Rosja w odpowiedzi na sankcje świata zachodniego może znacjonalizować zagraniczne fabryki firm motoryzacyjnych. Koncerny motoryzacyjne wstrzymały produkcję w swoich zakładach znajdujących się na terenie Rosji.

  • Rosja może znacjonalizować zagraniczne zakłady znajdujące się na terenie Rosji
  • Taki postulat złożył wysoki rangą członek partii rządzącej
  • Na terenie Rosji znajduje się kilka fabryk należących do firm motoryzacyjnych

Rosja może znacjonalizować fabryki zagranicznych producentów samochodów

Agencja Reuters pisze, że wysoki rangą członek rosyjskiej partii rządzącej zaproponował nacjonalizację wszystkich fabryk należących do obcokrajowców, które wstrzymały swoją działalność w Rosji. Producenci samochodów, w tym Volkswagen, Toyota i Hyundai, ogłosili tymczasowe zamknięcie fabryk w oczekiwaniu na dalsze rozwój wydarzeń w związku z inwazją wojsk rosyjskich na Ukrainę.

Sekretarz rady generalnej partii „Jedna Rosja” Andriej Turczak ogłosił, że zamykanie działalności to „wojna” przeciwko obywatelom Rosji. W oświadczeniu wymieniono fińskie prywatne firmy spożywcze takie jak Fazer, Valio i Paulig, które ogłosiły ostatnio zamknięcie działalności z powodu ograniczeń.

Jedna Rosja proponuje nacjonalizację zakładów produkcyjnych firm, które ogłoszą swoje wyjście i zamknięcie produkcji podczas trwania operacji specjalnej na Ukrainie – czytamy w oświadczeniu.

Volkswagen zamknął swoją działalność w Rosji

Volkswagen wstrzymuje produkcję w Rosji, w swoich dwóch fabrykach w Kałudze i Niżnym Nowogrodzie. Niemiecki koncern w swoim oświadczeniu pisze także, że zawiesza eksport do Rosji.

Fabryka Volkswagena w Kałudze
zdjęcie: Volkswagen

– Grupa Volkswagen jest zszokowana i przerażona wiadomościami o wojnie w Ukrainie. Koncern z Wolfsburga mimo to ma nadzieję na zaprzestanie działań wojennych i powrót do dyplomacji. Przedstawiciele koncernu są przekonani, że trwałe rozwiązanie konfliktu może nastąpić tylko w oparciu o prawo międzynarodowe – pisze Volkswagen.

Producent z Wolfsburga dodaje, że w związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę i wynikającymi z niego konsekwencjami, Zarząd Grupy Volkswagen podjął decyzję o wstrzymaniu do odwołania produkcji pojazdów w Rosji. Decyzja ta dotyczy fabryk w Kałudze i Niżnym Nowogrodzie.

Także Toyota wydała specjalne oświadczenie w ubiegłym tygodniu ws. sytuacji swojego biznesu w Rosji. Toyota wstrzymuje produkcję i tnie wysyłkę nowych samochodów do Rosji od 4 marca.

Toyota GR86 w czasie jazdy
Sprzedaż Toyoty w 2021 r. była najwyższa ze wszystkich producentów samochodów zdjęcie: Toyota

Hyundai od 1 marca wstrzymał prace w zakładzie w Sankt Petersburgu.

Południowokoreański producent samochodów, produkuje w Rosji około 200 000 pojazdów rocznie, co stanowi około 4 proc. jego globalnej zdolności produkcyjnej.

Wcześniej także światowi producenci samochodów i ciężarówek, tacy jak General Motors i niemiecki Daimler Truck zawiesili część swojej działalności w Rosji po inwazji na Ukrainę.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię