Enjoy – należąca do włoskiego Eni firma zajmująca się carsharingiem – dodała w Mediolanie do swojej oferty elektryczne samochody XEV YOYO. Są one zawsze gotowe do pracy dzięki wymianie baterii, co jest alternatywą dla punktów ładowania. Wiadomość ta została ogłoszona we wtorek w Palazzo Marino w obecności Arianny Censi, radnej ds. mobilności gminy Mediolan.

  • Enjoy – spółka carsharingowa włoskiego Eni przesiada się w Mediolanie na auta elektryczne XEV YOYO
  • Do końca grudnia w Mediolanie pojawi się 200 sztuk elektrycznych aut miejskich
  • Zasięg XEV YOYO to 150 km

Eni i jej spółka carsharingowa Enjoy posiadają flotę elektrycznych XEV YOYO

Od wtorku w Mediolanie można wynająć, za pośrednictwem aplikacji Enjoy, zupełnie nowy model XEV YOYO, w charakterystycznym limonkowym kolorze. Pojazdy będą stopniowo dołączać do istniejącej już floty 900 aut Eni, osiągając liczbę 200 sztuk do końca grudnia. Dzięki umowie między Eni a XEV, producentem samochodów założonym w Turynie w 2018 roku, zalety miejskiej mobilności elektrycznej zostały połączone z wygodą „swobodnego” współużytkowania samochodów, dzięki czemu wynajem może rozpocząć się i zakończyć w dowolnym miejscu w obszarze zasięgu Enjoy.

Operator zadba o ładowanie, co pozwoli klientom na swobodne poruszanie się, ponieważ pojazdy XEV YOYO zawsze będą posiadały akumulator naładowany w ponad 30 proc.

– Jesteśmy blisko tych, którzy pomagają nam rozpowszechniać i wspierać zrównoważoną mobilność w naszym mieście. Dzięki tym nowym samochodom Eni wdraża nową flotę elektryczną, która zwiększy możliwości mieszkańców Mediolanu, a także wszystkich osób odwiedzających nasze miasto, do swobodnego przemieszczania się bez generowania szkodliwych emisji, które wpływają na jakość powietrza, którym oddychamy każdego dnia – skomentowała Arianna Censi, radna ds. mobilności Urzędu Miasta Mediolan. 

Enjoy i carsharing we Włoszech

Od momentu rozpoczęcia działalności w Mediolanie w 2013 roku, samochody Enjoy zostały wynajęte ponad 15 milionów razy, dzięki czemu współdzielenie samochodów stało się popularną alternatywą dla prywatnych pojazdów.

Wynajem pojazdów Enjoy w Mediolanie zapewnia benefity, takie jak bezpłatny parking w obszarach niebieskiej strefy i na parkingach dla mieszkańców, jak również dostęp do „AREA C”- ograniczonego obszaru ruchu. Enjoy umożliwia również bezpłatne korzystanie własnych z parkingów znajdujących się na niektórych stacjach paliw Eni oraz dostęp do dedykowanych płatnych miejsc parkingowych, takich jak np te na lotniskach Mediolan Linate i Mediolan Malpensa oraz na dworcu kolejowym Mediolan Porta Garibaldi.

Enjoy ma ponad milion klientów we Włoszech, którzy od 2013 roku zrealizowali ponad 29 milionów wynajmów w ramach floty liczącej 2500 pojazdów. Usługa jest dostępna w Mediolanie, Turynie, Bolonii, Florencji i Rzymie. Współdzielenie samochodów elektrycznych z samochodami miejskimi XEV YOYO w Rzymie zostanie wprowadzone w najbliższych miesiącach.

– Eni cieszy się, że miasto Mediolan, które dokładnie dziewięć lat temu z zadowoleniem przyjęło krajowy debiut systemu Enjoy car sharing, z równym entuzjazmem przyjęło wiadomość o elektrycznej transformacji floty – powiedział Giuseppe Ricci, dyrektor operacyjny ds. ewolucji energetycznej w Eni.

Jak działa Enjoy?

Aby wynająć pojazd Enjoy, użytkownik musi pobrać aplikację, która jest dostępna w sklepach Android, iOS i Huawei. Po rejestracji może on wyszukiwać, przeglądać i rezerwować pojazdy dostępne w pobliżu lub w obszarze swojego zainteresowania. Aby wynająć pojazd Enjoy, należy w aplikacji wprowadzić numer tablicy rejestracyjnej i kod, który można znaleźć na przedniej szybie samochodu. Po uzyskaniu dostępu do pojazdu i jego odblokowaniu wynajem jest zarządzany za pośrednictwem smartfona aż do przyjazdu na koniec trasy. Tam użytkownik może zobaczyć podsumowanie poniesionych kosztów wynajmu.

Wszystkie stawki wynajmu Enjoy są dostępne online. W przypadku samochodów miejskich XEV YOYO podobnie, jak w przypadku pozostałych samochodów we flocie, stawka wynosi 0,29 euro/min przy stałym koszcie 1,00 euro za odblokowanie pojazdu na początku wynajmu.

Samochód miejski XEV YOYO

XEV YOYO to w pełni elektryczny samochód miejski o prędkości maksymalnej 80 km/h i zasięgu do 150 km. Wyposażony jest on w szyberdach, a sam samochód jest mały i zwinny, przez co jest idealnym samochodem do centrów miast. W Mediolanie powstało dziewięć stacji paliw Eni, które będą działać w celu ładowania samochodów. Enjoy zajmie się procesem ładowania wraz z wymianą baterii.

Zobacz też: Elektryczny MINI Concept Aceman

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię