BMW zwiększa swoje moce produkcyjne w Chinach. Niemiecki koncern oficjalnie uruchomił swój zakład w Shenyang. Fabryka zwiększa moce produkcyjne do 830 000 aut rocznie. 

  • BMW zwiększa moce produkcyjne aut elektrycznych w Chinach
  • Rozbudowa fabryki w Shenyang pozwoli na produkcje 830 000 aut rocznie
  • BMW wydało na rozbudowę 15 mld juanów (2,24 mld dol.)

BMW zwiększa moce produkcyjne w Chinach

BMW poszerzyło swoją działalność produkcyjną w Chinach, otwierając zakład Lydia w Shenyang, w Chinach. Ta znacząca rozbudowa bazy produkcyjnej BMW Brilliance Automotive (BBA) jest najnowszym przykładem realizacji strategii BMW iFACTORY. Lydia otwiera nowe możliwości dzięki pionierskim rozwiązaniom w zakresie digitalizacji produkcji. 

– BMW iFACTORY czyni z nas wzór do naśladowania dla przemysłu motoryzacyjnego. Fabryka Lydia powstała w oparciu o technologię cyfrową i jest ukierunkowana na elektromobilność. Zakład w Lydii jest zdolny do produkcji pojazdów w 100 proc. elektrycznych. Wraz z sąsiednimi zakładami w Tiexi i Dadong, Lydia odegra ważną rolę w przyspieszeniu produkcji pojazdów zelektryfikowanych BMW w Chinach – mówi członek zarządu BMW AG ds. produkcji Milan Nedeljković. 

Fabryka BMW w Chinach, w Shenyang
Fabryka BMW w Chinach, w Shenyang
Fabryka BMW w Chinach, w Shenyang
Fabryka BMW w Chinach, w Shenyang

Przy całkowitej wartości inwestycji wynoszącej 15 mld juanów, zakład Lydia jest największym pojedynczym projektem inwestycyjnym w historii BMW w Chinach. Zlokalizowana w dzielnicy Tiexi w Shenyang, fabryka mieści w sobie wszystkie główne procesy produkcyjne: tłocznię i blacharnię, lakiernię i montaż. Zwiększa ona roczną zdolność produkcyjną do 830 000 sztuk. Zakład będzie produkował wyłącznie auta elektryczne. W maju rozpoczęła się tam produkcja nowego BMW i3 – pierwszego w pełni elektrycznego sportowego sedana średniej wielkości BMW, przeznaczonego na rynek chiński.

Wdrażanie „metawersum przemysłowego” w życie

Zakład Lydia realizuje strategię BMW iFACTORY LEAN. GREEN. and DIGITAL. Dzięki wykorzystaniu potężnej platformy Unreal Engine 3D firmy Epic Games, fabryka była pierwszym zakładem BMW Group, który od początku był w pełni zaplanowany i symulowany w środowisku wirtualnym, a każdy szczegół całego procesu produkcyjnego został zaprojektowany wirtualnie. 

Fabryka BMW w Chinach, w Shenyang
Fabryka BMW w Chinach, w Shenyang

Integracja świata wirtualnego ze światem rzeczywistym skróciła czas planowania, umożliwiła współpracę międzyregionalną i międzystrefową, a także pozwoliła skutecznie przezwyciężyć negatywne skutki epidemii, co samo w sobie skróciło czas budowy zakładu o sześć miesięcy.

Zakład Lydia jest „napędzany danymi”: platformy cyfrowe oparte na chmurze i przemysłowy internet rzeczy łączą każdy produkt, proces i osobę za pomocą zawsze dostępnych i zintegrowanych danych. Szerokie zastosowanie nauki o danych usprawnia kontrolę jakości, zwiększa wydajność i umożliwia konserwację predykcyjną. Powszechne wykorzystanie sztucznej inteligencji, analizy danych i algorytmów spowodowało zmianę sposobu podejmowania decyzji z „opartego na doświadczeniu” na „oparty na danych”. W bazie produkcyjnej BMW Shenyang wykorzystywanych jest obecnie około 100 aplikacji sztucznej inteligencji.

1600 wielofunkcyjnych kamer używanych w obszarze zapewniania jakości generuje ponad 10 petabajtów danych rocznie. Cały zakład jest objęty gigabitową siecią 5G, aby spełnić wymagania w zakresie przepustowości dla takich technologii, jak rzeczywistość rozszerzona i transmisja wideo w czasie rzeczywistym. Aby poradzić sobie z ogromną ilością danych, firma BMW Brilliance zbudowała również nowe centrum danych dla zakładu w Lydii, w którym znajduje się ponad 1200 serwerów.

Fabryka BMW w Chinach, w Shenyang
Fabryka BMW w Chinach, w Shenyang

Produkcja samochodów w zrównoważony sposób

BMW postawiła sobie za cel zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w całym cyklu życia pojazdu o 40 procent do roku 2030 w porównaniu z rokiem 2019, co obejmuje 80-procentową redukcję emisji dwutlenku węgla na poziomie produkcji. Dlatego też koncepcja zrównoważonego rozwoju znajduje swoje odzwierciedlenie również w zakładzie Lydia.

Warsztaty zakładu są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt produkcyjny, taki jak zasilane elektrycznie pistolety spawalnicze i piece w Body Shop, które wykorzystują odnawialne źródła energii elektrycznej w celu zmniejszenia emisji. Zakład Lydia posiada również specjalne Inteligentne Centrum Operacyjne z inteligentnym systemem zarządzania energią, który monitoruje zużycie energii i zasobów w czasie rzeczywistym oraz wykorzystuje sztuczną inteligencję do dogłębnej analizy optymalizacji zużycia energii.

Obecnie cała baza produkcyjna BMW Shenyang korzysta w 100 proc. z odnawialnej energii elektrycznej. Posiada ona 290 000 metrów kwadratowych paneli słonecznych, co daje jej pierwsze miejsce w prowincji Liaoning. Panele słoneczne są w stanie wygenerować 44 000 MWh energii elektrycznej rocznie, co wystarcza do zasilania 9000 domów przez cały rok. Rozbudowa instalacji paneli słonecznych będzie kontynuowana w najbliższych latach, a w fabryce w Lydii powstaje 120 000 m2 powierzchni.

Nowa fabryka pojazdów w Shenyang kładzie również nacisk na bioróżnorodność. Jej tereny zielone obejmują ogrody, sztuczne jeziora, różnorodne rośliny i 11 000 drzew, zrównoważony krajobraz, a system gąbek, który zbiera wodę deszczową, która odżywia rośliny i uzupełnia wody podziemne.

Fabryka BMW w Chinach, w Shenyang
Fabryka BMW w Chinach, w Shenyang

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię