Acura ZDX to pierwszy samochód elektryczny opracowywany przez japońską markę. Prace rozwojowe nad pierwszymi całkowicie elektrycznymi modelami Acury – ZDX i ZDX Type S – trwają, a testy przeprowadzane są obecnie w warunkach drogowych. Acura chce wejść w branżę aut elektrycznych od 2024 roku.

  • Acura ruszyła z testami drogowymi pierwszego auta elektrycznego ZDX i ZDX Type S
  • Acura chce wejść w branżę aut elektrycznych od 2024 roku
  • Acura ZDX oparta jest o platformę General Motors

Acura rusza z testami drogowymi elektrycznego modelu Acura ZDX

Prototyp Acura ZDX, pokryty specjalnym kamuflażem „Type S”, wyjechał na testy drogowe. Zaprojektowany w Acura Design Studio w Południowej Kalifornii ZDX będzie charakteryzował się wieloma motywami stylistycznymi, które zadebiutowały w modelu Acura Precision EV Concept podczas Monterey Car Week w sierpniu ubiegłego roku. Pierwszy bezemisyjny model produkcyjny Acury: ZDX i ZDX Type S zostaną oficjalnie zaprezentowane w 2024 roku.

Acura ZDX w czasie testów drogowych
Acura ZDX w czasie testów drogowych
Acura ZDX w czasie testów drogowych

Acura ZDX — pierwszy elektryczny samochód od Acury

Acura ogłosiła, że jej pierwszy całkowicie nowy, w pełni elektryczny SUV, który ma wejść na rynek w 2024 roku będzie nosił nazwę Acura ZDX. Demonstrując swoje zaangażowanie w osiągi w erze elektryfikacji, Acura wprowadzi na rynek również wariant ZDX Type S.

Acura ZDX jest opracowywany wspólnie z General Motors i wykorzystuje platformę EV zasilaną bateriami Ultium. Acura w kolejnych latach wprowadzi na rynek dodatkowe modele aut elektrycznych, począwszy od 2026 roku, które oparte będą na własnej, globalnej architekturze e:Architecture.

— Acura ZDX reprezentuje początek tego, co będzie przyspieszoną ścieżką w kierunku elektryfikacji do końca dekady oraz będzie pełnił kluczową rolę w osiągnięciu globalnych celów naszej firmy, jakim jest m.in. osiągnięcie neutralności węglowej w 2050 roku. Acura w erze elektryfikacji pozostanie skoncentrowana na wydajności, a Type S nadal będzie reprezentował szczyt tego kierunku — powiedział Emile Korkor, asystent wiceprezesa Acura National Sales.

ZDX będzie pierwszym SUV-em Acury o zerowej emisji spalin, a nazwa stanowi hołd dla poprzedniego modelu Acury o tej samej nazwie, który był pierwszym pojazdem wystylizowanym od podstaw przez Acura Design Studio, które zostało otwarte w Los Angeles w 2007 roku.

Acura ZDX w czasie testów drogowych
Acura ZDX w czasie testów drogowych
Acura ZDX w czasie testów drogowych
Acura ZDX w czasie testów drogowych
Acura ZDX w czasie testów drogowych

Zeroemisyjność i strategia Hondy

W kwietniu 2021 roku globalny dyrektor generalny Hondy, Toshihiro Mibe, nakreślił wizję firmy dotyczącą globalnej sprzedaży pojazdów zelektryfikowanych w ramach strategii Hondy, której celem jest osiągnięcie neutralności węglowej dla jej produktów i działalności korporacyjnej do 2050 roku. Wizja ta zakładała, że do 2040 roku 100 procent sprzedaży firmy w Ameryce Północnej będą stanowiły pojazdy elektryczne zasilane bateriami i ogniwami paliwowymi.

Acura Precision EV Concept — pierwszy model koncepcyjny auta elektrycznego Acury

Acura pokazała na targach Monterey w sierpniu 2022 roku model Acura Precision EV Concept. Należąca do Hondy mara zapowiedziała także wówczas swój pierwszy samochód elektryczny — Acura ZDX. Model koncepcyjny był zapowiedzią przyszłego języka projektowania japońskiej marki. Acura chce wejść w branżę aut elektrycznych od 2024 roku.

Acura Precision EV Concept w dużej mierze skupia się na oświetleniu, które zapowiada zelektryfikowany układ napędowy m.in. poprzez ewolucję grilla Diamond Pentagon i nowe oświetlenie „Particle Glitch” na przedniej i tylnej fasadzie auta. Motyw wzorniczy „Particle Glitch” powtarza się na szprychach 23-calowych felg.

Auto elektryczne Acura Precision EV Concept
Auto elektryczne Acura Precision EV Concept

Wnętrze elektrycznego auta Acura Precision EV

Wnętrze inspirowane jest kokpitem samochodu wyścigowego Formuły 1 z nisko pochyloną pozycją kierowcy, a w miejsce tradycyjnej kierownicy zamontowano wolant. Tryb Instinctive Drive ma potęgować wrażenia z jazdy, a tryb Spiritual Lounge oparty o technologię jazdy autonomicznej ma uspokajać. Acura Precision EV Concept posiada również szeroki, zakrzywiony, przezroczysty wyświetlacz, który reaguje na dotyk. 

Wnętrze zostało wykonane z trwałych i ekologicznych materiałów. Całe użyte aluminium, jak również zielony akryl, z którego wykonano elementy sterujące, zostały wyprodukowane z materiałów pochodzących z recyklingu. Frezowane drewno z certyfikatem FSC, pozyskiwane jest z odpowiednio zarządzanych lasów.

Wnętrze auta elektrycznego Acura Precision EV Concept
Wnętrze auta elektrycznego Acura Precision EV Concept
Wnętrze auta elektrycznego Acura Precision EV Concept

Zobacz też: Mobilize Duo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię