Irlandzki rząd ogłosił ponowne uruchomienie programu wspierania taksówek elektrycznych. Program dysponować będzie pulą funduszy w wysokości 15 mln euro, które zostały przyznane przez Departament Transportu na 2022 r.

  • Irlandia uruchomiła program dopłat do taksówek elektrycznych
  • Kierowcy mogą liczyć nawet na 10 tys. euro dopłaty do nowego, elektrycznego pojazdu użyteczności publicznej
  • W programie dotacji specjalnie promowane są samochody przygotowane to transportu osób niepełnosprawnych

Irlandia dopłaci do taksówek elektrycznych

Dotacje umożliwią właścicielom małych pojazdów użyteczności publicznej, takich jak taksówki przesiadanie się na samochody elektryczne.

Wnioskodawcy mogą ubiegać się o dotacje w wysokości do 10 000 euro na zakup nowego, elektrycznego samochodu, a kolejne 2500 euro może zostać przeznaczone na przekształcenie samochodu na potrzeby osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Kwotę tę można nawet podwoić w przypadku złomowania starszego, bardziej zanieczyszczającego środowisko auta.

Elektryfikacja floty taksówek została wskazana przez Ministerstwo Transportu jako ważny element w transformacji w kierunku czystszych paliw, przyczyniając się do osiągnięcia naszych krajowych celów w ramach Planu działań na rzecz klimatu 2021 w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych w sektorze transportu. Coraz więcej zawodowych taksówkarzy głosuje swoimi portfelami i przechodzi na pojazdy elektryczne jako wydajną, zrównoważoną i niezwykle opłacalną alternatywę dla drogiej benzyny i oleju napędowego – powiedział minister transportu Eamon Ryan.

Irlandia wspiera zielony transport

Łącznie można wnioskować o dotację w wysokości do 20 000 euro na nowy, w pełni elektryczny pojazd użyteczności publicznej. Jeśli taksówka jest pojazdem elektrycznym przystosowanym do przewozu wózków inwalidzkich, wówczas kwota wsparcia wzrasta do 25 000 euro.

Oprócz wsparcia zakupu rząd w Dublinie wprowadza także ulgę podatkową od rejestracji samochodu elektrycznego w wysokości do 5000 euro, a także program wspierania instalowania ładowarek domowych – gdzie dotacja to do 600 euro. Roczny poziom zwrotu z tytułu uiszczania opłat drogowych przez kierowców aut elektrycznych to nawet do 1000 euro.

W ubiegłym roku program dotacji do pojazdów elektrycznych skutkował wypłaceniem łącznej sumy ponad 11 mln euro.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię