Volkswagen wstrzymuje produkcję w Rosji, w swoich dwóch fabrykach w Kałudze i Niżnym Nowogrodzie. Niemiecki koncern w swoim oświadczeniu pisze także, że zawiesza eksport do Rosji.

  • Volkswagen wstrzymuje produkcję samochodów w Rosji
  • Volkswagen zawiesza także eksport do Rosji
  • Polskie fabryki Volkswagena wstrzymują produkcję od 10 marca

Volkswagen wstrzymuje produkcję w Rosji

– Grupa Volkswagen jest zszokowana i przerażona wiadomościami o wojnie w Ukrainie. Koncern z Wolfsburga mimo to ma nadzieję na zaprzestanie działań wojennych i powrót do dyplomacji. Przedstawiciele koncernu są przekonani, że trwałe rozwiązanie konfliktu może nastąpić tylko w oparciu o prawo międzynarodowe – pisze Volkswagen.

Producent z Wolfsburga dodaje, że w związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę i wynikającymi z niego konsekwencjami, Zarząd Grupy Volkswagen podjął decyzję o wstrzymaniu do odwołania produkcji pojazdów w Rosji. Decyzja ta dotyczy fabryk w Kałudze i Niżnym Nowogrodzie.

Zakład Volkswagena w Wolfsburgu zdjęcie: Volkswagen
Zakład Volkswagena w Wolfsburgu zdjęcie: Volkswagen

Eksport pojazdów do Rosji również zostanie wstrzymany ze skutkiem natychmiastowym.

– Wraz z przerwaniem działalności biznesowej na szeroką skalę w Rosji, Zarząd analizuje konsekwencje wynikające z ogólnej sytuacji, w tym okresie wielkiej niepewności i wstrząsów – pisze Volkswagen.

Czytaj też: Jeden z największych pracodawców w Polsce wstrzymuje produkcję. Volkswagen Poznań będzie miał przestój

Wojna uderza w łańcuchy dostaw – Volkswagen Poznań będzie miał przestój

W związku z sytuacją na wschodzie, w koncernie VW, Marce Volkswagen Samochody Dostawcze w Hanowerze oraz w spółce Volkswagen Poznań sztaby kryzysowe pracują nad znalezieniem alternatywnych źródeł zaopatrzenia. Volkswagen Poznań we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem włącza się w ogólnopolską akcję pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Volkswagen Poznań - spawalnia
zdjęcie: Volkswagen

Wybuch wojny na Ukrainie zakłócił łańcuchy dostaw wielu firm, w tym również fabryk Volkswagen Poznań w Poznaniu i we Wrześni. Niedobory materiałów do produkcji w polskich fabrykach dotyczą między innymi wiązek elektrycznych produkowanych na Ukrainie. Oba zakłady z dniem 10 marca czasowo wstrzymają produkcję. 

Czytaj też: BMW wstrzymuje produkcję aut w Kaliningradzie i odcina Rosję od dostaw

Volkswagen w Polsce

Volkswagen Poznań to fabryka samochodów użytkowych i komponentów. Od ponad 15 lat w Poznaniu produkowany jest model VW Caddy 5 i VW Transporter. Stąd samochody te trafiają na rynki całego świata.

Volkswagen Poznań - odlewnia
zdjęcie: Volkswagen

Volkswagen Poznań to obecnie największy pracodawca w Wielkopolsce i jeden z największych w kraju. Firma zatrudnia 10.000 pracowników. W październiku 2016 otwarto nową fabrykę modelu Crafter w Białężycach k. Wrześni. Na poznańskiej Wildzie działa odlewnia, która dostarcza wysokiej jakości komponenty aluminiowe do wielu fabryk koncernu Volkswagen AG na całym świecie. W latach 2019-2020 spółka była liderem w Polsce pod względem liczby wyprodukowanych samochodów.

Volkswagen i fabryka w Kałudze

Nad rzeką Okrą w Kałudze swoje zakłady posiada Grupa Volkswagen. Niemiecki koncern produkuje tam Volkswagena Polo, Skodę Rapid oraz Tiguana. Volkswagen w Kałudze wybudował ponadto fabrykę silników. Maksymalna wydajność to 225 000 pojazdów rocznie. Wydajność nowej, nowoczesnej fabryki silników w Kałudze wynosi 150 000 silników rocznie

Fabryka Volkswagena w Kałudze
zdjęcie: Volkswagen

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię