George Soros inwestuje w Rivian. Znany inwestor i miliarder kupił łącznie prawie 20 milionów akcji. Agencja Reuters podaje, że tak wynika z dokumentów złożonych za kwartał kończący się 31 grudnia.

  • George Soros inwestuje w Rivian Automotive
  • Soros Fund Management zainwestował 2 mld dolarów
  • Rivian w 20 proc. należy do globalnego potentata w e-commerce – firmy Amazon

Soros inwestuje w Rivian Automotive

Wartość zakupionych przez George’a Sorosa akcji opiewa na sumę 2 mld dolarów. Łącznie miliarder kupił 19 835 761 akcji. Walory zostały zakupione przez Soros Fund Management. Warto przypomnieć, że Rivian, który zajmuje się produkcją elektrycznych pickupów ma już w swoim akcjonariacie dużych inwestorów. Pakiet 20 proc firmy należy bowiem do firmy Amazon – firmy najbogatszego człowieka świata – Jeffa Bezosa. Rivian ma dostarczyć Amazonowi ponad 100 000 elektrycznych samochodów.

Samochód elektryczny Rivian R1T
zdjęcie: Rivian

Rivian jeszcze pod koniec grudnia informował, że jest zmuszony opóźnić dostawy swojego pickupa do 2023 roku. Chodzi o samochód z większą wersją akumulatora. Rivian wskazywał wcześniej, że na dzień 15 grudnia miał około 71 000 zamówień przedpremierowych na modele R1T i R1S. Pochodziły one głównie ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Warto przypomnieć, że jeszcze w październiku notowany na giełdzie Rivian mówił, że poziom zamówień jest na poziomie 55 400 samochodów.

Rivian ma swoją siedzibę w Irvine w Kalifornii. Władze spółki wskazywały wcześniej, że spodziewa się spadku produkcji z powodu problemów w globalnym łańcuchu dostaw.

Zdjęcie samochodu Rivian R1T
zdjęcie: Rivian

Rivian chce zwiększyć produkcję i buduje fabrykę

Rivian podał kilka miesięcy temu, że będzie budował nową fabrykę samochodów elektrycznych w Georgii. Fabryka zatrudni ok. 7500 osób i będzie produkowała 400 000 samochodów rocznie. Jego uruchomienie jest przewidziane na 2024 rok. Stan Georgia nie ujawnił ulg podatkowych, które firma otrzyma.

Prace nad budową nowej fabryki ruszą już latem przyszłego roku. Będzie to druga fabryka Riviana. Pierwsza funkcjonuje już w stanie Illinois.

Fabryka ma obecnie roczną przepustowość produkcyjną na poziomie 150 000 samochodów. Producent chce jednak zwiększyć możliwości produkcyjne zakładu, do 200 tys. samochodów w 2023 roku.

Rivian planuje równocześnie uruchomienie swoich zakładów produkcyjnych w Europie i Chinach. Władze spółki podkreślały, że Rivian chce mieć przepustowość produkcyjną na poziomie 1 mln pojazdów rocznie.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię