W głównym zakładzie Skody AUTO w Mladá Boleslav rozpoczęła się seryjna produkcja nowej Skody Enyaq Coupe iV. W fabryce codziennie produkowanych będzie ponad 120 egzemplarzy Coupé, obok modeli Skoda Octavia i Octavia iV.

 • Skoda uruchomiła produkcję Skody Enyaq Coupe iV
 • Samochód jest produkowany w Mlada Boleslav
 • W fabryce będzie produkowanych 120 samochodów dziennie

Skoda Enyaq Coupe iV- produkcja

– W zeszłym roku wyprodukowaliśmy 50 000 sztuk Skody Enyaq iV. Teraz przenosimy się na wyższy poziom, uruchamiając produkcję nowej Skody Enyaq Coupe iV. Chciałbym pogratulować zespołowi pomyślnego zakończenia fazy przygotowań. To wielki zaszczyt dla całego zespołu, że wersja coupe naszego odnoszącego sukcesy elektrycznego SUV-a jest również produkowana w sercu marki, w Mladá Boleslav – mówił Michael Oeljeklaus, członek zarządu Škoda Auto ds. produkcji i logistyki.

Elektryczna Skoda Enyaq Coupe RS
Elektryczna Skoda Enyaq Coupe iV RS zdjęcie: Skoda

Produkcja Enyaq iV w Czechach

W przyszłości 2000 pracowników będzie montować dziennie ponad 120 sztuk Skody Enyaq Coupe iV na tej samej linii produkcyjnej, na której powstają modele Enyaq iV i Octavia. Oba warianty są jedynymi modelami opartymi na platformie Modular Electrification Toolkit (MEB) Grupy Volkswagen, które zjeżdżają z linii montażowej poza Niemcami.

Elektryczna Skoda Enyaq Coupe iV
Elektryczna Skoda Enyaq Coupe iV zdjęcie: Skoda

Najbardziej „hot” elektryczna Škoda

Skoda Enyaq Coupe iV łączy w sobie sportową linię z dużą przestrzenią i oferuje bagażnik o pojemności 570 litrów. Panoramiczny szklany dach, który jest oferowany w standardzie, jest największym w ofercie Škody. Jednocześnie jest cieńszy niż standardowy dach, dzięki czemu pasażerowie mają więcej miejsca nad głowami.

Skoda Enyaq Coupe iV     zdjęcie: Skoda
Skoda Enyaq Coupe iV zdjęcie: Skoda

Współczynnik oporu powietrza został poprawiony w stosunku do Skody Enyaq iV. Skoda Enyaq Coupe iV ma ten wskaźnik na poziomie 0,234, co przekłada się na większą wydajność. W zależności od konfiguracji, maksymalny zasięg samochodu wynosi do 545 kilometrów w cyklu WLTP.

Skoda Enyaq Coupe iV – jakie wyposażenie?

Nowa wersja Skody, będzie wyposażona w opcjonalny wyświetlacz head-up z rozszerzoną rzeczywistością. Auto będzie posiadało także reflektory Full LED Matrix i będzie wyposażone w dziewięć poduszek powietrznych. Wyświetlacz Head-Up Display ma pomagać kierowcy w kontrolowaniu podstawowych informacji na temat jazy, bez konieczności odrywania wzroku od drogi. Innowacyjne moduły led reflektorów Full LED Matrix mają podnieść poziom bezpieczeństwa w czasie, w którym widoczność na drodze jest słaba. Skórzana tapicerka foteli we wnętrzu samochodu oraz wyposażenie w dwustrefową klimatyzację, mają podkreślać luksusowy charakter samochodu.

Enyaq Coupe RS

Podobnie do blisko spokrewnionego Volkswagena ID.5 GTX, w usportowionej wersji RS zastosowano dwa silniki elektryczne – po jednym na każdej osi – dając możliwość przyspieszenia do 100 km/h w czasie 6,5 s. Enyaq Coupe iV charakteryzuje się połączeniem sportowej sylwetki z bardzo przestronnym wnętrzem i pojemnym bagażnikiem.

Skoda Enyaq Coupe iV     zdjęcie: Skoda
Skoda Enyaq Coupe iV zdjęcie: Skoda

ENYAQ COUPÉ iV będzie dostępny na europejskich rynkach z dwoma rozmiarami akumulatorów do wyboru, a także z napędem na tylną oś lub na cztery koła. Dostępne opcje będą generowały moc od 132 kW do 220 kW (wariant RS). W zależności od specyfikacji, elektryczny model zaoferuje zasięg nawet do 545 km w cyklu WLTP.

Atletyczny wygląd samochodu podkreślają duże obręcze kół ze stopów lekkich o wymiarach od 19 do 21 cali. Premiera coupé to także dwie nowe opcje kolorystyczne dodane do gamy Enyaq iV: efektowny metalizowany Pomarańczowy Phoenix i metalizowany Szary Graphite, który zastępuje Szary Quartz ŠKODY. 

Skoda Enyaq Coupe iV          zdjęcie: Skoda
Skoda Enyaq Coupe iV zdjęcie: Skoda

Lakier Zieleń Mamba jest zarezerwowany wyłącznie dla wersji RS. Podobnie jak w przypadku modelu Enyaq iV, nowa koncepcja wnętrza z opcjami Design Selections zastępuje w wariancie Coupé klasyczne wersje wyposażenia.

Skoda Enyaq i przyciemniony dach 

Nowa Skoda Enyaq Coupe iV oprócz wersji SPORTLINE dostępna będzie również jako usportowiony Coupé RS iV. Model wyposażony jest w sportowy zderzak przedni i boczne progi w kolorze nadwozia oraz aluminiowe obręcze kół o wymiarach od 19 do 21 cali. 

Od słupka B linia dachu łagodnie opada ku tyłowi i łączy się z tylną klapą o ostrej krawędzi spływu. Linie pojazdu są dodatkowo podkreślone przez, największy w gamie ŠKODA, przyciemniany, panoramiczny szklany dach, który jest standardowym elementem wersji coupé.

Skoda Enyaq Coupe iV         zdjęcie: Skoda
Skoda Enyaq Coupe iV zdjęcie: Skoda

Panoramiczny szklany dach płynnie łączy się z tylną szybą i wpuszcza do wnętrza więcej światła dziennego, nadając samochodowi bardziej przestronny charakter, a jego powłoka pomaga zapewnić przyjemny klimat w kabinie. 

Podobnie jak w przypadku modelu ENYAQ iV, wersja coupé jest dostępna z opcjonalnym przodem Crystal Face, w którym pionowe żebra efektownego grilla ŠKODY są oświetlone za pomocą 131 diod LED, a poziomy pas świetlny dopełnia imponujący wygląd samochodu. Wersja RS jest standardowo wyposażona w Crystal Face.

ENYAQ COUPÉ RS iV – dwa rodzaje akumulatorów

Nowe coupé będzie dostępne na europejskim rynku w czterech poziomach wydajności. Moc zaczyna się od 132 kW w tylnonapędowym modelu Enyaq Coupe iV 60, który jest wyposażony w akumulator 62 kWh (netto: 58 kWh).

ENYAQ COUPÉ iV 80 ma również napęd na tylną oś i wytwarza moc 150 kW z akumulatora 82 kWh (netto: 77 kWh). Modele ENYAQ COUPÉ iV 80x i ENYAQ COUPÉ RS iV są wyposażone w drugi silnik na przedniej osi, dzięki czemu posiadają napęd na cztery koła.

ENYAQ COUPÉ iV 80x ma moc systemową 195 kW, podczas gdy topowy ENYAQ COUPÉ RS iV dostarcza aż 220 kW z maksymalnym momentem obrotowym 460 Nm.

Skoda Enyaq Coupe iV RS
Skoda Enyaq Coupe iV RS zdjęcie: Skoda

Skoda RS na prąd

To pierwsza w historii całkowicie elektryczna ŠKODA RS. Jej charakterystyczne cechy to wyjątkowo dynamiczne osiągi, czarne detale stylistyczne i pełnowymiarowy czerwony pas odblaskowy z tyłu, typowy dla modeli RS tej marki. 

Wersja RS iV przyspiesza od 0 do 100 km/h w zaledwie 6,5 sekundy i osiąga prędkość maksymalną 180 km/h – 20 km/h – więcej niż jakikolwiek inny wariant nowego coupé. Wariant RS może zostać zamówiony w kolorze Zieleń Mamba, który jest unikalny dla modeli RS marki.

Skoda Enyaq Coupe iV – wnętrze zdjęcie: Skoda

Elektryczna strategia Skody

W ramach „Next Level – Škoda Strategy 2030”, producent samochodów zobowiązuje się do zelektryfikowania swojego portfolio. Do 2030 r. czeski producent wprowadzi na rynek, co najmniej trzy kolejne całkowicie elektryczne modele, ale już mniejsze i tańsze od Enyaq iV. 

Skoda silna w auta elektryczne

Celem producenta jest zwiększenie udziału marki Škoda w rynku całkowicie elektrycznych samochodów sprzedawanych w Europie, do 50–70 procent do 2030 r., w zależności od rozwoju rynku. W ten sposób firma zamierza zredukować emisje floty o ponad 50 procent w porównaniu do roku 2020. 

Skoda Enyaq Coupe iV – projekt zdjęcie: Skoda

Jednocześnie Škoda pracuje nad rozwojem swojego Czech w aspekcie elektromobilności. Komponenty elektroniczne lub pojazdy elektryczne mają być produkowane do 2030 roku we wszystkich trzech czeskich zakładach Škody: w Mladá Boleslav, Kvasiny i Vrchlabí – chroniąc w ten sposób miejsca pracy i tworzyć nowe. 

Skoda pomoże elektryfikować Czechy

Czeskie Ministerstwo Transportu, spółka energetyczna CEZ i Skoda chcą jeszcze do 2025 r. uruchomić kilka tysięcy punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Deklaracja co do intencji wspólnej współpracy została podpisana w Pradze. Punkty ładowania mają powstać w dużej mierze na dworcach kolejowych i wzdłuż głównych dróg. Będą one zasilane „neutralną pod względem emisji CO2 energią elektryczną”, którą dostarczyć ma CEZ. Lokalizacje punktów ładowania zostaną ustalone we współpracy ze Skoda i Elli – spółką zależną Grupy Volkswagen zajmującą się rozwiązaniami w zakresie ładowania.

Skoda Enyaq Coupe iV - projekt     zdjęcie: Skoda
Skoda Enyaq Coupe iV – projekt zdjęcie: Skoda

Przy okazji spotkania w Pradze, Skoda wydała oświadczenie, w którym zadeklarowała, że ​​Czechy mają stać się hubem elektromobilności. Wszystko dzięki strategii Skody o przejściu na mobilność elektryczną do 2030 roku.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię