Volkswagen w Poznaniu wstrzymuje produkcję samochodów. Od 10 marca zakłady spółki Volkswagen Poznań w Poznaniu i we Wrześni czasowo wstrzymują pracę. Powodem zawieszenia produkcji są zakłócenia w łańcuchu dostaw spowodowane wojną na Ukrainie.

  • Volkswagen Poznań czasowo wstrzymuje produkcję w Poznaniu i we Wrześni
  • Wstrzymanie produkcji ma nastąpić od 10 marca
  • Z powodu braku części ucierpiał już wcześniej zakład w Dreźnie i Zwickau

Volkswagen w Poznaniu wstrzymuje produkcję

W związku z sytuacją na wschodzie, w koncernie VW, Marce Volkswagen Samochody Dostawcze w Hanowerze oraz w spółce Volkswagen Poznań sztaby kryzysowe pracują nad znalezieniem alternatywnych źródeł zaopatrzenia. Volkswagen Poznań we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem włącza się w ogólnopolską akcję pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Volkswagen Poznań - spawalnia
zdjęcie: Volkswagen
Zakłady Volkswagen Poznań
zdjęcie: Volkswagen
Volkswagen Poznań - spawalnia
zdjęcie: Volkswagen

Wybuch wojny na Ukrainie zakłócił łańcuchy dostaw wielu firm, w tym również fabryk Volkswagen Poznań w Poznaniu i we Wrześni. Niedobory materiałów do produkcji w polskich fabrykach dotyczą między innymi wiązek elektrycznych produkowanych na Ukrainie. Oba zakłady z dniem 10 marca czasowo wstrzymają produkcję. 

– Chciałbym szczególnie mocno podkreślić, że pomimo zaistniałej sytuacji, nasza Grupa i spółka Volkswagen Poznań chce udzielać pomocy wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, i pomagać ofiarom wojny, która jest pogwałceniem prawa międzynarodowego. Wojna na Ukrainie bulwersuje nas wszystkich. Jesteśmy głęboko wstrząśnięci i poruszeni dramatami ludzkimi, jakie rozgrywają się na naszych oczach i zapewniamy o naszym wsparciu w tym trudnym czasie – mówi Dietmar Mnich, prezes zarządu Volkswagen Poznań sp. z o.o.

Dodaje, że jednocześnie, natychmiast po wybuchu działań wojennych, na poziomie koncernu, ale też bezpośrednio w Volkswagen Poznań powołane zostały zespoły kryzysowe, które na bieżąco określają możliwe skutki wojny dla działalności biznesowej firmy.

Już w pierwszych dniach konfliktu zarząd Grupy podjął decyzję o przekazaniu miliona euro na pomoc doraźną organizowaną przez UN Refugee Aid i UN Refugee Agency (UNHCR). Również spółka Volkswagen Poznań włącza się w działania niosące pomoc uchodźcom i nawiązała już bliską współpracę z Polskim Czerwonym Krzyżem.

Volkswagen Poznań - spawalnia
zdjęcie: Volkswagen
Volkswagen Poznań - spawalnia
zdjęcie: Volkswagen

Volkswagen w Polsce

Volkswagen Poznań to fabryka samochodów użytkowych i komponentów. Od ponad 15 lat w Poznaniu produkowany jest model VW Caddy 5 i VW Transporter. Stąd samochody te trafiają na rynki całego świata.

Volkswagen Poznań to obecnie największy pracodawca w Wielkopolsce i jeden z największych w kraju. Firma zatrudnia 10.000 pracowników. W październiku 2016 otwarto nową fabrykę modelu Crafter w Białężycach k. Wrześni. Na poznańskiej Wildzie działa odlewnia, która dostarcza wysokiej jakości komponenty aluminiowe do wielu fabryk koncernu Volkswagen AG na całym świecie. W latach 2019-2020 spółka była liderem w Polsce pod względem liczby wyprodukowanych samochodów.

Volkswagen Poznań - odlewnia
zdjęcie: Volkswagen
Spawalnia zakładów Volkswagen Poznań
zdjęcie: Volkswagen

Volkswagen ma problemy w związku z wojną w Ukrainie

Jak pisaliśmy pod koniec lutego, portal Automotive News powołując się na wiadomość e-mail, którą otrzymała od rzecznika Volkswagena, pisał, że inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała brak dostaw wiązek elektrycznych, które wykorzystywane są w produkcji samochodów. Planowane są przestoje w produkcji.

Portal donosił, że przerwy dotkną samochody elektryczne marek Volkswagen, Audi oraz Cuprę – budowanych na najnowocześniejszej platformie Grupy Volkswagen – MEB.

Volkswagen Poznań - odlewnia
zdjęcia: Volkswagen
Volkswagen Poznań - odlewnia
zdjęcie: Volkswagen

Przestoje miały obowiązywać do piątku, a swoim zakresem miały objąć fabryki w Zwickau, która niedawno przeszła gruntowną transformację i dostosowanie jej do produkcji samochodów elektrycznych. Kolejnym miejscem dotkniętym przestojem także do piątku jest zakład produkcyjny w Dreźnie.

Kluczowa fabryka w Zwickau cierpi

W Zwickau pod koniec stycznia ruszyła produkcja elektrycznych modeli ID.5 i ID.5 GTX. Zakład w Zwickau to zakład o długiej tradycji. Usytuowany w zachodniej Saksonii, jest pierwszym dużym zakładem, który przestawił całą produkcję z pojazdów z silnikami spalinowymi na samochody elektryczne.

Volkswagen Poznań - spawalnia
zdjęcie: Volkswagen

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię