Toyota bZ Compact SUV Concept – to zapowiedź nowego elektrycznego SUV-a japońskiej Toyoty opartego na platformie eTNGA. Kolejny członek rodziny bZ (Beyong Zero) zostanie zaprezentowany na targach Los Angeles Auto Show 2022.

  • Toyota bZ Compact SUV Concept to zapowiedź nowego auta elektrycznego Toyoty z rodziny bZ
  • Więcej szczegółów na temat nowego elektryka Toyota poda w grudniu 2022 roku
  • W październiku 2022 Toyota zaprezentowała model elektrycznej Toyoty bZ3, która była opracowywana we współpracy z chińskim BYD

Toyota bZ Compact SUV Concept — zapowiedź nowego auta elektrycznego w rodzinie bZ Toyoty

Toyota bZ Compact SUV Concept stworzony został według koncepcji stylistycznej „clean/vital”. Zakłada ona połączenie minimalistycznej formy, odpowiedniej dla auta elektrycznego, z energicznością, jaką daje odważne spojrzenie w przyszłość. Model koncepcyjny japońskiej Toyoty nie tylko nie emituje żadnych spalin ani CO2, ale został wykonany z przyjaznych dla środowiska, zrównoważonych materiałów.

Design nowego konceptu auta Toyoty to efekt połączenia aerodynamicznego nadwozia, nisko poprowadzonej linii dachu i bardzo krótkich zwisów. Dzięki temu auto wygląda na zwarte i zrywne. Projekt wnętrza jest równie nowoczesny, a jego unikalny charakter podkreśla wykończenie w jakości premium. Projektanci sięgnęli po wiele rozwiązań przyjaznych dla środowiska, takie jak fotele i tapicerka wykonane z materiałów pochodzenia roślinnego oraz z recyclingu.

Toyota bZ Compact SUV Concept
Toyota bZ Compact SUV Concept

Toyota bZ Compact SUV Concept I technologia

Elektryczna Toyota używa osobistego asystenta do komunikowania się z pasażerami wewnątrz kabiny. Jedną z jego funkcji są sygnały dźwiękowe i wizualne wyświetlane we wnętrzu w reakcji na polecenia kierowcy oraz osób podróżujących na miejscach z przodu i z tyłu.

Beyond Zero to koncepcja Toyoty, zgodnie z którą firma zamierza osiągnąć dla ochrony środowiska więcej niż samą tylko neutralność klimatyczną. Wizja Beyond Zero zakłada, że aby wyeliminować emisję CO2 z motoryzacji, konieczna jest szeroka gama przystępnych i praktycznych pojazdów wyposażonych w różne zaawansowane technologie napędowe – zarówno bezemisyjne napędy elektryczne i wodorowe, jak i oparte na alternatywnych paliwach o zerowym bilansie emisji gazów cieplarnianych. Zróżnicowana oferta zelektryfikowanych samochodów, do której należą auta z linii bZ, pomoże Toyocie w osiągnięciu celu globalnej neutralności węglowej do 2050 roku.

Toyota bZ Compact SUV Concept
Toyota bZ Compact SUV Concept
Toyota bZ Compact SUV Concept

Toyota i model bZ3

Toyota pod koniec października pokazała także model bZ3 – drugi model z serii bZ. bZ3 to elektryczny sedan na baterie opracowany na rynek chiński wspólnie z chińską firmą BYD. Obie spółki powołały spółkę joint venture – BYD TOYOTA EV TECHNOLOGY.

Podczas opracowywania elektrycznej Toyoty bZ3, Toyota, BTET i FAW Toyota ściśle ze sobą współpracowały, aby przygotować produkt na rynek chiński – największy na świecie rynek aut elektrycznych (BEV). Ponad 100 inżynierów Toyoty z działów projektowania, produkcji, inżynierii i kontroli jakości uczestniczyło w pracach rozwojowych, współpracując z inżynierami z BYD i FAW Toyota.

Toyota bZ3 powstała dzięki współpracy i synergii trzech firm w zakresie rozwoju, produkcji samochodów i technologii akumulatorów.

Elektryczna Toyota bZ3
Elektryczna Toyota bZ3
Elektryczna Toyota bZ3
Elektryczna Toyota bZ3
Wnętrze elektrycznej Toyoty bZ3
Wnętrze elektrycznej Toyoty bZ3

Toyota bZ3 — rozmiar i zasięg

Toyota bZ3 wykorzystuje platformę e-TNGA, aby zaoferować lepsze osiągi, niski środek ciężkości i doskonałą stabilność prowadzenia. Pozycja kierowcy została tak skonfigurowana, aby zminimalizować napięcie mięśni, zmniejszyć zmęczenie na długich dystansach i zapewnić przyjemne wrażenia z jazdy. Elektryczna Toyota oferuje klientom doświadczenia motoryzacyjne oparte na trzech słowach kluczowych: zelektryfikowana, dynamiczna i przyjemna.

Zasięg elektrycznej Toyoty bZ3 to ponad 600 kilometrów. System elektryfikacji łączy opracowany przez BYD akumulator litowo-jonowy LFP wykorzystujący fosforan żelaza litowego oraz rozbudowane technologie elektryfikacji Toyoty dopracowywane w trakcie wieloletniego rozwoju aut hybrydowych. Struktura baterii, system chłodzenia, kontroli i monitorowania bezpieczeństwa zostały zaprojektowane całkowicie na nowo, a potrzeby modelu Toyoty bZ3.

Jak podaje Toyota, auto ma 4,73 metra długości przy 2,88-metrowym rozstawie osi, 1,84 metra szerokości i 1,48 metra wysokości.

Zobacz też: Studyjny model autonomicznego Volkswagena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię