Bolt chce osiągnąć rentowność w ciągu najbliższego roku. Prezes estońskiej spółki powiedział także, że jego firma myśli nad rozpoczęciem procesu debiutu giełdowego w 2025 roku. Agencja Reuters podaje, że wycena Bolta idzie już w miliardy dolarów.

Rentowność w Bolcie

Bolt, największy rywal Ubera w Polsce został wyceniony na ponad 8 miliardów dolarów po pozyskaniu 628 milionów euro od inwestorów w styczniu zeszłego roku. Agencja Reuters pisze, że Markus Villig podkreśla, że jego firma będzie pierwszą europejską platformą mobilności, która będzie w pełni rentowna w ciągu najbliższego roku. Co ciekawe Uber także planuje w tym roku osiągnąć próg rentowności. 

Co ciekawe sam Villig, nie posiada prawa jazdy. Szef Bolta nie planuje także pozyskiwania finansowania zewnętrznego w kolejnych rundach, ale zamiast tego przygotowuje się do debiutu giełdowego. Bolt chce zadebiutować na parkiecie w 2025 roku, ale ostateczna decyzja zależeć będzie od warunków rynkowych w tym czasie.

Samochód Bolt

Afryka ważna dla Bolta i rentowności

Bolt, który jest operatorem hulajnóg elektrycznych i rowerów, oferuje współdzielenie samochodów i dostawę produktów spożywczych, skupia się także na Afryce. Z tamtego rynku pochodzi 50 milionów spośród 150 milionów klientów. Villig podkreślał, że firma uruchomiła swoją działalność tylko w siedmiu krajach afrykańskich. Stąd też widzi na kontynencie afrykańskim sporą szansę na rozwój. Bolt obsługuje ponad 100 milionów klientów w 45 krajach i ponad 400 miastach Europy i Afryki.

Estoński startup rozważa również możliwość poprawy systemu płatności w Afryce. Na tamtym kontynencie wciąż więcej osób posiada telefon komórkowy niż konto bankowe.

Firma nie ujawniła publicznie swojego przychodu, ale Villig powiedział, że roczne obroty na platformie wynoszą kilka miliardów dolarów. Bolt oczekuje również, że działalność związana z dostawą produktów spożywczych osiągnie rentowność w ciągu dwóch lub trzech lat. 

Inwestorzy wierzą w estońską firmę

Bolt w styczniu 2023 roku pozyskał 628 milionów euro od inwestorów, na czele z Sequoia Capital i Fidelity Management and Research Co. Podniosło to wycenę firmy do 7,4 miliarda euro (8,38 miliarda dolarów).

Wcześniej Bolt pozyskał finansowanie w sierpniu 2022 roku, przy wycenie rynkowej przekraczającej 4 miliardy euro.

Uber też celuje na rentowność

Uber prognozuje, w tym roku osiągnie rentowność operacyjną i utrzyma zatrudnienie na stałym poziomie. W pierwszym kwartale bieżącego roku firma odnotowała spadek liczby pracowników. Amerykański gigant spodziewa się skorygowanego zysku EBITDA w drugim kwartale 2023 roku na poziomie od 800 do 850 milionów. Jest to wynik wyższy od prognoz analityków na poziomie 749,1 miliona dolarów.

Uber przewiduje również przychody brutto na poziomie 33 – 34 miliardów dolarów, w porównaniu do oczekiwań wynoszących 33 miliardy dolarów.

Dobry drugi kwartał dla Ubera

Lepsze od oczekiwań wyniki są zasługą rosnącego zapotrzebowania na podróże i dostawy jedzenia. Uber czerpie korzyści z dominującej pozycji na kluczowych rynkach globalnych, gdyż sektor podróży powraca po spowolnieniu spowodowanym pandemią. Prezes Ubera Dara Khosrowshahi cytowany przez Agencję Reuters podkreśla, że 5,7 miliona kierowców i kurierów zarobiło łącznie 13,7 mld dolarów w ciągu bieżącego kwartału.

He also pointed out that after disappointing results over the past two years, „the ride sharing category in the US and Canada is growing much faster in 2023.

Uber przewiduje również przychody brutto w przedziale od 33 do 34 miliardów dolarów. Oczekiwania rynku są na poziomie 33 miliardów dolarów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię