TIER operator znany w Polsce z hulajnóg elektrycznych, przejmuje europejskiego lidera systemów współdzielenia rowerów – firmę nextbike. Dzięki połączeniu TIER i nextbike łącznie operują w 400 miastach i oferują 250 000 pojazdów, tworząc pierwszą w branży prawdziwie multimodalną platformę obejmującą rowery, erowery, rowery cargo, ehulajnogi i eskutery.
- TIER przejmuje operatora rowerów miejskich – firmę nextbike
- Firmy po połączeniu będą mogły oferować swoje usługi w 400 miastach
- TIER wszedł do Polski w 2020 roku
TIER przejmuje nextbike
TIER – operator mikromobilności -przejmuje czołowego europejskiego gracza w branży bikesharingu, firmę nextbike. Berliński TIER kupił 100 proc. udziałów pochodzącej z Lipska firmie nextbike. Nextbike z kolei specjalizuje się w wynajmie rowerów. Przejęcie ma dać firmie TIER poszerzenie swojego portfolio współdzielonych, lekkich pojazdów elektrycznych o tradycyjne rowery i erowery do wypożyczania Firma po połączeniu stanie się wiodącym dostawcą mikromobilności na świecie. Z kolei nextbike na przejęciu zyska innowacyjność i efektywność finansową, jaką może dać mu TIER.
Obie firmy po połączeniu będą mogły oferować ponad 250 000 pojazdów w ponad 400 miastach. nextbike prowadzi systemy wypożyczania rowerów od 2004 roku, w większości jako jedyny operator dla miast. Firma w czasie swojego istnienia przez 17 lat, stworzyła model biznesowy współdzielonej mobilności. Połączenie rowerów tradycyjnych, e-rowerów, rowerów cargo, ehulajnóg i eskuterów w formie bezstacyjnych, stacyjnych i hybrydowych systemów współdzielenia tworzy pierwszą w branży multimodalną platformę. Ułatwia to użytkownikom wybór pomiędzy różnymi środkami transportu na każdej trasie, bez konieczności korzystania z własnego samochodu.
– Przejęcie nextbike – firmy z wieloletnim doświadczeniem i relacjami w setkach miast – to wyjątkowa okazja, by przenieść bikesharing na wyższy poziom, skłaniając większą liczbę mieszkańców do rezygnacji z samochodów. Zawsze głęboko wierzyłem w transformacyjną moc rowerów w miastach – i wspaniale jest widzieć, że rynek rowerów szybko się rozwija – mówi Lawrence Leuschner, CEO i współzałożyciel TIER Mobility.
TIER poszerza swoją działalność
TIER w ciągu ostatnich 12 miesięcy poszerzył swoją obecność do łącznie 16 krajów w Europie i na Bliskim Wschodzie. TIER wprowadzić wszedł na rynki w Polsce, na Węgrzech, w Holandii i Bahrajnie. Przejęcie nextbike i inwestycje w system bikesharingu, jest kontynuacją zaangażowania firmy TIER w e-rowery, które miało miejsce w ostatnich miesiącach. TIER uruchomił swoje usługi rowerowe w Londynie i Sztokholmie, tym samym poszerzając swoją ofertę e-rowerów na sześć krajów.
– Od 2004 roku każdego dnia zapewniamy zrównoważoną mobilność setkom tysięcy ludzi i ugruntowaliśmy pozycję bikesharingu, jako elementu transportu publicznego na całym świecie. Zdecydowaliśmy się na partnerstwo z firmą TIER ze względu na istotną zgodność na płaszczyźnie kultury korporacyjnej. Przede wszystkim jednak łączy nas misja, aby dzięki naszym usługom mobilnościowym uczynić miasta bardziej przyjaznymi do życia i rozwiązać problem korków ulicznych, zanieczyszczenia i hałasu – Leonhard von Harrach, CEO nextbike.
Liczba użytkowników nextbike mimo pandemii, wzrosła o 50 proc. Na przestrzeni ostatnich 18 miesięcy rowery nextibike można było spotkać w 60 miastach, w 17 krajach. Najważniejsze ze zrealizowanych projektów to modernizacja systemu rowerowego KVB w Kolonii z wykorzystaniem 3 000 nowych rowerów, rozbudowa sieci w Budapeszcie, Bilbao i Göteborgu oraz wejście na rynek we Włoszech i Czarnogórze. We wrześniu Wiedeń przyznał firmie nextbike kontrakt na realizację nowego systemu „WienMobil Rad” obejmującego ponad 3 000 rowerów.