków, co z kolei pozwoli na obsłużenie komunikacją publiczną kolejnych rejonów miasta.

Wybrany przez Iławę model wykorzystuje już Lidzbark Warmiński, gdzie jeżdżą dwa egzemplarze Yutong E8, a także gmina Bobowa, która korzysta z „elektryka” tej marki do transportu dzieci do szkoły. Łącznie Busnex Poland dostarczył już 12 autobusów Yutong w ramach trzech kontraktów z samorządami. Największy z nich stanowiła umowa z Polkowicami na zakup dziewięciu modeli E10 wraz z innowacyjnym systemem ładowania. Poza Iławą, na liście dostaw na 2022 r. znajduje się także Łomża oraz gminy Ojrzeń i Śniadowo.

Kończymy mijający rok zawarciem kolejnej umowy na dostawę autobusów Yutong. Znów potwierdziły one swoją konkurencyjność – nie tylko cenową, ale również pod względem parametrów eksploatacyjnych. Wybrane przez samorząd modele E8 charakteryzują się bowiem zasięgiem ponad 350 kilometrów na jednym ładowaniu. Będą to także pierwsze autobusy elektryczne, które obsłużą komunikację miejską w Iławie. Bardzo nas cieszy, iż stale rośnie grono samorządów, które wspierają w ten sposób elektromobilność – podkreślił Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland.

Czym jest Yutong Bus?

Yutong Bus jest największym globalnym dostawcą autobusów i autokarów. Dzięki technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy zasilane zieloną energią oraz paliwem tradycyjnym do miast na wszystkich kontynentach. 

Grupa Yutong posiada cztery zakłady, zapewniające maksymalną dzienną zdolność produkcyjną w postaci 445 autobusów, z których już niemal 400 zasilanych jest alternatywnymi źródłami energii. W 2020 r. Yutong Bus dostarczył łącznie ponad 41 tys. pojazdów na rynek Chin i 30 innych krajów, osiągając ponad 35 proc. udziału w rynku chińskim i 15 proc. w rynku globalnym. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię