Toyota zapowiedziała, że zmniejszy krajową produkcję, by odciążyć swoich dostawców. Branża motoryzacyjna zmaga się z problemem braku komponentów. Ograniczenia w produkcji będą trwały aż do czerwca.

  • Toyota obniży produkcję o 20 proc. względem założonego wcześniej planu
  • 20 proc. cięcia będą obowiązywały w kwietniu – później będą one znacznie mniejsze
  • Toyota chce w ten sposób odciążyć dostawców, którzy przeżywają problemy

Toyota ogranicza produkcję w Japonii

Agencja Reuters podaje, że Toyota chce pomóc swoim dostawcom, którzy mają problemy w związku z brakiem chipów i części na rynku. Toyota w kwietniu, maju i czerwcu chce ograniczyć krajową produkcję o 20 procent w stosunku do pierwotnych planów.

Najpierw produkcja ma zostać zmniejszona o 20 procent w kwietniu, 10 proc. w maju a ostatecznie o 5 procent w czerwcu.

Zobacz też: Toyota wstrzymuje produkcję w Rosji

Produkcja samochodów Toyoty w japońskiej fabryce
Zakład produkcji samochodów Toyota w Japonii zdjęcie: Toyota

Problemy z chipami i komponentami

Producenci samochodów od początku pandemii zmagają się w problemami łańcucha dostaw, a pandemia COVID-19 dodatkowo wstrzymała pracę niektórych zakładów, w których powstawały chipy. Sytuację dodatkowo pogłębia wojna w Ukrainie, gdzie były produkowane wiązki przewodów.

Reuters pisze, że prezes Toyoty, Akio Toyoda, powiedział w czasie spotkania z członkami związku, że dostawcy będą „wyczerpani”, jeśli nie będzie „zdrowego” planu produkcji.

Fabryka samochodów Toyoty i linia produkcyjna
zdjęcie: Toyota

Prezes Toyoty powiedział, że zmniejszenie produkcji w okresie od kwietnia do czerwca na prowadzić do zachowania bezpieczeństwa produkcji i jakości samochodów.

Toyota podkreśla, że mimo ograniczenia produkcji, uda się jej jednak zachować wysoki poziom produkcji, z tego powodu, że pierwotny plan zakładał potrzebę nadrobienia utraconej produkcji z czasów pandemii. Japoński koncern chce wyprodukować 11 milionów samochodów w czasie roku fiskalnego 2022.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię