Prezes chińskiego giganta Baidu podzielił się swoimi przemyśleniami na temat rozwoju jazdy autonomicznej. W swojej wypowiedzi uderzył w Teslę Elona Muska. ROBO-01 — pojazd autonomiczny produkowany przez Jidu Auto, wspieraną przez chińskiego giganta internetowego Baidu i producenta samochodów Geely — ma zostać pokazany już jesienią 2022 roku.

  • Baidu ma duże plany w zakresie inteligentnej mobilności
  • Jidu Auto ruszy z produkcją ROBO-01 już jesienią 2022 roku
  • Prezes Baidu powiedział, że technologia autonomicznej jazdy zastosowana w samochodzie, będzie dużo lepsza od systemów Tesli

Baidu i auta autonomiczne

Jak pisze Topcarnews.com Robin Li powiedział, że chińska firma chce dostarczyć 800 000 samochodów ROBO-01 do 2028 roku. Podkreślił, że działa w dość mocno napiętych ramach czasowych, a Jidu Auto dąży do uruchomienia limitowanej wersji pierwszego modelu produkcyjnego już jesienią 2022 roku. Drugi model ma zostać zaprezentowany na targach samochodowych w Guangzhou pod koniec 2022 roku.

Li zauważył także, że pod względem technologii autonomicznej jazdy, pojazdy Jidu wyprzedza Teslę o pokolenie. Topcarnews pisze, że Baidu chce, aby Jidu stało się liderem w branży inteligentnych samochodów.

Koncepcyjny model samochodu ROBO-01
Koncepcyjny model samochodu ROBO-01
Koncepcyjny model samochodu ROBO-01

Koncepcyjny samochód ROBO-01

ROBO-01 posiada eleganckie futurystyczne elementy, takie jak składana kierownica w kształcie litery U, zintegrowany ekran 3D oraz inteligentny asystent głosowy offline. Auto posiada również drzwi motylkowe.

JIDU zaprezentowała ROBO-01 w czerwcu 2022 roku. ROBO-01 ma zrewolucjonizować przemysł motoryzacyjny, torując drogę do ery inteligentnych samochodów napędzanych przez AI. Możliwości auta oparte są na unikalnej funkcjonalności „trainable” i neuronowej JIDU robocar JET (JIDU Evolving Technology), które wspierają rozwiązanie autonomicznej jazdy na wysokim poziomie z pełną redundancją, inteligentną kabiną opartą na SOA i inteligentnym asystentem głosowym offline na poziomie milisekundowym.

Koncepcyjny model samochodu ROBO-01
Koncepcyjny model samochodu ROBO-01

Zamontowany ekran 3D bez obramowania jest zintegrowanym, nie dzielonym ekranem, zaprojektowanym tak, aby przebiegał od fotela kierowcy do głównego fotela pasażera. Ponadto usunięto klamkę drzwi, dźwignię zmiany biegów, lewy i prawy kierunkowskaz oraz inne fizyczne przyciski sterujące, dzięki czemu interakcja człowiek-pojazd ma być jeszcze bardziej naturalna i bezproblemowa.

Jidu Auto to młoda firma, która oficjalnie powstała w 2021 roku. Warto podkreślić, że system wspomagania kierowcy Tesli — Full Self-Driving Beta — nie został jeszcze wprowadzony na rynek chiński.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię