Volkswagen zwalnia pracowników. Agencja Reuters podała, że redukcja obejmie „niekonkurencyjną” markę. Powodem zwolnień są wysokie koszty, a także niska produktywność.

Volkswagen zwalnia pracowników

Agencja Reuters donosi, że wdrożony przez Volkswagena program oszczędnościowy obejmuje wartość 10 miliardów euro. W jego ramach zredukowanych ma być część etatów w marce Volkswagen. Taką informację podał szef marki – Thomas Schaefer — który uważa, że wysokie koszty, a także jednocześnie niska produktywność sprawiają, że samochody tej marki stają się niekonkurencyjne.

Cięcia kosztów niezbędne

Niemiecki producent samochodów jest w trakcie negocjacji ze swoją radą zakładową w sprawie programu cięć kosztów. Jest to pierwszy krok w ogólnogrupowych dążeniach do zwiększenia wydajności w procesie przechodzenia na samochody elektryczne.

Reuters podaje, że jeden z członków zarządu powiedział, że redukcja ma zostać osiągnięta poprzez porozumienia w sprawie częściowej lub wcześniejszej emerytury. Firma już wcześniej informowała, że planuje wykorzystać „krzywą demograficzną” do redukcji zatrudnienia, a także obiecując, że nie będzie przeprowadzać zwolnień do 2029 r.

Problemy Cariad

W październiku Agencja Reuters podała, że niemiecka firma zwolni 2000 osób. Redukcja etatów miała dotknąć spółki zajmującej się opracowywaniem oprogramowania – Cariad. Zmniejszanie liczby etatów ma zacząć się już od początku 2024, a także potrwać do 2025 roku. Problemy spółki dotyczą zupełnie nowej architektury 1.2, której wdrożenie opóźni się o 16-18 tygodni. Architektura 2.0 ma zostać obecnie całkowicie przebudowywana.

Volkswagen zwalnia w Zwickau

We wrześniu z kolei media rozpisywały się, że redukcja ma dotknąć fabrykę w Zwickau. W całości przestawiła się ona na produkcję aut elektrycznych. Informację jako pierwszy podał niemiecki dziennik Automobilwoche. Zakład w wyniku malejącego popytu, rosnącej inflacji miał znaleźć się w trudnej sytuacji. 269 pracowników tymczasowych miało zmierzyć się z nieprzedłużeniem umów, a także fabryka miała zastanowić się w porozumieniu ze związkami nad zmianami w typie pracy zmianowej.

W samym Zwickau prace znajduje około 2200 osób za umowach tymczasowych. Łączne zatrudnienie sięga 10 700 osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię