Autobusy elektryczne hitem 2021 roku. Ubiegły rok był pierwszym rokiem, kiedy zarejestrowano więcej elektrycznych autobusów niż spalinowych. Liderem jest Warszawa, a za nią Kraków i Jaworzno.

  • w 2021 roku zarejestrowano w Polsce 219 elektrycznych autobusów
  • najwięcej z nich jeździ po ulicach Warszawy, Krakowa i Jaworzna
  • w 2021 roku pierwszy raz zarejestrowano więcej autobusów elektrycznych, niż spalinowych

Elektryczne autobusy w Polsce – już co trzeci

Według licznika e-busów, który prowadzi Polska Izba Rozwoju Elektromobilności oraz portal Transinfo.pl w Polskich miastach jeździ już dokładnie 638 autobusów elektrycznych. W samym 2021 roku przybyło ich aż 219.

Solaris Urbino 9 LE electric to nowy elektryk w rodzinie Solarisa źródło: Solaris
Solaris Urbino 9 LE electric to nowy elektryk w rodzinie Solarisa źródło: Solaris

Najwięcej bo aż 214 to autobusy miejskie, 2 zostały zakupione do przewozów szkolnych, natomiast 3 to minibusy. Liderem wśród miast jest w dalszym ciągu Warszawa, gdzie na drogach można spotkać już łącznie 162 elektrobusy. Kolejne miasta to Kraków (78 szt.) i Jaworzno (44 szt.). 

To już kolejny rok, który pokazuje nam, jak dobrze na rynku elektromobilności radzi sobie transport publiczny. Tym bardziej cieszy fakt, że zdecydowana większość autobusów elektrycznych produkowana jest w Polsce. Kolejna kwestia to programy wsparcia rozwoju elektromobilności, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznacza coraz większe środki właśnie na dofinansowanie zeroemisyjnych autobusów, jak i infrastruktury do ich ładowania. Oczywiście cieszy fakt, że samorządy chcą i chętnie korzystają z tego typu programów – komentuje te wyniki Krzysztof Burda, prezes Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności.

Krzysztof Burda prezes PIRE wskazuje, że większość autobusów elektrycznych to skutek działań Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program Zielony Transport Publiczny cieszy się bowiem bardzo dużym zainteresowanie w samorządach i wśród operatorów transportu publicznego.

Zdjęcie ładujące się autobusu elektrycznego Scania
Model autobusy elektrycznego Scania Citywide LF BEV zdjęcie: Scania

Kolejny rekord w 2022 roku?

Wszystko wskazuje, że 2022 rok będzie kolejnym, w którym liczb autobusów elektrycznych będzie się zwiększać. Warto zaznaczyć, że już teraz podpisane jest ponad 170 umów na kolejne dostawy, prawie 80 znajduje się w procedurze przetargowej, na kolejne 108 otrzymało dofinansowanie, chociażby z I edycji Programu NFOŚiGW Zielony Transport Publiczny, ale nie została jeszcze rozpoczęta procedura przetargowa. Kolejne wnioski z II edycji Programu NFOŚiGW zostały już zgłoszone i czekają na decyzję o dofinansowaniu. 

Autobus wodorowy AUTOSAN - zdjęcie
AUTOSAN i jego autobus wodorowy zdjęcia: AUTOSAN

– Pierwszy raz w historii mamy do czynienia z sytuacją w której mamy więcej rejestracji nowych autobusów z napędem elektrycznym, niż z silnikami spalinowymidodaje Aleksander Kiereck, Redaktor naczelny, Transinfo.pl

Autobus Yutong E8
Iława kupiła dwa autobusy elektryczne Yutong E8. zdjęcie: Busnex

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię