Toyota bZ Compact SUV w wersji koncepcyjnej została pokazana po raz pierwszy w połowie listopada. Tymczasem japoński koncern w Brukseli debiutuje z nowym konceptem w Europie. Samochód ma napęd elektryczny na baterię i wraz z nową Toyotą C-HR Prologue wpisuje się w wizję Toyoty, by przy wykorzystaniu różnych technologii napędowych w każdym regionie dostosowywać ofertę do potrzeb klientów.

  • Toyota bZ Compact SUV debiutuje w Europie
  • Samochód został zaprojektowany przez europejskie studio projektowe
  • Toyota bZ Compact SUV Concept została pokazana w listopadzie

Toyota bZ Compact SUV Concept debiutuje w Europie

Toyota bZ Compact SUV Concept została zaprojektowana przez europejskie studio Toyota European Design and Development (ED2) we Francji. To samochód elektryczny na baterię, którego design łączy minimalizm z odważnym spojrzeniem w przyszłość. Auto będzie bezemisyjne, a do jego produkcji zostaną wykorzystane ekologiczne materiały.

Toyota bZ Compact SUV Concept
Toyota bZ Compact SUV Concept
Toyota bZ Compact SUV Concept

Design Toyoty bZ Compact SUV Concept

Futurystyczna sylwetka bZ Compact SUV Concept ma opływowe kształty i krótkie zwisy, co podkreśla pewne prowadzenie auta oraz jego dynamikę. Odważna stylistyka jest obecna także we wnętrzu. Projektanci zastosowali kilka przyjaznych dla środowiska elementów, takich jak siedzenia wykonane z materiałów pochodzenia roślinnego oraz z recyklingu, co jest zgodne z koncepcją Toyoty Beyond Zero. Wbudowany asystent osobisty łączy kierowcę i pasażerów z pojazdem za pomocą dźwiękowych i wizualnych wskazówek, które pojawiają się w reakcji na polecenia kierowcy oraz pasażerów na miejscach z przodu i z tyłu.

Toyota bZ Compact SUV Concept stworzony został według koncepcji stylistycznej „clean/vital”. Zakłada ona połączenie minimalistycznej formy, odpowiedniej dla auta elektrycznego, z energicznością, jaką daje odważne spojrzenie w przyszłość. Model koncepcyjny japońskiej Toyoty nie tylko nie emituje żadnych spalin ani CO2, ale został wykonany z przyjaznych dla środowiska, zrównoważonych materiałów.

Toyota bZ Compact SUV Concept
Toyota bZ Compact SUV Concept
Toyota bZ Compact SUV Concept

Koncepcja Toyoty Beyond Zero

Toyota poprzez wizję Beyond Zero dąży do osiągniecia neutralności klimatycznej, wprowadzając pełne portfolio pojazdów korzystających z zaawansowanych paliw alternatywnych oraz bezemisyjnych napędów. W Europie marka planuje wprowadzić sześć modeli z linii bZ (Beyond Zero) do 2026 roku. Zdywersyfikowana gama zelektryfikowanych pojazdów przybliży Toyotę do osiągnięcia globalnej neutralności węglowej do 2050 roku.

Toyota i model bZ3

Toyota pod koniec października pokazała także model bZ3 – drugi model z serii bZ. bZ3 to elektryczny sedan na baterie opracowany na rynek chiński wspólnie z chińską firmą BYD. Obie spółki powołały spółkę joint venture – BYD TOYOTA EV TECHNOLOGY.

Podczas opracowywania elektrycznej Toyoty bZ3, Toyota, BTET i FAW Toyota ściśle ze sobą współpracowały, aby przygotować produkt na rynek chiński – największy na świecie rynek aut elektrycznych (BEV). Ponad 100 inżynierów Toyoty z działów projektowania, produkcji, inżynierii i kontroli jakości uczestniczyło w pracach rozwojowych, współpracując z inżynierami z BYD i FAW Toyota.

Toyota bZ3 powstała dzięki współpracy i synergii trzech firm w zakresie rozwoju, produkcji samochodów i technologii akumulatorów.

Elektryczna Toyota bZ3
Elektryczna Toyota bZ3
Wnętrze elektrycznej Toyoty bZ3
Wnętrze elektrycznej Toyoty bZ3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię