Solaris oficjalnie zainaugurował dwie całkiem nowe inwestycje. Chodzi o nową halę magazynową oraz innowacyjny Park Ładowania dla pojazdów elektrycznych.

  • Solaris uruchomił nową halę magazynową i Park Ładowania
  • Park Ładowania o powierzchnię 5 000 m2 posiada najnowocześniejsze systemy ładowania wyprodukowane przez trzech dostawców: Medcom, Ekoenergetykę i ABB
  • Nowa hala magazynowa ma powierzchnię 10 000 m2

Nowe inwestycje Solarisa w Bolechowie

Solaris w czwartek zainaugurował dwie inwestycje, które były realizowane w ostatnich miesiącach: halę magazynową o powierzchni 10 000 m2, wyposażoną w najnowocześniejsze systemy i rozwiązania logistyczne oraz Park Ładowania

Te dwie najnowsze inwestycje Solarisa zostały uruchomione podczas oficjalnego otwarcia 29 września. Zarówno Hala Magazynowa, jak i Park Ładowania powstały bezpośrednio na terenie fabryki w podpoznańskim Bolechowie, gdzie mieści się siedziba firmy.

– Jako jeden z największych pracodawców w regionie, jesteśmy szczególnie zaangażowani w ciągłe doskonalenie i optymalizację rozwiązań w naszej fabryce. Naszym celem jest skuteczne zwiększenie potencjału firmy i trafne odpowiadanie na szybko zmieniające się potrzeby rynku. Dlatego stale inwestujemy w rozwój technologiczny naszych produktów oraz w doskonalenie procesu produkcyjnego oraz w tworzenie nowych technologii, które przyczyniają się do podniesienia jakości naszej pracy i zwiększenia konkurencyjności firmy – powiedział Dariusz Michalak wiceprezes Solaris Bus & Coach ds. badań i rozwoju.

Hala magazynowa Solarisa w Bolechowie
Hala magazynowa Solarisa w Bolechowie

Nowa hala magazynowa Solarisa

Nowa hala magazynowa ma powierzchnię 10 000 m2. Została wybudowana w bezpośrednim sąsiedztwie fabryki Solarisa, z którą jest połączona drogami i mediami. Nowy magazyn pełni kluczową rolę w łańcuchu dostaw części i komponentów potrzebnych do produkcji autobusów i trolejbusów Solarisa. Hala wyposażona jest w nowoczesną wielopoziomową platformę magazynową ze zautomatyzowanym przenośnikiem taśmowym.

Prawie 25 proc. całkowitej powierzchni magazynu zostało przeznaczone na powierzchnie biurowe i socjalne. W całym obiekcie zainstalowano zaawansowane systemy wykrywania dymu, a urządzenia wykorzystywane w nowym magazynie zostały wyposażone w specjalne panele akustyczne tłumiące hałas powstający podczas codziennej pracy.

Nowy obiekt magazynowy posiada wzmocniony dach, na którym zainstalowano 572 ogniwa fotowoltaiczne o łącznej mocy 260 kWh

Planowane jest również doposażenie w panele fotowoltaiczne m.in. budynku hali dostaw i nowego warsztatu serwisowego, a także montaż ogniw fotowoltaicznych na wiatach parkingowych.

Hala magazynowa Solarisa w Bolechowie
Hala magazynowa Solarisa w Bolechowie

Park Ładowania Solarisa

Park Ładowania to innowacyjna, wielostanowiskowa stacja ładowania pojazdów zasilanych bateriami: e-busów, autobusów wodorowych i trolejbusów. Inwestycja we własny Park Ładowania – centralny punkt ładowania autobusów elektrycznych – to naturalny krok w dynamicznym rozwoju zeroemisyjnej oferty Solarisa. Park powstał z myślą o zademonstrowaniu klientom nowatorskich rozwiązań w zakresie ładowania autobusów Solarisa. Ponadto ma jeszcze jedną unikalną cechę: umożliwia testowanie nowych technologii i funkcjonalności w zakresie ładowania. Park ładowania składa się z ośmiu zatok, mechanizmów pantografowych, stacji ładowania plug-in, fragmentu sieci trolejbusowej oraz pomieszczenia technicznego.

Jest to pierwszy w Polsce park ładowania wspierający funkcjonalność Vehicle-to-Grid (V2G), czyli dwukierunkowego przepływu energii pomiędzy pojazdami a siecią. Technologia ta umożliwia ładowanie i rozładowywanie autobusów. Dzięki niej Solaris może rozładowywać autobusy w celach testowych oraz wykorzystywać je jako mobilne magazyny energii, co prowadzi do bardziej efektywnego zarządzania kosztami.

Zajmujący powierzchnię 5 000 m2 Park Ładowania może pochwalić się najnowocześniejszymi systemami ładowania wyprodukowanymi przez trzech dostawców: Medcom, Ekoenergetykę ABB.

Park Ładowania Solarisa
Park Ładowania Solarisa
Park Ładowania Solarisa
Park Ładowania Solarisa
Park Ładowania Solarisa

Zobacz też: Studyjny model autonomicznego Volkswagena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię