Wojna na Ukrainie uderzyła rykoszetem w Volkswagena. Jak pisze Automotive News, niemiecki koncern nie otrzymuje dostaw wiązek elektrycznych z Ukrainy. Produkcja samochodów elektrycznych – wstrzymana do piątku.

  • Volkswagen ma braku komponentów produkowanych na Ukrainie
  • Volkswagen wstrzymuje produkcję do piątku w dwóch swoich fabrykach
  • Fabryka w Zwickau jest kluczowa dla niemieckiej marki w kategorii produkcji samochodów elektrycznych

Volkswagen cierpi z powodu agresji Rosji na Ukrainę

Portal Automotive News powołując się na wiadomość e-mail, którą otrzymała od rzecznika Volkswagena, pisze, że inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała brak dostaw wiązek elektrycznych, które wykorzystywane są w produkcji samochodów. Planowane są przestoje w produkcji.

Produkcja samochodu elektrycznego Volkswagen ID.5 w fabryce w Zwickau
W Zwickau Volkswagen uruchomił produkcję samochodów elektrycznych

Automotive News pisze, że przerwy dotkną samochody elektryczne marek Volkswagen, Audi oraz Cuprę – budowanych na najnowocześniejszej platformie Grupy Volkswagen – MEB.

Przestoje będą obowiązywać do piątku. Dotkną one fabryki w Zwickau, która niedawno przeszła gruntowną transformację i dostosowanie jej do produkcji samochodów elektrycznych. Tam zdaniem ANE przerwa będzie trwała od wtorku do piątku. Kolejnym miejscem dotkniętym przestojem także do piątku jest zakład produkcyjny w Dreźnie.

Kluczowa fabryka w Zwickau cierpi

W Zwickau pod koniec stycznia ruszyła produkcja elektrycznych modeli ID.5 i ID.5 GTX. Zakład w Zwickau to zakład o długiej tradycji. Usytuowany w zachodniej Saksonii, jest pierwszym dużym zakładem, który przestawił całą produkcję z pojazdów z silnikami spalinowymi na samochody elektryczne.

Pracownicy Volkswagena przy linii produkcyjnej w fabryce w Zwickau
zdjęcie: Volkswagen

Od 2018 r. wydano około 1,2 miliarda euro na przekształcenie fabryki w Zwickau – w cyfrową, elastyczną i wysoce wydajną fabrykę modelową do produkcji pojazdów elektrycznych. Coraz częściej wykorzystywane są technologie, takie jak inteligentne roboty Przemysłu 4.0 i bezzałogowe systemy transportowe, które całkowicie autonomicznie przenoszą komponenty na linię montażową.

Zwickau – centralne miejsce elektromobilności Volkswagena

W Zwickau z linii produkcyjnej zjeżdżać będzie sześć modeli trzech marek – Volkswagen ID.3, ID.4 i ID.5 oraz Audi Q4 e-tron, Q4 Sportback e-tron i CUPRA Born. Moc produkcyjna odpowiada rocznej produkcji ponad 300 000 pojazdów, dzięki czemu fabryka w Zwickau jest obecnie najbardziej wydajną fabryką pojazdów elektrycznych w Europie.

Herbert Diess, dyrektor generalny Grupy Volkswagen powołał specjalny zespół, który ma reagować na kryzys związany z agresją Rosji na Ukrainę.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię