Solaris dostarczy cztery wodorowe autobusy Urbino 12 do Wenecji. Umowy zostały zawarte z włoskimi przewoźnikami AVM Venezia i ACTV SPA Venezia. 12-metrowe autobusy zasilane wodorem trafią do Włoch w połowie 2023 roku, a łączna wartość kontraktów przekracza 2,5 mln euro.

  • Solaris dostarczy cztery autobusy wodorowe Solaris Urbino 12 do Wenecji
  • Autobusy wyjadą na ulicę Wenecji w połowie 2023 roku
  • Wartość umowy opiewa na 2,5 mln euro

Wodorowe autobusy Solarisa w Wenecji

Solaris ma kolejne zamówieniu na dostawę autobusów wodorowych Urbino 12 do Włoch. Będą one służyły mieszkańcom Wenecji i okolic dzięki umowom podpisanym z przewoźnikami AVM Venezia i ACTV SPA Venezia, którzy świadczą usługi transportu publicznego w Wenecji oraz na terenie gmin Wenecja i Chioggia. Dostawy przewidziane są na koniec drugiego kwartału 2023 roku, a wartość kontraktów przekracza 2,5 mln euro.

Autobus wodorowy Solaris Urbino 12 — dane techniczne

Autobus wodorowy Urbino 12 jest pojazdem niskopodłogowym, niegenerującym żadnych lokalnych emisji. W sercu autobusu znajduje się wodorowe ogniwo paliwowe o mocy 70 kW, które działa jak miniaturowa elektrownia wodorowa na pokładzie pojazdu. Jedynymi produktami ubocznymi reakcji chemicznej zachodzącej w wodorowym ogniwie paliwowym są ciepło i para wodna. Paliwo jest przechowywane w postaci gazowej w kompozytowych zbiornikach montowanych na dachu. Zbiorniki te są poddawane rygorystycznym testom i zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo kierowcy, pasażerom i pieszym. Autobus zasilany wodorem wyróżnia się krótkim czasem tankowania i bardzo dużym zasięgiem, ok. 350 km, nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Autobusy wodorowe Solarisa Urbino 12
Autobus wodorowy Solaris Urbino 12
Autobus wodorowy Solaris Urbino 12

Komfort podróży w 12-metrowych autobusach wodorowych Solarisa, o układzie drzwi 2-2-2, zapewni m.in. klimatyzacja z pompą ciepła, a także porty USB dla pasażerów umieszczone na ścianach pojazdu. Kierowca będzie też wspierany przez system MobilEye Shield+. To nowoczesny system, który alarmuje kierowcę za każdym razem, gdy w pobliżu autobusu zostanie wykryty niespodziewany obiekt. W pojazdach znajdzie się również system liczenia pasażerów. Stałą obsługę pojazdów zapewni eSConnect – system monitorowania i zarządzania flotą autobusów zaprojektowany przez Solarisa.

Wodorowy autobus Solaris Urbino 12 w Wenecji

Wodorowe Solaris Urbino 12 przeznaczone dla Wenecji to kolejna partia pojazdów nieemitujących zanieczyszczeń, które będą służyć mieszkańcom tego regionu. W 2020 roku, w ramach umowy zawartej z ACTV SPA Venezia, Solaris dostarczył do miasta 30 autobusów elektrycznych Urbino 12 wraz z infrastrukturą ładowania.

Autobusy wodorowe Solaris Urbino 12 można zobaczyć np. na ulicach Bolzano we Włoszech, Kolonii i Wuppertalu w Niemczech, a także w prowincji Holandia Południowa w Holandii oraz w mieście Konin w Polsce. Co więcej, 12-metrowe, napędzane wodorem autobusy Solaris już wkrótce wyjadą na ulice Górnej Bawarii, Palma de Mallorca, Wiednia, Bratysławy, Lublina i Poznania.

Autobus wodorowy Solaris Urbino 12

Zobacz też: Studyjny model autonomicznego Volkswagena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię