Nowa fabryka IONWAY w Nysie. Nowy europejski producent materiałów akumulatorowych IONWAY lokalizuje pierwszy zakład produkcyjny w właśnie w Polsce na Dolnym Śląsku. Fabryka materiałów katodowych zapewni 900 dodatkowych miejsc pracy.

Fabryka IONWAY w Nysie

Nowo powstały europejski producent materiałów do akumulatorów firma IONWAY, zdecydowała się zbudować swój pierwszy zakład produkcyjny w Nysie w Polsce. Powstanie on w sąsiedztwie istniejącej fabryki firmy Umicore. Spółka joint venture, wspierana przez PowerCo SE, a także Umicore należące do Grupy Volkswagen, zwiększa swoją siłę w UE. Ma ona ambicje zwiększyć swoją roczną zdolność produkcyjną do 160 GWh rocznie jeszcze do końca dekady, co odpowiada 2,2 mln pojazdów elektrycznych.

Inwestycja w Nysie zyskała wsparcie polskiego rządu. Nowy zakład ma stworzyć około 900 przyszłościowych miejsc pracy do końca dekady. Polskie władze mają w ramach dotacji przekazać spółce IONWAY środki sięgające 350 mln euro. Łączna wartość inwestycji do 2030 r. sięgnie sumy 1,7 mld euro.

Zalety lokalizacji w Nysie

W Nysie trwają prace w zakresie dostosowania terenu, a także proces uzyskiwania niezbędnych pozwoleń. Prace inżynieryjne już ruszyły, a sama budowa ma rozpocząć się po otrzymaniu niezbędnych decyzji. Sama produkcja ma ruszyć w nowej fabryce już w 2025 roku. Do momentu jej uruchomienia materiały CAM, potrzebne do produkcji ogniw do akumulatorów powstających w fabryce w Salzgitter, będą dostarczane z innego zakładu Umicore.

Sąsiedztwo obu zakładów produkcyjnych sprawi, że spółka IONWAY będzie mogła wykorzystywać know-how Umicore, a także z surowców pochodzących z Finlandii. Sama lokalizacja nowego zakładu IONWAY sprawi, że firma pozyska dostęp do odnawialnych źródeł energii, a także wykwalifikowanych pracowników z regionu. Duże znaczenie miało także udzielenia wsparcia ze strony polskich władz.

Produkcja w nowej fabryce IONWAY w Nysie

IONWAY w swoim zakładzie w Nysie będzie wytwarzać aktywny materiał katodowy (CAM) oraz materiały prekursorowe (pCAM), które będą dostarczane do europejskich gigafabryk ogniw akumulatorowych PowerCo. IONWAY prowadzi obecnie proces wyboru lokalizacji pod budowę kolejnej fabryki.

PowerCo i Volkswagen

Grupa Volkswagen łączy globalne działania związane z akumulatorami w europejskiej spółce PowerCo. Z Salzgitter firma zarządza międzynarodowymi operacjami, dalszym rozwojem technologii ogniw i pionową integracją łańcucha wartości. W przyszłości planowane jest poszerzenie portfolio produktowego, np. o systemy magazynowania energii dla sieci energetycznej. Od momentu uruchomienia w lipcu 2022 r. PowerCo podjęło już decyzję ws. lokalizacji trzech gigafabryk: Salzgitter w Niemczech, w Walencji, a także St. Thomas w Kanadzie. Firma planuje uruchomić fabryki ogniw o łącznej mocy 240 GWh/rok w 2030 roku.

Umicore i akumulatory

Umicore jest wiodącą grupą zajmującą się technologią materiałów o obiegu zamkniętym. Działalność firmy zorganizowano w trzech grupach biznesowych: kataliza, energia i technologie powierzchniowe oraz recykling. Umicore generuje większość swoich przychodów, a także poświęca większość swoich wysiłków badawczo-rozwojowych czystym materiałom mobilnym i recyklingowi. Umicore prowadzi swoją działalność na całym świecie. W 2022 r. grupa osiągnęła przychody w wysokości 4,2 mld euro i obecnie zatrudnia ponad 11 000 osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię