Tesla sprzeciwia się pomocy państwa dla swojej niemieckiej fabryki baterii. Sam Musk sprzeciwia się wszelkim dotacjom.

  • Tesla zrezygnowała z dopłat od niemieckiego rządu
  • Tesla miała otrzymać 1,14 mld euro
  • Reuters donosi, że Tesla nie wycofała jednak wniosku o dofinansowanie od rządu Brandenburgii

Tesla nie chce dopłat do fabryki

Tesla poinformowała w piątek, że wycofała wniosek o pomoc państwa dla planowanej fabryki akumulatorów pod Berlinem. Dyrektor generalny Tesli Elon Musk oświadczył, że producent pojazdów elektrycznych sprzeciwia się wszelkim dotacjom.

W styczniu Unia Europejska zatwierdziła plan, który obejmował udzielenie państwowej pomocy dla Tesli, BMW i innych producentów. Środki miały służyć wsparciu produkcji baterii do pojazdów elektrycznych i pomoc w zmniejszeniu importu branży akumulatorów z Chin.

Oczekiwano, że w ramach planu Tesla otrzyma 1,14 mld euro unijnego dofinansowania, a ostateczna decyzja miała zapaść do końca roku.

Tesla poinformował Federalne Ministerstwo Gospodarki i Brandenburskie Ministerstwo Gospodarki, że wycofuje wniosek IPCEI o państwowe finansowanie fabryki akumulatorów w Grünheide – powiedział rzecznik Tesli.

Decyzja ta nie wpłynie na plany budowy zakładu, powiedział.

Tesla zawsze uważała, że wszystkie dotacje powinny zostać wyeliminowane” – napisał Musk na Twitterze w odpowiedzi na tweeta innego użytkownika.

Według szacunków niemieckiego ministerstwa gospodarki, sama Tesla inwestuje 5 miliardów euro w fabrykę akumulatorów.

Gigafaktory Tesli pod Berlinem

Tymczasem Tesla zaczęła już budowę fabryki samochodów, tuż obok fabryki akumulatorów. Budowa prowadzona jest na podstawie wstępnych pozwoleń, bo amerykańska firma wciąż czeka na ostateczną zgodę rządu regionalnego.

Tesla złożyła w listopadzie 2020 r. wniosek o dofinansowanie do władz w Brandenburgii. Reuters donosi, że rzecznik ministerstwa gospodarki Brandenburgii powiedział, że wniosek ten nie został wycofany.

Kwota, o którą wnioskował Tesla, jest nieujawniona, ale inwestycje o wartości ponad 100 milionów euro otrzymują na ogół 6,8 proc. ich wartości.

Ostatnia runda konsultacji online ze społeczeństwem została zamknięta w zeszłym tygodniu. Elon Musk powiedział, że ma nadzieję rozpocząć produkcję jeszcze w grudniu. Musk ujawnił swoją irytację niemieckimi przepisami i procesami w liście do władz skierowanym w kwietniu. Wskazywał w piśmie, że złożone procedury są sprzeczne z pilną potrzebą walki ze zmianami klimatycznymi.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię