Hyundai zwalnia pracowników po tym, jak od marca wstrzymał prace w swoim rosyjskim zakładzie. Agencja Reuters podaje, że lukę po wycofujących się producentach zachodnich wypełniają chińscy producenci. 

  • Hyundai zwolni pracowników w swojej rosyjskiej fabryce
  • Fabryka Hyundaia w Petersburgu zatrudniała ok. 2600 osób
  • Zdolność produkcyjna fabryki sięgała 200 000 aut rocznie

Hyundai zwalnia pracowników w Rosji

Hyundai podjął decyzję o zwolnieniu pracowników w swoich rosyjskich zakładach. Południowo koreańska firma była jednym z największych zachodnich producentów w Rosji. Fabryka Hyundaia w Petersburgu stała nieczynna od marca, po tym, jak prace w niej zostały wstrzymane w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Firma nie podała informacji, ilu pracowników wyląduje na bruku, ale wcześniej w zakładzie zatrudnionych było 2600 osób. Roczna zdolność produkcyjna zakładu wynosiła 200 000 samochodów. 

Reuters pojadę, że jeszcze w październiku koreańskie media pisały, że Hyundai zastanawia się nad sprzedażą swojej fabryki

AwtoWAZ przejmie fabrykę Nissana w Rosji

W grudniu media obiegła informacja na temat tego, że AwtoWAZ przejmie zakłady Nissana w Petersburgu i będzie nimi zarządzał. Taką informację podał dziennikarzom wicepremier Rosji, minister przemysłu i handlu Denis Manturow. Urzędnik dodał, że w przyszłości rynek samochodowy w Rosji będzie wykazywał lepsze wyniki, ponieważ wskaźniki produkcji w kraju będą rosnąć. Aktywa zakładu przeszły wcześniej na własność NAMI – Państwowego Centrum Badawczego Federacji Rosyjskiej. 

Ministerstwo przemysłu podało, że nadal prognozuje spadek sprzedaży samochodów w 2022 roku o 55 proc., do poziomu 750 tys. samochodów.

Nissan poza Rosją

Po wycofaniu się Nissana z Rosji, jego aktywa przejął NAMI. Zawierały one zakłady produkcyjne i badawcze w Petersburgu, a także centrum sprzedaży i marketingu w Moskwie. 

Nissan opuścił Rosję w październiku, notując stratę około 687 milionów dolarów. Nissan ma prawo do odkupienia swojego biznesu w ciągu sześciu lat. Nissan działał w Rosji od 2004 roku, a fabryka w Petersburgu została otwarta w 2009 roku. Oprócz modelu X-Trail budowano w niej takie modele jak Qashqai i Murano.

Moskwicz rusza z produkcją nowego auta

Produkcja samochodu Moskwicz z czasów sowieckich została wznowiona w listopadzie w Rosji, w dawnej fabryce Renault. Taką informację podał rosyjski producent ciężarówek – KamazFabryka Samochodów Moskwicz chce do końca 2022 roku wyprodukować 600 samochodów, a 200 z nich będzie elektrycznych. Samochody powinny być dostępne do kupienia już w grudniu.

Nowy Moskwicz 3 to crossover zbudowany na podstawie chińskiego projektu. Auto jest uderzająco podobne do chińskiego modelu Sehol x4, który produkowany jest przez firmę JAC. Moskwicz już w 2023 roku chce zbudować co najmniej 50 000 egzemplarzy nowego modelu, z czego 10 000 mają stanowić auta elektryczne. Rok później wolumen produkcji ma zostać zwiększony do 100 000 egzemplarzy. Obecnie cena nie została jeszcze ujawniona.

Zobacz też: Studyjny model autonomicznego Volkswagena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię