Fabryka Tesli pod Berlinem rusza pełną parą. Po otrzymaniu zgody środowiskowej Tesla uruchamia swoją fabrykę 22 marca. O godzinie 15.00 zostanie przekazany pierwszy samochód elektryczny Tesli, jaki powstał w Grünheide.

  • Tesla przekaże pierwsze samochody wyprodukowane w Berlinie 22 marca
  • Na uroczystość otwarcia przybędzie Elon Musk
  • Tesla chce pod Berlinem produkować 500 000 samochodów rocznie

Fabryka Tesli pod Berlinem rusza

Pierwotnie wskazywano, że fabryka oficjalnie zostanie otwarta 22 albo 23 marca. Jak pisze portal Electrek Tesla rozsyła już zaproszenia na ceremonię otwarcia, na których wyznaczona jest data 22 marca. Na ten dzień został także wyznaczony „Dzień Dostawy” – o godzinie 15.00, pierwszemu klientowi zostanie przekazany pierwszy samochód wyprodukowany w podberlińskiej fabryce.

Łącznie zostanie przekazanych 30 samochodów Model Y Performance. Na uroczystości otwarcia obecny będzie Elon Musk.

Przeczytaj też: Szef Volkswagena: wojna w Ukrainie gorsza od pandemii

Samochód Tesla Model Y
zdjęcie: Tesla

Tesla ma pozwolenie środowiskowe

Tesla otrzymała pozwolenie środowiskowe. Dokument składa się z 66 akt i 23 000 stron. Zawierają one ponad 400 wymagań i warunków działania.

Tesla w ramach otrzymanego pozwolenia musi udowodnić m.in. spełnienie norm dotyczące czystego powietrza. Wobec tego firma Elona Muska musi zainstalować urządzenia pomiarowe, które byłyby sprawdzane podczas testu odbiorczego. Tesla na wykonanie potrzebnych zadań ma dwa tygodnie. Tesla w tym czasie musi jeszcze uzyskać licencję operacyjną, aby móc rozpocząć produkcję.

Samochód Tesla Model 3
zdjęcie: Tesla

Fabryka Tesli pod Berlinem

Fabryka ma produkować ponad 500 000 samochodów elektrycznych rocznie. Fabryka akumulatorów, która zlokalizowana jest tuż obok fabryki samochodów, będzie z kolei wytwarzać ponad 50 gigawatogodzin (GWh) rocznie.

Proces wydawania pozwoleń był dla nas gigantycznym zadaniem. To nowy rozdział w naszym rozwoju przemysłowym – powiedział dziennikarzom premier Brandenburgii Dietmar Woidke.

Samochód Tesla Model Y
zdjęcie: Tesla

Dotychczas Tesla budowała fabrykę pod Berlinem na podstawie wstępnych pozwoleń.

Fabryka będzie produkować pod Berlinem Model Y. Jest to średniej wielkości SUV, który na rynek europejski jest obecnie produkowany w fabryce Tesli w Szanghaju.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię