Elektryczny autobus Yutong E12 zadebiutował w Polsce. Pierwsze 20 egzemplarzy kupiła Jelenia Góra. Kontrakt podpisali prezydent Jeleniej Góry, Jerzy Łużniak oraz Marcin Kucharski, prezes Busnex Poland – oficjalnego przedstawiciela Yutong Bus.

  • Jelenia Góra kupiła 20 autobusów elektrycznych Yutong E12
  • Yutong E12 ma dwanaście metrów długości
  • Pierwsze 10 sztuk zostanie dostarczonych do Jeleniej Góry pod koniec 2023 roku

Jelenia Góra kupuje 20 autobusów elektrycznych Yutong E12

W 2020 r. Jelenia Góra jako pierwszy samorząd w Polsce sprawdziła autobus elektryczny Yutong E12. Autobus pokonał wówczas łącznie 2213 kilometrów, a Miejski Zakład Komunikacyjny wskazywał na pozytywne rezultaty testów. Nieco ponad dwa lata później miasto ogłosiło przetarg na dostawę 20 autobusów elektrycznych, który zakończył się zwycięstwem Busnex Poland.

Kontrakt jest podzielony na dwa etapy i przewiduje dostarczenie 10 egzemplarzy elektrobusów z końcem 2023 r., a kolejnej dziesiątki – na początku 2024 r.

– Współpraca z Jelenią Górą ma dla nas szczególny wymiar, bowiem właśnie to miasto jako pierwsze w Polsce miało okazję przetestować Yutonga E12. Czas pokazał, że najlepiej odpowiada on na potrzeby samorządu i 20 takich autobusów elektrycznych zasili komunikację miejską w Jeleniej Górze, malowniczo położonej w Kotlinie Jeleniogórskiej – mówił Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland.

Jelenia Góra kupiła 20 autobusów elektrycznych Yutong E12

Autobus elektryczny Yutong E12

Do Jeleniej Góry przyjadą znane w Polsce i Europie elektryczne autobusy Yutong E12. Ten ponad 12-metrowy pojazd o niskopodłogowej konstrukcji jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a o komfort pasażerów dba automatyczna klimatyzacja. Na jednym ładowaniu osiąga nawet 350 – 400 kilometrów. Na model E12 postawił również Białystok – zamawiając 20 egzemplarzy, a także Łomża, gdzie dwa takie „elektryki” obsługują już lokalną komunikację miejską, a kolejnych 6 zostanie niedługo dostarczonych. 

— Dla Jeleniej Góry wybór autobusów o napędzie elektrycznym jest naturalną konsekwencją naszych, wieloletnich już starań o poprawę czystości powietrza w Kotlinie. Wprawdzie nasze autobusy z taboru MZK w komplecie spełniają wyśrubowane normy spalania, ale przecież napęd elektryczny jest nieporównywalnie korzystniejszy dla środowiska, stąd nasz wybór. Autobusy elektryczne – to fragment większej całości w staraniach o to, by mieszkańcy i przyjezdni (a liczba turystów w Kotlinie Jeleniogórskiej według danych GUS jest porównywalna do liczby osób odwiedzających Podhale) mogli dosłownie i metaforycznie „oddychać pełną piersią”. Usytuowanie miasta w głębokiej kotlinie śródgórskiej wymaga od nas w tych obszarach wyjątkowej staranności, a fakt, że najstarsze uzdrowisko polskie – Cieplice – jest częścią Jeleniej Góry, dodatkowo nas do tej staranności obliguje. Jestem głęboko przekonany, że ten zakup, wraz z towarzyszącymi urządzeniami przyniesie odczuwalne korzyści — mówił prezydent Jeleniej Góry, Jerzy Łużniak.

Inwestycję wspiera Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Zielony Transport Publiczny”. Dofinansowanie zakupu 20 „elektryków” wraz z infrastrukturą do ładowania wynosi blisko 63 mln zł. Projekt obejmuje realizację 20 punktów ładowania typu plug-in dla autobusów, a także dodatkowe, ogólnodostępne ładowarki dla pojazdów elektrycznych.

Jelenia Góra kupiła 20 autobusów elektrycznych Yutong E12
Jelenia Góra kupiła 20 autobusów elektrycznych Yutong E12

Elektryczne autobusy Yutong

Yutong Bus to największy globalny dostawca autobusów i autokarów. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln mkw, firma jest w stanie dostarczać autobusy zasilane zieloną energią oraz paliwem tradycyjnym do miast na wszystkich kontynentach. 

Grupa Yutong posiada cztery zakłady, zapewniające imponującą maksymalną dzienną zdolność produkcyjną w postaci 445 autobusów, z których już niemal 400 zasilanych jest alternatywnymi źródłami energii. W 2021 r. Yutong Bus dostarczył blisko 42 tys. pojazdów, osiągając 15-procentowy udział w rynku globalnym. Firma jest obecna już w ponad 30 krajach, w tym także w Polsce.

Zobacz też: Porsche Taycan Turbo S bije rekord na torze Nürburgring

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię