Firma DAF rozszerza swoje zaplecze produkcyjne o nową fabrykę montażową elektrycznych samochodów ciężarowych w Eindhoven. Wiosną ruszy w niej produkcja ciężarówek DAF XD i XF Electric nowej generacji. Będą one miały zasięg ponad 500 kilometrów.

  • DAF w Eindhoven uruchomił nowy zakład produkcji elektrycznych ciężarówek
  • W Eindhoven będą powstawać elektryczne ciężarówki DAF XD i XF Electric
  • Nowa fabryka wyposażona jest w dwie linie produkcyjne

Nowa fabryka elektrycznych ciężarówek DAF

Całkowicie nowe Electric Truck Assembly znajduje się w siedzibie DAF Trucks w Eindhoven. Budowa fabryki elektrycznych ciężarówek została ukończona w ciągu osiemnastu miesięcy. Pierwsze ciężarówki DAF XD i XF zjadą z linii montażowej wiosną tego roku. Firma DAF przewiduje, że w ciągu najbliższych kilku lat produkcja wzrośnie do kilku tysięcy pojazdów rocznie, zgodnie z rosnącym zapotrzebowaniem rynku na w pełni elektryczne ciężarówki.

Podstawą każdej elektrycznej ciężarówki DAF nowej generacji jest tzw. „szybowiec”, czyli podwozie bez układu napędowego, ale za to już z kabiną. Powstaje ono na głównej linii produkcyjnej. Podwozia 4×2 i 6×2 oraz ciągniki 4×2 będą następnie kompletowane do ostatecznego kształtu ciężarówek XD i XF Electric w ośmiostopniowym procesie produkcji.

Fabryka elektrycznych ciężarówek DAF w Eindhoven
Fabryka elektrycznych ciężarówek DAF w Eindhoven

Dwie linie montażowe w nowej fabryce w Eindhoven

Nowa fabryka posiada dwie linie montażowe. Pakiety akumulatorów są montowane na pierwszej linii, a pozostałe wszystkie elementy wysokiego napięcia, w tym akumulatory i układ napędowy na linii głównej. Na stanowiskach końcowych przeprowadzane są dokładne kontrole, aby zapewnić, że pojazd jest w idealnym stanie technicznym.

Ciężarówki personalizowane

DAF podkreśla, że ciężarówki DAF XD i XF Electric są szyte na miarę, aby dopasować się do życzeń każdego indywidualnego klienta. To właśnie dlatego montowane w nich elektryczne układy napędowe PACCAR są modułowe. Oprócz dostępności dwóch silników PACCAR EX (o sześciu różnych wskaźnikach wydajności), pakiety akumulatorów można również zamontować w różnych miejscach podwozia, w zależności od wymagań klienta. Gwarantuje to maksymalną elastyczność w tworzeniu zabudów.

Ciężarówki DAF XD i XF Electric

DAF XD i XF Electric zostały zaprezentowane na targach IAA w Hanowerze we wrześniu 2022 roku. W pełni elektryczne układy napędowe PACCAR zapewniają moc od 170 do 350 kW (210 do 480 KM). DAF oferuje również wybór pakietów akumulatorów z wykorzystaniem podejścia modułowego. Najmniejszy pakiet zawiera dwa „ciągi”, które razem mają pojemność 210 kWh i oferują zasięg do 200 kilometrów. Największy o pojemności 525 kWh i pozwala osiągnąć zasięg ponad 500 kilometrów. DAF chwali się, że jego elektryczne ciężarówki są przygotowane do szybkiego ładowania, a nawet największy pakiet akumulatorów można naładować od 0 – 80 proc. w nieco ponad 45 minut.

Międzynarodowa ciężarówka roku — DAF XD

Nowy DAF XD został niedawno ukoronowany tytułem „International Truck of the Year 2023”, idąc w ślady modeli takich, jak XF, XG i XG⁺, które otrzymały tytuł „International Truck of the Year 2022”. 

Zobacz też: Porsche Vision Gran Tourismo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię