Ford planuje zawiesić lub ograniczyć produkcję w ośmiu swoich fabrykach w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Kanadzie – pisze Agencja Reuters. Ograniczenia mają mieć miejsce w przyszłym tygodniu. Wynikają one z ograniczeń w dostawach chipów.

  • Ford wstrzymuje bądź ogranicza produkcję w 8 fabrykach
  • Powodem są trudności z dostępnością chipów
  • Ograniczenia w produkcji będą obowiązywać przez tydzień od 7 lutego

Ford wstrzymuje produkcję

Zmiany następują dzień po tym, jak producent samochodów z Detroit ostrzegł, że niedobór chipów doprowadzi do spadku wolumenu samochodów w tym kwartale.

Reuters pisze, że produkcja w fabrykach w Michigan w Chicago oraz w Cuautitlan w Meksyku zostanie zawieszona. W Kansas City produkcja pickupów F-150 zostanie wstrzymana, podczas gdy produkcja samochodów dostawczych Transit będzie trwała jedną zmianę.

Fabryka Forda w Dearborn
Fabryka Forda w Dearborn zdjęcie: Ford
Produkcja Forda Transita w Kansas City zdjęcie: Ford

Ford będzie również działał na jedną zmianę lub z ograniczonym harmonogramem w swoich fabrykach w Dearborn, Kentucky i Louisville.

Reuters podaje, że wszystkie te zmiany będą obowiązywać przez tydzień, od 7 lutego.

Wartość rynkowa Forda

W połowie stycznia wartość rynkowa Forda przekroczyła po raz pierwszy 100 miliardów dolarów. Reuters pisał wówczas, że coraz więcej inwestorów docenia strategię elektryfikacji producenta z Detroit.

Wartość akcji spółki, w ubiegłym roku wzrosła ponad dwukrotnie. Ford jest obecnie wart więcej niż jego stuletni rywal – General Motors – którego kapitalizacja rynkowa wynosi około 88,61 miliarda dolarów, oraz start-up zajmujący się produkcją elektrycznych pickupów – Rivian Automotive – którego wartość wynosi około 77,8 miliarda dolarów.

Fabryka Forda w Kansas City
Fabryka Forda w Kansas City zdjęcie: Ford

Producenci samochodów wciąż są jednak przyćmieni przez lidera pojazdów elektrycznych – Teslę – której kapitalizacja rynkowa wynosi ponad 1 bilion dolarów.

Ford w grudniu wstrzymał zamówienia na pickupa F-150 Lightning

Jim Farley na początku grudnia powiedział, że zamówienia na F-150 Lightning zostały ograniczone do 200 000: „Musieliśmy przestać przyjmować rezerwacje, ponieważ mieliśmy ich tak wiele”.

Powiedział, że Ford początkowo przewidział swoje moce produkcyjne na 70 000-80 000 samochodów rocznie. Teraz zamierza podwoić tę liczbę w ciągu najbliższych dwóch lat.

ord F-150 Ligtning
Ford F-150 Ligtning zdjęcie: Ford

Nie chcemy budować tych pojazdów w namiotach – zażartował Farley, odnosząc się do decyzji szefa Tesli, Elona Muska o rozszerzeniu produkcji kilka lat temu, poprzez dodanie specjalnego namiotu do fabryki firmy we Fremont.

Chcemy je zbudować w fabryce Rouge w pobliżu siedziby Forda w Dearborn w stanie Michigan – mówił.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię