Samochody elektryczne nie będą już zwolnione z akcyzy na pojazdy od kwietnia 2025 roku. Londyn uważa, że takie działania sprawiają, że system podatkowy dotyczący motoryzacji stanie się sprawiedliwszy. 

  • Wielka Brytania rezygnuje z ulgi podatkowej na auta elektryczne od 2025 roku
  • Od kwietnia 2025 roku elektryki będą płaciły obniżoną stawkę opodatkowania
  • Od 2027 roku wszystkie samochody będą płaciły 165 funtów podatku

Auta elektryczne w Wielkiej Brytanii bez ulgi akcyzowej

Zgodnie z przedstawionymi planami, samochody elektryczne zarejestrowane od kwietnia 2025 roku będą płacić najniższą stawkę w wysokości 10 funtów w pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów; później będą objęte standardową stawką w wysokości 165 funtów. Standardowa stawka będzie miała również zastosowanie do pojazdów elektrycznych zarejestrowanych po raz pierwszy po kwietniu 2017 roku.

Jeremy Hunt brytyjski minister finansów powiedział, że ruch ten jest po to, by system podatkowy był „sprawiedliwszy”. BBC pisze, że Stowarzyszenie Samorządów Lokalnych z zadowoleniem przyjęło ten ruch, wskazując, że chociaż samochody elektryczne są znacznie mniej szkodliwe dla środowiska niż samochody z silnikiem benzynowym i wysokoprężnym, nadal przyczyniają się do emisji dwutlenku węgla, zatłoczenia i zużycia dróg.

– Ponieważ OBR (Office for Budget Responsibility) przewiduje, że połowa wszystkich nowych pojazdów będzie elektryczna do 2025 roku, aby nasz system podatkowy był bardziej sprawiedliwy, zdecydowałem, że od tego czasu pojazdy elektryczne nie będą już zwolnione z akcyzy – mówił Hunt.

Vehicle Excise Duty (VED) to podatek nakładany na pojazdy poruszające się po brytyjskich drogach. Obecnie auta elektryczne są z niego zwolnione. Sprzedaż nowych aut z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi ma być zakazana w Wielkiej Brytanii od 2030 roku. 

W lutym komisja parlamentarzystów zasugerowała, aby rząd rozważył formę „opłat drogowych”, w którą kierowcy musieliby płacić w zależności od przejechanego dystansu, rodzaju samochodu i zatłoczenia dróg.

Auta elektryczne w Wielkiej Brytanii

Obecnie na drogach Wielkiej Brytanii jest ponad 590 000 samochodów elektrycznych oraz kolejne 430 000 hybryd typu plug-in. W ubiegłym roku odnotowano największy roczny wzrost liczby rejestracji elektryków. Łącznie zarejestrowano ponad 395 000 samochodów elektrycznych, co było wzrostem na poziomie o 92 proc. w stosunku do roku 2020.

Zobacz też: Porsche Vision Gran Tourismo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię