Włoska Aehra – startup zajmujący się opracowywaniem aut elektrycznych – pokazała swojego najnowszego sedana premium. Cena samochodu będzie zaczynać się od 160 000 euro i może sięgnąć nawet 180 000 euro. Będzie to drugi już samochód elektryczny w ofercie włoskiej marki. Sedan dołączy do pokazanego już wcześniej SUV-a. 

Włoska Aehra i pierwszy sedan

Włoska Aehra chce coraz mocniej rozpychać się na rynku premium aut elektrycznych. Firma poszerzyła swoje portfolio produktowe o elektrycznego sedana. Nowa Aehra będzie kosztowała od 160-180 000 euro, a dostawy samochodu mają ruszyć w 2026 r. Na pierwszy ogień pójdą kluczowe dla włoskiej Aehry rynki, takie jak Włochy, Niemcy i Wielka Brytania, a także USA. 

Aehra zaprezentowała pod koniec ubiegłego roku swojego elektrycznego SUV-a. Jego cena będzie mieściła się w przedziale, w którym plasowany jest także sedan. Prezes Aehry Hazim Nada podkreślał, że klienci w USA i Europie nie są jeszcze dziś gotowi na samochody premium chińskich marek, a to daje w jego ocenie przestrzeń dla nowych producentów ze Starego Kontynentu. 

Sedan będzie miał zasięg 800 kilometrów na jednym ładowaniu, a jego maksymalna prędkość to 265 km/h.

Aehra sedan
Włoska Aehra

Aehra i pierwszy SUV

W listopadzie włoska Aehra pokazała pierwszy swój samochód elektryczny. SUV miał zasięg do 800 kilometrów. SUV Aehry ma rozstaw osi wynoszący trzy metry, a także nisko położony przód samochodu. Wydłużone reflektory samochodu, które połączone są z LED-owymi listwami oświetleniowymi, mają zaznaczać krawędzie otworów wentylacyjnych położonych w dolnej części auta. Moc elektrycznego SUV-a włoskiej Aehry ma wynosić od 550-600 kW. 

Projektanci samochodów Aehra przywiązywali bardzo dużo uwagi do tego, by ich samochody zachowały włoską duszę. Elektryczny SUV ma przeciwstawiać się idei produkcji masowej w motoryzacji. Auto posiada szerokie przeszklenia, które mają sprawiać wrażenia monolitu, aż do klapy bagażnika samochodu. Drzwi auta otwierane są do góry. 

W SUV-ie Aehry znajdziemy ruchome elementy, które mają poprawić właściwości aerodynamiczne samochodu, a także jego bezpieczeństwo. Wpływają one na współczynnik oporu powietrza, a także zarządzanie temperaturą akumulatorów. Wydajność samochodu zwiększa dodatkowo technologia kutych włókien węglowych, która na rynku pojawiła się dopiero kilka lat temu. 

Elektryczny SUV włoskiej marki Aehra

Aehra i produkcja

Władze firm podkreślają, że produkcja samochodów ruszy pełną parą pod koniec 2027 roku. Rocznie ma powstawać ok. 25 000 egzemplarzy każdego modelu. Samochody Aehra są projektowane przez osoby pracujące wcześniej w Lamborghini oraz Ferrari. Samo miejsce produkcji nie jest jeszcze ustalone, a na liście potencjalnych lokalizacji znajdują się montownie w Europie Środkowej oraz Północnej. Aehra rozważa także scenariusz uruchomienia swojego własnego zakładu we Włoszech. Tutaj jednak potrzebne by było zaangażowanie dotacji państwowych. Ostateczna decyzja ma zapaść do końca bieżącego roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię