Volkswagen udziałowcem Xpenga. Chińska firma ogłosiła zamknięcie nowej emisji akcji zgodnie z umową zakupu akcji i rozwojem w ramach ramowej umowy technicznej z Volkswagenem.

Volkswagen udziałowcem Xpenga

Xpeng ogłosił, w nawiązaniu do komunikatu z lipca 2023 r. w związku z umową nabycia udziałów przez spółkę Volkswagen i jej spółkę zależną, Volkswagen Finance Luxemburg, że wyemitowała łącznie 94 079 255 akcji zwykłych klasy A. Stanowią one około 4,99 proc. całkowitego wyemitowanego i pozostającego w obrocie kapitału zakładowego spółki. Łączna cena nabycia wszystkich akcji subskrypcyjnych wynosi około 705,6 mln dolarów.

Spółka ogłosiła również, że jej Rada Dyrektorów zatwierdziła powołanie osoby nominowanej przez firmę Volkswagen Nominee do pełnienia funkcji obserwatora bez prawa głosu w Radzie.

Xpeng i Volkswagen — dwa modele na tapecie

Zgodnie z Techniczną Umową Ramową, Xpeng i Volkswagen mają czynić znaczne postępy we wspólnym rozwoju dwóch modeli pojazdów elektrycznych klasy B z akumulatorem. Studium wykonalności projektu uzyskało pozytywny wynik i zostało ukończone. Ponadto obie strony aktywnie oceniają głębszą strategiczną współpracę w zakresie technologii Smart EV.

W lipcu obie firmy zawarły umowę ramową, dotyczącą współpracy na rynku chińskim. Niemiecki producent miał w jego ramach przejąć część udziałów w chińskim Xpeng. Volkswagen chce wzmocnić swoją pozycję w Chinach, które są największym rynkiem aut elektrycznych na świecie. Producent chce jak najszybciej zwiększyć swoje dotarcie do zupełnie nowych grup klientów. 

Wspólne plany podboju rynku

Celem partnerstwa jest szybkie poszerzenie oferty produktów Grupy VW o kolejne modele dedykowane chińskim klientom, zwłaszcza w obiecujących segmentach rynku.

Odpowiedzialność za rozwój nowych modeli Volkswagena leży w rękach Volkswagen Group China Technology Company. Ta niedawno utworzona firma stała się partnerem rozwojowym dla Xpeng. Nowe centrum rozwoju, innowacji i zakupów w Chinach ma być największą lokalizacją rozwojową Grupy poza Wolfsburgiem. Planuje się, że ponad 2000 ekspertów ds. rozwoju i zaopatrzenia pracować będzie tam nad nowymi inteligentnymi, w pełni połączonymi pojazdami elektrycznymi.

Współpraca wpisuje się w strategię Grupy „in China for China”. Ma ona na celu dostosowanie się do trendów na wczesnym etapie, a także wykorzystanie dynamiki wzrostu i potencjału rynku. Volkswagen zwiększa swoje lokalne zdolności w obszarze e-mobilności, cyfryzacji i autonomicznej jazdy, aby przyspieszyć procesy decyzyjne i rozwojowe w regionie.

Fabryka Volkswagena w Hefei

W tym kontekście niemiecki producent rozbudowuje swoją fabrykę w Hefei w prowincji Anhui we wschodnich Chinach. Ma to być najnowocześniejsze centrum produkcji, rozwoju i innowacji. Produkcja w nowej fabryce samochodów Volkswagen Anhui rozpocznie się jeszcze w tym roku. Ponadto firma VW Anhui Component Company buduje zakład produkcyjny systemów akumulatorów wysokiego napięcia w Hefei. Volkswagen Group China Technology Company zakłada centrum rozwoju i zaopatrzenia dla w pełni połączonych, inteligentnych pojazdów elektrycznych, również w Hefei.

Xpeng rośnie w siłę

Xpeng to wiodąca chińska firma zajmująca się inteligentnymi pojazdami elektrycznymi, która projektuje, rozwija, produkuje i sprzedaje inteligentne pojazdy elektryczne. Auta te ze względu na swój futurystyczny wygląd przemawiają i rosnącej bazy konsumentów z klasy średniej. 

Xpeng opracowuje we własnym zakresie zaawansowaną technologię systemów wspomagania kierowcy i inteligentny samochodowy system operacyjny. Prace obejmują także podstawowe systemy pojazdu, w tym układ napędowy i architekturę elektryczną. Siedziba firmy Xpeng znajduje się w Guangzhou w Chinach. Główne biura znajdują się w Pekinie, Szanghaju, Dolinie Krzemowej, San Diego i Amsterdamie. Inteligentne pojazdy elektryczne firmy produkowane są głównie w fabrykach w Zhaoqing i Guangzhou w prowincji Guangdong.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię