Sony prawdopodobnie pozyska nowych partnerów technologicznych do swojego projektu samochodów elektrycznych. Reuters pisze, że partner ma pomóc jej stworzyć firmę, która przekształci samochody z maszyn transportowych w przestrzenie rozrywkowe. Tak Reuterowi powiedział jeden z dyrektorów Sony.

  • Sony chce pozyskać partnera w rozwoju samochodów elektrycznych
  • Sony przedstawiło na targach CES w Las Vegas dwa koncepcyjne modele samochodów elektrycznych

Sony zabiera się za auta elektryczne

Przechodzenie na samochody elektryczne, które są o wiele łatwiejsze w budowie, niż te z silnikami spalinowym pozwala nowym podmiotom na angażowanie się w sektor automotive. Oczekuje się, że autonomiczna jazda i łączność 5G zmieni branżę motoryzacyjną, przekształcając samochody w mobilne platformy usług informacyjnych i rozrywkowych.

Wnętrze elektrycznego samochodu Sony
Wnętrze elektrycznego samochodu Sony zdjęcie: Sony

Izumi Kawanishi, starszy dyrektor generalny, który będzie zarządzał nowym biznesem Sony Mobility w jednym z wywiadów wskazywał, że transformacja samochodów jest pod pewnymi względami podobna do tej, jaka miała miejsce przy transformacji telefonów w smartfony.

Samochody elektryczne Sony
zdjęcie: Sony

Czy Sony samo da radę?

Ogłaszając powstanie Sony Mobility na targach CES w Las Vegas, dyrektor generalny Sony Kenichiro Yoshida po raz pierwszy zasugerował, że twórca konsol do gier PlayStation spróbuje zmonetyzować rozpoczęty dwa lata temu projekt rozwoju samochodów elektrycznych.

Zdajemy sobie sprawę, że szybkość przy podejmowaniu decyzji jest ważna – powiedział Kawanishi, który w 1986 roku dołączył do japońskiej firmy, jako inżynier oprogramowania i kieruje obecnie działem AI Robotics, który tworzy robota Aibo.

Do tej pory Sony zbudowało dwa prototypy EV „Vision”. Auta powstały wspólnie z austriackim producentem kontraktowym Magna Steyr, który buduje również samochody dla BMW, Mercedes Benz i Toyoty.

Aby wprowadzić pojazd elektryczny na rynek, Sony prawdopodobnie musiałoby zainwestować znaczne środki w fabrykę i sprzęt. Tesla, która dostarczyła swój pierwszy pojazd elektryczny w 2008 roku, wydała miliardy dolarów na osiągnięcie opłacalności swojej działalności.

Wnętrze elektrycznego samochodu Sony
Wnętrze samochodu elektrycznego Sony zdjęcie: Sony

Sony będzie również musiało zmierzyć się z tradycyjnymi producentami samochodów, takimi jak Toyota, General Motors i Volkswagen, które wydają dziesiątki miliardów dolarów, by walczyć z nowicjuszami w motoryzacji, koncentrującymi się na samochodach elektrycznych.

Poza tym Sony jest tylko jedną z rosnącej listy firm technologicznych, chcących zaistnieć na rynku motoryzacyjnym. Na liście znajduje się producent iPhone’a – firma Apple – tajwański Foxconna, a także chiński Xiaomi.

Elektryczny samochód Sony           zdjęcie: Sony
Elektryczny samochód Sony zdjęcie: Sony

Sony wybierze nowych partnerów do swojego projektu elektromobilności w oparciu o technologię, która może zostać wniesiona do projektu przez partnerów – powiedział Kawanishi, zapytany o to, czy Sony będzie współpracować z chińskimi firmami.

Auta elektryczne Sony na CES

Na targach CES 2020 firma Sony ogłosiło „VISION-S” – inicjatywę mającą na celu przyczynienie się do ewolucji mobilności, i zaprezentowała na swoim stoisku prototypowy pojazd. Firma Sony, rozpoczęła testy swoich elektryków na drogach publicznych w Europie już w grudniu oraz testy weryfikacyjne bezpieczeństwa technologii obrazowania i wykrywania, zainstalowanej wewnątrz i na zewnątrz pojazdu.

Na targach CES 2022 firma Sony ogłosiła i zaprezentowała prototypowy pojazd typu SUV (VISION-S 02), który ma być całkiem nowym formatem. Samochód korzysta z tej samej platformy, co prototyp VISION-S 01, który jest obecnie testowany na drogach publicznych.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię