Bentley podał rekordowe wyniki za pierwsze dziewięć miesięcy 2022 roku, pomimo utrzymujących się wyzwań i niepewności w gospodarce światowej. Brytyjski producent samochodów luksusowych odnotował ponad dwukrotny wzrost wyniku operacyjnego do poziomu 575 milionów euro, co stanowi wzrost o 109 procent w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Poprzedni najlepszy wynik za cały rok dla luksusowej marki z Crewe wynosił 389 milionów euro.

  • Wynik operacyjny Bentleya od stycznia do końca września 2022 roku wzrósł o 109 proc.
  • Zwrot ze sprzedaży był najwyższy w całej historii Bentleya
  • Bentley sprzedał do końca września 11 316 aut

Wyniki Bentleya w 2022 roku

23,1-procentowy zwrot ze sprzedaży był najwyższy w 103-letniej historii Bentleya. Sprzedaż od początku do końca roku wzrosła o 3 procent do 11 316 luksusowych samochodów, podczas gdy przychody wzrosły z 1,949 miliarda euro w 2021 roku do 2,490 miliarda euro w tym roku, co oznacza wzrost o 28 procent. Było to w dużej mierze spowodowane popularnością nowych modeli oraz personalizacji dostępnych za pośrednictwem Bentley Mulliner. Wśród nich znajduje się najpotężniejszy, najszybszy, najbardziej dynamiczny i najbardziej luksusowy Bentley Continental GT.

Bentley zaprezentował nową gamę S, skoncentrowaną na osiągach i wyglądzie rodziny GT i Flying Spur. Ogłoszono również ofertę dla klientów, obejmującą gamę modeli Azure, skoncentrowaną na samopoczuciu i komforcie.

Wyniki Bentleya w 3Q 2022 r
Wyniki Bentleya w 3Q 2022 r
Bentley Continental GT
Bentley Continental GT

Najlepiej sprzedające się modele Bentleya

Najlepiej sprzedający się SUV Bentayga uzyskał 41-procentowy udział w sprzedaży, podczas gdy luksusowy sedan Bentley Flying Spur odnotował 27-procentowy udział, częściowo dzięki wprowadzeniu nowego modelu Hybrid. Continental GT i GTC ultimate grand tourer stanowiły razem 32 procent sprzedaży, a nowy, zorientowany na osiągi Bentley GT Speed jest najbardziej dynamicznym samochodem drogowym, jaki Bentley kiedykolwiek zbudował.

Sprzedaż Bentleya wg rynków

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2022 r. sprzedaż Bentleya w Europie wzrosła o 18 proc., do poziomu 2 133 samochodów. W regionie Azji i Pacyfiku odnotowano dwucyfrowy wzrost o 17 procent. Rodzimy rynek brytyjski wzrósł o 25 procent do poziomu 1 126 pojazdów, podczas gdy obie Ameryki wciąż pozostają najsilniejszym regionem sprzedaży w portfolio Bentleya, z 7-procentowym wzrostem do poziomu 3 154 samochodów.

Bentley spodziewa się mocnego zakończenia roku dzięki wprowadzeniu modelu Bentayga Extended Wheelbase – nowego luksusowego, flagowego SUV-a oferującego najbardziej luksusowe wrażenia z tyłu kabiny od czasu modelu Mulsanne. Jak dotąd EWB stanowi około 40 procent zamówień Bentaygi od momentu wprowadzenia na rynek.

Zdjęcie samochodu Bentley Continental
Wnętrze Bentleya Continentala
Wnętrze Bentleya Continentala zdjęcie: Bentley

Strategia Bentleya Beyond100

Dane wspierają strategię Bentleya Beyond100, w ramach której firma stara się na nowo opracować całą swoją gamę produktów, aby budować swoją elektryczną przyszłość i osiągnąć status neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 roku. Strategia obejmuje dziesięcioletni program inwestycyjny o wartości 3 mld euro w przyszłe produkty oraz w fabrykę Pyms Lane w Crewe, gdzie powstają wszystkie modele Bentleya.

– Podczas gdy Bentley nadal stawia czoła wyzwaniom, przed którymi stoi na globalnym rynku, najnowszy zestaw danych finansowych pokazuje mocne wyniki w większości regionów. Ciągły wzrost przychodów przypadających na jeden samochód jest efektem opcji i limitowanych edycji modeli stworzonych przez wewnętrznego konstruktora firmy Bentley – jednostkę Mulliner – oraz pozytywnego przyjęcia przez klientów naszej coraz szerszej gamy modeli pochodnych – Adrian Hallmark, prezes i dyrektor generalny Bentley Motors.

Wizja aut przyszłości Bentleya — oto Bentley Mulliner Batur

Bentley Mulliner Batur to limitowana edycja 18 egzemplarzy luksusowych samochodów. Wszystkie auta zostały zarezerowane przez klientów firmy Mulliner. Wartość samochodów została ustalona na 1,65 mln funtów każdy. Bentley Mulliner Batur jest najpotężniejszym Bentleyem w historii. Batur bazuje na modelu Continental GT i wykorzystuje 12-cylindrowy silnik Bentleya dostrojony do ponad 730 KM.

Bentley Mulliner Batur
Bentley Mulliner Batur
Bentley Mulliner Batur
Bentley Mulliner Batur

Bentley Mulliner Batur oparty na modelu Bacalar

Kolekcja zaledwie 18 egzemplarzy seryjnych modelu Batur to najnowszy projekt Mullinera, wewnętrznego działu projektowego Bentleya zajmującego się budową samochodów na zamówienie. Batur zastąpił model Bacalar – serię 12 indywidualnie zaprojektowanych i ręcznie wykonanych egzemplarzy samochodów. Nazwa Batur pochodzi od Jeziora Batur, którego głębokość wynosi 88 m i a swoją powierzchnią zajmuje 16 km2. Jezioro znajduje się w Kintamani na wyspie Bali w Indonezji, które dostarcza bogatej w składniki odżywcze wody wykorzystywanej zarówno w gorących źródłach, jak i w rolnictwie.

Dostawy ekskluzywnego Mullinera Batur rozpoczną się w połowie 2023 r.

Wnętrze modelu Batur opiera się na głównych elementach projektu kabiny Bacalar. Każdy element kabiny jest dostosowany do specyfikacji klienta. 

Bentley Mulliner Batur I design przyszłych aut elektrycznych Bentleya

Stworzony przez dyrektora ds. wzornictwa Andreasa Mindta i jego zespół, Batur jest wizytówką nowego DNA projektowego, które ostatecznie będzie kierować projektowaniem przyszłej gamy aut elektrycznych Bentleya.

Każde z zarezerwowanych aut zostanie zaprojektowane wspólnie z klientem, pod kierownictwem wewnętrznego zespołu projektowego Mullinera. Klienci będą mogli wybrać kolor i wykończenie praktycznie każdej powierzchni Bentleya Batur. Każdy egzemplarz będzie następnie ręcznie wykonany w ciągu kilku miesięcy w warsztacie Mullinera w fabryce Bentleya w Crewe w Anglii.

Zobacz też: Bentley Mulliner Batur rozpoczyna rewolucję projektową Bentleya

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię