Renault wstrzymuje produkcję w Rosji. Francuski koncern podał w środę w oświadczeniu prasowym, że zawiesza swoją produkcję w Rosji. Firma pisze, że rozważa opcje związane z jej udziałem w rosyjskim AwtoWAZ – producencie Łady.

  • Renault oświadczyło w środę, że wstrzymuje produkcję w Rosji
  • Produkcja ruszyła w poniedziałek
  • Do 18 marca Renault miało przestój w moskiewskiej fabryce

Renault wstrzymuje produkcję w Rosji

Renault w wydanym oświadczeniu pisze, że „działalność Grupy Renault w zakładzie produkcyjnym w Moskwie jest zawieszona”.

Jeśli chodzi o udziały w AwtoWAZ, Grupa Renault ocenia dostępne opcje, biorąc pod uwagę obecne otoczenie, działając odpowiedzialnie wobec 45 000 pracowników w Rosji. Grupa Renault przypomina, że już teraz wdraża niezbędne środki w celu przestrzegania międzynarodowych sankcji – pisze firma.

Zobacz też: Renault wznawia produkcję w Rosji

Hejt na Renault po wznowieniu produkcji

W poniedziałek francuski producent mimo trwającej w Ukrainie wojny, rozpoczął prace w swoim moskiewskim zakładzie. W fabryce pod Moskwą budowany Renault Duster, Arkana i Kaptur. Reuters podawał powołując się na swoje dwa źródła, że francuski producent utrzymał swój biznes w Rosji, także przy poparciu francuskiego rzadu, który jest głównym udziałowcem Renault.

Na Renault wylała się fala krytyki po podaniu decyzji o wznowieniu produkcji. Brytyjski polityk Chris Bryant, który prowadził kampanię na rzecz usankcjonowania rosyjskich oligarchów, takich jak Roman Abramowicz, wezwał w tym tygodniu osoby chcące kupić samochód do bojkotu Renault.

Fabryka Renault w Moskwie
Fabryka Renault w Moskwie

Renault wstrzymało produkcję w Rosji

Renault podjęło decyzję o wstrzymaniu produkcji w swojej fabryce znajdującej się pod Moskwą do 18 marca. Renault podawało, że ma bowiem problemy z zaopatrzeniem. 

Akcjonariuszem mniejszościowym w AwtoWAZ jest obok Renault rosyjska firma Rostec – firma działająca w branży przemysłu obronnego, a kieruje nią Siergiej Czemiezow, znajdujący się na amerykańskiej liście osób objętych sankcjami.

Biznes Renault w Rosji

Grupa Renault już zaangażowała się kapitałowo w rosyjskiego producenta samochodów Łada – AwtoWAZ pod koniec 2007 roku. Francuski koncern kupił wówczas 25 akcji rosyjskiej firmy. W 2018 roku doszło do kolejnej transakcji i zwiększenia udziałów w AwtoWAZ. Ostatecznie Renault posiada 67,61 proc. rosyjskiego producenta Łady. 

Produkcja w zakładach AwtoWAZ
zdjęcie: AwtoWAZ

Łada jest największą marką na rosyjskim rynku. W 2021 roku jej udział w rynku wynosił 21 proc., a samochody takie jak Łada Vesta i Łada Granta zajmowały pierwsze i drugie miejsce, jeśli chodzi o sprzedaż samochodów w Rosji. 

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię