Fiat może zelektryfikować Pandę w ramach swojego planu, by do 2030 roku stać się marką samochodów całkowicie elektrycznych. Brytyjski Auto Express pisze, że auto będzie oferowane z napędem elektrycznym. Samochód ma być oparty na koncepcji modelu Centoventi, którą Fiat zaprezentował w 2019 roku, jako zapowiedź małego pojazdu elektrycznego. W 2020 roku ujawniono, że Fiat planuje wprowadzić do produkcji Centoventi Concept. Fiat oficjalnie jednak nie potwierdza tych doniesień, a Auto Express pisze, że najprawdopodobniej będzie on produkowany w Tychach.

  • Auto Express pisze, że Fiat rozważa wprowadzenie zelektryfikowanej Pandy
  • Dziennikarze piszą, że Panda najprawdopodobniej mogłaby być produkowana w Tychach w Polsce
  • Fiat chce być w pełni elektrycznym producentem do 2030 roku

Elektryczna Panda w 2023 roku?

Jak powiedział w rozmowie z Auto Express Olivier Francois, dyrektor generalny marki Fiat, przyszła gama modeli elektrycznych włoskiego producenta będzie opierać się na dwóch filarach: rodzina modeli oparta na elektrycznym Fiacie 500, która ulokowana będzie na rynku, jako oferta „zorientowana na styl”, a drugim filarem będzie rodzina modeli oparta na koncepcyjnym modelu Centoventi i będzie nakierowna na praktyczność.

Elektryczna Panda
Fiat Concept Centoventi zdjęcie: Fiat

Szef Fiata nie podał jednak żadnych szczegółów dotyczacych planowanych modeli. Według Auto Express modele mają być „rozsądnie wycenione, z równie bezwzględnym naciskiem na koszty produkcji i takim samym solidnym charakterem, jak oryginalna Panda z lat 80-tych”. Na razie firma pracuje nad samochodami „supermini” z segmentu B i małym SUV-em. W planach będą jednak kolejne modele.

Fiat Concept Centoventi
Fiat Concept Centoventi Zdjęcie: Fiat

Elektryczny Fiat – nowe Punto, czy nowa Panda?

Szef Fiata był nieco bardziej wylewny, jeśli chodzi o możliwe nazwy modeli.

Pewne jest to, że mamy teraz możliwość wymyślenia nowej nazwy lub powrotu do nazwy z przeszłości. Skłaniam się bardziej ku temu drugiemu, ponieważ mamy już wielu zadowolonych klientów – mówił w rozmowie z Auto Express.

Szef Fiata pozostawił otwartą kwestię, czy praktyczny model samochodu elektrycznego w segmencie B może być nowym Punto, czy nową Pandą.

Fiat Concept Centoventi   widok z przodu
Fiat Concept Centoventi zdjęcie: Fiat

Nowa Panda może być produkowana w Tychach

Według Auto Express nowe elektryczne modele mają wejść na rynek już w 2023 roku i powstawać w zakładzie w Tychach w Polsce. Modele Fiata będą „prawdopodobnie wykorzystywać tę samą architekturę Stellantis CMP” co Peugeot e-208 – i nie będą bazować na dopiero co nadchodzącej, małej platformie samochodowej STLA Small.

Fiat chce stać się marką całkowicie elektrycznych samochodów najpóźniej do 2030 roku. Nie ma jeszcze wskazanej dokładnej daty, ale celem firmy jest elektryfikacja floty między 2025 a 2030 r.

Fiat Concept Centoventi
Fiat Concept Centoventi zdjęcie: Fiat

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię