Fisker rusza z produkcją elektrycznego SUV-a — Fisker Ocean. Samochód będzie produkowany w fabryce w Austrii w miejscowości Graz. Fisker ma już dziś ok. 63 000 rezerwacji na elektryczny samochód.

  • Fisker rusza z produkcją pierwszego elektrycznego SUV-a — Fisker Ocean
  • Auto kosztuje od 68 999 dolarów
  • Fisker ma już 63 000 rezerwacji na elektryczny samochód

Fisker rusza z produkcją elektrycznego SUV-a — Fisker Ocean

Fisker rozpoczyna zgodnie z harmonogramem produkcję całkowicie elektrycznego SUV-a — Fisker Ocean. Auto pojawia się po nieco ponad dwóch latach intensywnych prac rozwojowych. Strategia wprowadzania auta na rynek przez firmę Fisker, obejmuje także ciągłe aktualizacje oprogramowania przez internet.

Ponad 63 000 rezerwacji odzwierciedla silny globalny popyt, a dwa poziomy wykończenia zostały wyprzedane na rynku amerykańskim do końca 2023 roku.

– To dla nas emocjonalny dzień, gdy w rekordowym tempie i na czas – rozpoczynamy produkcję najbardziej zrównoważonego pojazdu na świecie w neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla fabryce w Graz – powiedział prezes i dyrektor generalny firmy Fisker, Henrik Fisker.

Fisker Ocean produkowany w Austrii

Rozpoczęcie produkcji Fisker Ocean jest wzmocnione rosnącym popytem na auta elektryczne na całym świecie. W fabryce Fiskera w Austrii w pierwszym kwartale 2023 roku zostanie wyprodukowanych ponad 300 sztuk elektrycznego SUV-a zaś w drugim kwartale nastąpi szybki wzrost produkcji do ponad 8000 sztuk. W III kwartale 2023 roku wyprodukowanych zostanie ponad 15 000 sztuk, a IV kwartał firma zakończy rok z liczbą 42 400 sztuk.

Fisker Ocean Extreme w najwyższej wersji wyposażenia przejeżdża 350 mil na jednym ładowaniu. Auto posiada dwa silniki elektryczne, napęd na wszystkie koła, trzy tryby jazdy, 17,1-calowy obrotowy ekran, dach SolarSky i wiele pierwszych na rynku funkcji bezpieczeństwa, w tym pierwszy na świecie cyfrowy radar. Koszt auta to 68 999 dolarów.

Limitowana edycja Fisker Ocean ONE bazuje na wykończeniu Extreme, oferując specyficzne dodatki sygnaturowe dostępne tylko w pierwszych 5 000 egzemplarzach. W lipcu 2022 roku Fisker Ocean ONE wyprzedał się w ciągu 30 dni, a każde z aut zostało zabezpieczone depozytem w wysokości 5 000 dolarów, co stanowi 350 milionów dolarów potencjalnego przychodu dla Fiskera po dostarczeniu wszystkich pojazdów.

Firma Fisker

Fisker z siedzibą w Kalifornii chce zrewolucjonizować przemysł motoryzacyjny poprzez tworzenie najbardziej pożądanych emocjonalnie i ekologicznych pojazdów elektrycznych na ziemi. 

Fisker Automotive to amerykańska firma znana z produkcji modelu Fisker Karma, który był jednym z pierwszych na świecie produkcyjnych luksusowych samochodów elektrycznych typu plug-in hybrid. Współzałożycielem firmy jest Henrik Fisker, który w 2007 roku wraz z Bernhardem Koehlerem i Quantum Technologies po zabezpieczeniu inwestycji w wysokości 5,2 miliona dolarów od Gianfranco Pizzuto, utworzyli spółkę. Sam Fisker jest odpowiedzialny za zaprojektowanie wielu samochodów klasy premium, takich jak Aston Martin DB9 i V8 Vantage, czy BMW Z8. Pełnił również funkcję dyrektora ds. projektowania i zasiadał w zarządzie firmy Aston Martin.

Przed powstaniem Fisker Automotive, Fisker i Koehler opuścili Aston Martina w 2005 roku, aby założyć firmę Fisker Coachbuild, próbującą wskrzesić sztukę budowania samochodów na specjalne zamówienie klienta.

Zobacz też: Studyjny model autonomicznego Volkswagena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię