BMW iX Flow to pierwsze BMW, które samo zmienia kolor. BMW opracowało technologię zmiany lakieru na życzenie. Na targach CES w Las Vegas odbyła się światowa premiera powierzchni nadwozia wykorzystującego technologię elektroforetyczną.

  • BMW iX Flow to pierwszy samochód zmieniający swój kolor
  • Kluczem do swobodnej zmiany koloru jest wykorzystanie technologii elektroforetycznej
  • Zmiana koloru ma także praktyczny aspekt – wpływa na zmniejszenia zużycia energii

BMW iX Flow zmienia kolory karoserii

Wraz z prezentacją BMW iX Flow z technologią E Ink na targach CES 2022, BMW przedstawiło perspektywę przyszłej technologii, która wykorzystuje cyfryzację do dostosowania wyglądu zewnętrznego samochodu, do różnych sytuacji i indywidualnych życzeń. Powierzchnia BMW iX Flow może zmieniać odcień karoserii na polecenie kierowcy.

Cyfrowe doświadczenia nie będą w przyszłości ograniczać się tylko do wyświetlaczy. Ożywią karoserię – Frank Weber, członek zarządu BMW AG ds. rozwoju.

Zmiana koloru auta na życzenie

Płynne zmiany koloru są możliwe dzięki specjalnie opracowanej osłonie nadwozia, która jest dokładnie dopasowana do konturów w pełni elektrycznego BMW. Pobudzona sygnałami elektrycznymi technologia elektroforetyczna przenosi na powierzchnię różne pigmenty, powodując, że karoseria nabiera pożądanego zabarwienia.

BMW iX Flow to zaawansowany projekt badawczy oraz wspaniały przykład przyszłościowego myślenia, z którego słynie BMW – powiedział Adrian van Hooydonk, szef BMW Group Design.

BMW iX Flow - samochód, który sam zmienia kolor lakieru
BMW iX Flow – samochód, który sam zmienia kolor lakieru zdjęcie: BMW

Zmieniające kolory karoserii BWM i technologia E Ink

Innowacyjna technologia E Ink otwiera zupełnie nowe możliwości zmiany wyglądu samochodu zgodnie z preferencjami estetycznymi kierowcy, warunkami otoczenia czy nawet wymaganiami funkcjonalnymi. Technologia ta oferuje niespotykany dotąd potencjał personalizacji w zakresie projektowania zewnętrznego.

BMW chce kierować rozwojem technologii, tak aby można było doświadczyć nowej formy personalizacji zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz przyszłych samochodów.

Obecnie wielu kierowców wybiera kolor samochodu, by wyrazić swoją osobowość. Nowe technologie mają zapewnić w przyszłości zupełnie nowy poziom swobody podejmowania tej decyzji. Kierowca będzie miał swobodę wyrażania różnych aspektów swojej osobowości, a nawet radości na zewnątrz oraz redefiniowania wszystkiego na nowo za każdym razem, gdy siada do samochodu.

BMW iX Flow - samochód, który sam zmienia kolor lakieru
BMW iX Flow – samochód, który sam zmienia kolor lakieru zdjęcie: BMW

Zmiana kolory wpływa na wydajność samochodu

Zmienny kolor nadwozia ma poprawić komfort i dobre samopoczucie kierowcy we wnętrzu samochodu, a nawet poprawić wydajność pojazdu. W jaki sposób? Uwzględnienie różnych odcieni jasnych i ciemnych kolorów, zacznie wpływa na poziom odbijanego światła słonecznego i związaną z tym absorpcję energii cieplnej.

Biała powierzchnia odbija dużo więcej światła słonecznego niż czarna. W konsekwencji nagrzewanie się pojazdu i kabiny pasażerskiej, w wyniku silnego nasłonecznienia i wysokich temperatur zewnętrznych, można zmniejszyć, zmieniając kolor zewnętrzny na jasny. W chłodniejsze dni ciemna powłoka zewnętrzna pomaga wchłonąć więcej ciepła słonecznego.

W obu przypadkach selektywne zmiany koloru mogą pomóc w zmniejszeniu chłodzenia i ogrzewania. Sposób i intensywność działania klimatyzacji wpływa także na zużycie paliwa lub energii elektrycznej samochodu.

W całkowicie elektrycznym samochodzie zmiana koloru w zależności od pogody może zatem również przyczynić się do zwiększenia zasięgu. We wnętrzu technologia mogłaby na przykład zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu się deski rozdzielczej.

Technologia E Ink w BMW

Sama technologia E Ink jest niezwykle energooszczędna. W przeciwieństwie do wyświetlaczy lub projektorów, technologia elektroforetyczna nie wymaga absolutnie żadnej energii, aby utrzymać wybrany stan koloru na stałym poziomie. Przepływ prądu występuje tylko podczas krótkiej fazy zmiany koloru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię